Dzień Inwestora Indywidualnego

Metody inwestowania w startupy

Udostępnij

Podczas Invest Cuffs 2022 miała miejsce debata dotycząca metod inwestowania w startupy. Wzięli w niej udział:

  • Izabela Kozakiewicz – iKsync Digital
  • Robert Ługowski – Partner Zarządzający Cobin Angels
  • Łukasz Blichewicz – Prezes zarządu Grupa Assay
  • Tomasz Kowcun – Dyrektor ds. rozwoju biznesu Crowdway

Oto czego się dowiedzieliśmy:

Debata Invest Cuffs 2022 na temat inwestowania w startupy

Jak dziś najłatwiej zacząć inwestować w startupy?

Startupy to bardzo specyficzna klasa aktywów. Inwestycje w nie są długofalowe, charakteryzujące się bardzo niską płynnością, lecz bardzo wysoką potencjalną stopą zwrotu po latach. Inwestycja jako Anioł Biznesu wymaga doświadczenia w biznesie, zaangażowania się w rozwój startupu również w sposób pozafinansowy. Nie jest to więc z całą pewnością dla każdego, lecz może oferować najwyższe stopy zwrotu.

Fundusze Venture Capital inwestują w większą liczbę startupów. Na dodatek bezpośrednio, poza kapitałem, nie angażujemy się wtedy w rozwój startupu – od tego zatrudnieni w funduszu są specjaliści z danych branż.

W przypadku crowdfundingu w grę wchodzi tylko pozyskanie kapitału, nie ma tam mowy o wsparciu kompetencyjnym. Zainwestować wtedy jednak może absolutnie każdy, taka forma jest zdecydowanie najłatwiejsza. Prawdopodobnie to jest zatem najdogodniejsza forma inwestowania w startupy na początek przygody z tym rynkiem. Co więcej, z reguły w grę wchodzą tutaj znacznie mniejsze kwoty.

Jakie są wady i zalety Aniołów Biznesu?

Inwestycja jako Anioł Biznesu jest największym wyzwaniem pod względem wiedzy. Tutaj sami angażujemy się w spółkę, musimy ją wesprzeć pod względem kompetencyjnym. Trzeba się więc do tego odpowiednio przygotować.

Sieci Aniołów Biznesu mają więc tutaj stanowić bezcenną pomoc do wejścia w inwestycję – same analizują startupy, przeprowadzają ich wieloetapową weryfikację, a później starają się je połączyć z odpowiednim inwestorem, który będzie dysponował odpowiednią, specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem dla nich.

Jakie są wady i zalety funduszy Venture Capital?

W pierwszej kolejności, partycypując w funduszu VC nie mamy wolności wyboru – godzimy się, że to zarządzający funduszem podejmie za nas decyzję, w które startupy zainwestować. Inwestycja jest jednak pasywna, bezpośrednio nie angażujemy się w rozwój startupu, od tego są zatrudnieni w funduszu specjaliści.

Niektóre fundusze angażują jednak inwestorów w życie tych przedsięwzięć i wtedy taka inwestycja przypomina działalność Aniołów Biznesu. Dotyczy to jednak spółek na nieco dojrzalszym etapie rozwoju. Zazwyczaj jednak nie mamy takiej odpowiedzialności i ograniczamy swoją decyzyjność.

Jakie są wady i zalety inwestycji przez crowdfunding

Z perspektywy spółki

Z perspektywy spółki, dzięki emisji akcje w spółce nabywa wtedy zazwyczaj kilkuset inwestorów. To tworzy społeczność, którzy mogą – i zazwyczaj są – być klientami i ambasadorami marki.

Po drugie, kampania crowdfundingowa stanowi wartość dodaną, jeśli chodzi o marketing. Często przekłada się ona na zbudowanie zaufania do marki czy pozyskanie kontrahentów. Po trzecie, crowdfunding oferuje spółce całkowitą elastyczność, nikt nie blokuje ich działań, zmiany strategii – w przeciwieństwie do funduszy VC czy Aniołów Biznesu.

Jeśli chodzi o wady – po pierwsze jest to znacznie droższy kapitał, przygotowanie kampanii jest kosztownym i czasochłonnym zadaniem. Po drugie, przeprowadzenie kampanii nie daje gwarancji sukcesu.

Z perspektywy inwestora

Z perspektywy inwestorów największym plusem jest łatwość i niski próg wejścia w inwestycję. Minusem jest natomiast brak sprawowania kontroli nad zarządem spółki, akcjonariusze nie są tutaj w żaden sposób zabezpieczeni, jeśli chodzi o ścieżkę rozwoju spółki. W przypadku pozostałych metod, można także uzyskać lepsze wyceny udziałów.

Kto jest inwestorem w sieci Aniołów Biznesu?

Tutaj mamy 4 typy inwestorów:

  • Przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy lub już dokonali z nich exitu, część dochodu zainwestowali pasywnie, a resztę zaangażowali w startup, ponieważ chcą pozostać aktywni na rynku
  • Menedżerowie pracujący w dużych korporacjach, którzy nie decydują się z nich odejść i założyć własny biznes
  • Byli startupowcy, którzy sprzedali swoje biznesy i teraz znów chcą rozwijać jakiś innowacyjny projekt
  • Osoby wykonujące wolne zawody.

Kto inwestuje za pomocą crowdfundingu?

Tutaj grupa jest bardzo zróżnicowana, nie ma tutaj w zasadzie żadnych zależności między inwestorami. Większość z nich w pierwszej kolejności liczy po prostu na satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.

Gdzie każda z metod finansowania startupy będzie za 2-3 lata w Polsce?

Crowdfunding na pewno znacząco się rozwinie. Perspektywa funduszy Venture Capital raczej się nie zmieni – nadal będą one brać na siebie największe ryzyko. Aniołów Biznesu będzie natomiast z każdym rokiem przybywać, ponieważ majętni, posiadający doświadczenie przedsiębiorcy będą musieli w obecnym środowisku gospodarczym inwestować swoje pieniądze, a rynek startupów będzie do tego idealny, zwłaszcza że cały czas się on profesjonalizuje.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również