Małżeński biznes — czy wspólne prowadzenie firmy ma sens?

małżeński biznes

Praca ze współmałżonkiem to dla wielu osób spełnienie marzeń. Rzeczywiście wspólna firma może okazać się przepisem na sukces i poprawić nasze relacje z partnerem lub partnerką. Jednak w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Jakie są wady i zalety biznesu małżeńskiego? Co warto ustalić, zanim zdecydujemy się na start wspólnej firmy?

Jakie są zalety prowadzenia działalności ze współmałżonkiem?

Niektóre pary zastanawiają się, czy prowadzenie razem biznesu ma sens. Praca razem ze współmałżonkiem może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Główną zaletą jest wzajemne zaufanie, które w relacjach biznesowych jest niezwykle ważne. Spokojnie możemy podzielić się z partnerem lub partnerką wszystkimi pomysłami i planami. Możemy podejmować razem decyzje o przyszłości firmy i wtajemniczyć współmałżonka we wszystkie procesy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

małżeński biznesW działanie wspólnej firmy małżonkowie są zaangażowani i dbają o dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Ważną kwestią jest wzajemne wsparcie, którego w pracy z partnerem lub partnerką raczej nie zabraknie. W biznesie zdarzają się wzloty i upadki. Prowadząc firmę razem ze współmałżonkiem, nie musimy się martwić, że w czasie kryzysu zabraknie nam wsparcia lub wspólnik się wycofa. W przypadku małżeńskiego biznesu będziemy działać razem w celu uratowania sytuacji. Małżonkom znacznie bardziej będzie zależało na rozwoju wspólnego przedsiębiorstwa niż osobie z zewnątrz.

Dużą zaletą małżeńskiego biznesu jest wzrost tolerancji zaangażowania w pracę. Wspólna firma to także wspólne dochody rodziny, o które oboje partnerów będzie dbać. Często dzięki pracy razem możemy poznać partnera lub partnerkę z całkiem innej strony. Poznać więcej zalet i jeszcze bardziej zakochać się w drugiej połówce. Jednak czy takie rozwiązanie ma same zalety? Niestety małżeński biznes to też pewne problemy, o których warto wiedzieć.

Czy małżeńskim biznes ma jakieś wady?

W biznesie bywa różnie. Czasem dochodzi do trudnych sytuacji, kryzysów i sporów. Znacznie łatwiej zakończyć współpracę z obcą osobą niż ze współmałżonkiem, a może okazać się, że wspólne interesy będą prowadzić do wielu konfliktów. Sporym problemem może okazać się wzajemna kontrola i krytyka w pracy. Całkiem inaczej wyglądają nasze relacje w związku, a inaczej sprawy zawodowe, w których konieczne jest upomnienie pracownika, a w przypadku biznesu małżeńskiego — współmałżonka.

małżeński biznesProwadzenie firmy z partnerem lub partnerką nie sprawdzi się w przypadku związków, w których każda ze stron potrzebuje sporo przestrzeni osobno. Niektóre pary potrafią spędzać każdą wolną chwilę ze sobą, jednak nie każda relacja właśnie tak wygląda. Czasem praca jest dla małżonków miejscem, w którym mogą pobyć z innymi ludźmi i trochę „odpocząć” od partnera lub partnerki, co też jest ważne. W przypadku małżeńskiego biznesu będziemy naprawdę sporo czasu spędzać z naszą drugą połówką, co dla niektórych w pewnym momencie może okazać się przytłaczające.

Sporym minusem małżeńskiego biznesu jest kwestia finansowa w razie kryzysu. Jeżeli nasza firma przestaje dobrze prosperować, to oboje małżonków ponoszą tego konsekwencje, a nie tylko jedna ze stron. Może to zaburzyć poczucie bezpieczeństwa finansowego. Pewne kwestie warto ustalić jeszcze przed startem wspólnej firmy. Na co warto zwrócić uwagę? Należy uzgodnić, czym nasze relacje biznesowe będą różnić się od tych prywatnych.

Co warto ustalić, zanim zdecydujemy się na biznes ze współmałżonkiem?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na prowadzenie firmy z mężem lub żoną, warto ustalić pewne kwestie. Przede wszystkim powinniśmy inaczej podchodzić do naszego kontaktu w czasie pracy, a inaczej do relacji prywatnych. Należy postawić pewne granice takie jak:

  • małżeński biznesw pracy nie mówimy do siebie „kochanie”, tylko zwracamy się do partnera lub partnerki po imieniu
  • unikamy bliższych kontaktów, takich jak pocałunki, staramy się zachować relacje biznesowe
  • problemy i kwestie prywatne załatwiamy poza pracą i siedzibą firmy.

Przed startem małżeńskiego biznesu możemy ustalić, czym będzie zajmować się partnerka, a czym partner. Każde z nas ma pewne mocne i słabe strony. Jeżeli nie znamy się na finansach, możemy ustalić, że tym właśnie zajmie się nasz współmałżonek, kiedy my przykładowo będziemy działać w obszarze marketingu. A jak właściwie małżeński biznes wygląda od strony formalnej?

Kwestie formalne prowadzenia działalności ze współmałżonkiem

Niezależnie od tego, czy to my prowadzimy działalność, a współmałżonek pracuje dla nas, czy decydujemy się na utworzenie spółki, odprowadzamy wszystkie niezbędne składki. Właśnie dlatego małżeński biznes może być sporym obciążeniem finansowym na samym początku istnienia firmy.

małżeński biznesMożemy założyć inny rodzaj spółki na przykład spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub kapitałową. Jednak nawet w takiej sytuacji w każdym przypadku odpowiada się majątkiem. Może się to okazać sporym obciążeniem dla całej rodziny. Jednak w razie sukcesu wszystkie środki zostają właśnie w rodzinie, a małżonkowie mogą skupić się na dalszym rozwoju biznesu.

Biznes ze współmałżonkiem należy dobrze przemyśleć

Dla niektórych par wspólny biznes jest czymś nierealnym, kiedy inni decydują się na otworzenie firmy ze współmałżonkiem. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także pomysłu na biznes. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wzajemne zaufanie, które w relacjach biznesowych jest niezwykle ważne. Ponadto decydując się na biznes małżeński, nie musimy martwić się o brak zaangażowania ze strony współpracowników, ponieważ obu stronom zależy na rozwoju firmy. Wiele par, które decydują się na pracę razem, często na nowo zakochuje się w partnerze i odkrywa dotąd nieznane zalety współmałżonka. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się u wszystkich.

Małżeński biznes może wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego. Jeżeli lubimy spędzać czas osobno i potrzebujemy sporo przestrzeni w związku, może się okazać, że prowadzenie interesów ze współmałżonkiem to nie najlepszy pomysł. Czasem takie rozwiązanie prowadzi do frustracji i wielu kłótni.

Jeszcze przed startem biznesu należy ustalić pewne zasady i oddzielić życie prywatne od pracy. Nie oznacza to, że w naszej firmie mamy udawać obcych ludzi, ale lepiej postawić na bardziej oficjalne zachowanie. Należy także z wyprzedzeniem ustalić, czym dana osoba będzie się zajmować.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments