Magiczne święta Polaków – czyli Boże Narodzenie bez komercji

Udostępnij

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu Polaków bez wątpienia magiczny czas. Większość naszych rodaków jest katolikami, a to w tej religii jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku. To jednak nie wszystko. Wydaje się, iż uroczyste obchodzenie tych dni w naszym kraju ma w pewnym stopniu charakter patriotyczny. Często, gdy Polacy są pytani o charakterystyczne elementy polskiej tożsamości, wymieniają właśnie obchodzenie świąt ze szczególnym uwzględnieniem Wigilii Bożego Narodzenia.

Z całą pewnością jest to zatem wyróżniający się element polskiej tradycji. I to nie od dziś. Doskonale widoczne było to choćby w XIX wieku, kiedy to zwyczaj pozostawiania pustego nakrycia na wigilijnym stole w kulturze szlachecko-inteligenckiej interpretowany był jako oczekiwanie nie na przypadkowego, zbłąkanego podróżnego, lecz na wędrowca ze wschodu, który został uwolniony z zesłania, bowiem ze świętami Bożego Narodzenia często wiązała się amnestia.

Dziś Polska, w porównaniu z większością krajów Unii Europejskiej, cały czas jest ciągle społeczeństwem mocno religijnym. Dzięki temu, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, Boże Narodzenie w Polsce przeważnie nadal nie jest przepełnione komercją, a w większości domów nadal kultywowane są wyjątkowe tradycje, dzięki czemu te wspólne, rodzinne uroczystości mają u nas tak magiczny wymiar. Jak zatem Polacy świętują Boże Narodzenie? Przekonamy się poniżej:

Jak Polacy obchodzą Święta Bożego Narodzenia?

Święta spędzamy w gronie rodzinnym Grafika prezentująca wielopokoleniową rodzinę w Wigilię

Odkąd Centrum Badania Opinii Społecznej wzięło na tapetę temat obchodzenia przez Polaków Świąt Bożego Narodzenia – czyli do 14 lat – jednoznacznie wynika, że nasi rodacy są ogromnie przywiązani do rodzinnego wymiaru tej uroczystości. Tym razem taką odpowiedź dotyczącą spędzania tych dni wybrało 56% Polaków. Dla porównania – tylko 6% naszych rodaków planuje spędzić Wigilię z przyjaciółmi lub bliskimi znajomymi spoza rodziny. Natomiast zaledwie 1% z nas spędzi tegoroczne święta samotnie.

Świąteczne zwyczaje i czynności praktykowane przez nas wszystkich

Mało tego, większość z nas uważa, ze Święta Bożego Narodzenia są uroczystością zarówno rodzinną, jak i religijną – oczywiście ściśle związaną z tradycjami chrześcijańskimi. W konsekwencji – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – wiele tradycyjnych zwyczajów wigilijnych jest przestrzeganych w polskich domach w równym stopniu, co ponad dwadzieścia lat temu.

Niezmiennie praktycznie wszyscy Polacy składają sobie w Wigilię Bożego Narodzenia życzenia, spożywają tradycyjne potrawy wigilijne, dzielą się opłatkiem, a także przystrajają choinki. Praktykowanie tych świątecznych czynności deklaruje aż 98% Polaków. Z badań wynika także, że większość Polaków traktuje święta jako okazję do wymiany życzeń z krewnymi i znajomymi, przygotowania prezentów pod choinkę, wysyłania życzeń świątecznych za pomocą SMS-ów, komunikatorów internetowych, e-maili lub kartek elektronicznych, a także przygotowywania dodatkowego nakrycia na stole dla niespodziewanego gościa. Praktykowanie tego typu czynności deklaruje 90% naszych rodaków.

Oczywiście, niektórzy mogą niektóre z tych działań postrzegać jako typowo komercyjny, lecz zwróćmy uwagę na fakt, iż jednoznacznie wiążą się one z okazywaniem sobie nawzajem życzliwości i dobrej woli, dlatego absolutnie nie należy żadnej z nich postrzegać ani odrobinę negatywnie.

Świąteczne tradycje o charakterze typowo religijnym

Co istotne z perspektywy przywiązania Polaków do tradycyjnych religijnych wartości, post w Wigilię Bożego Narodzenia zachowuje 83% naszych rodaków, wkładanie podczas tej Wielopokoleniowa rodzina śpiewa kolędy w Wigilię uroczystości siana pod obrus – 75%, a śpiewanie religijnych kolęd – 70%. Odmawianie modlitw lub odczytywania fragmentu Pisma Świętego zadeklarowało natomiast 60% z nas.

Czas na inne ważne religijne tradycje świąteczne. Do spowiedzi w tym czasie przystępuje 59% naszych rodaków, a udział w Pasterce bierze 53% z nas. Te ostatnie dwie wartości spadły o ponad 10 punktów procentowych w stosunku do liczb sprzed dwóch lat, lecz wydaje się, iż jest to jednoznacznie związane z pandemią koronawirusa i obawami o zdrowie.

Inne świąteczne zwyczaje

To nadal nie koniec popularnych świątecznych tradycji. W tym okresie 70% z nas odwiedza groby swoich bliskich, a 62% Polaków ściśle przestrzega zwyczajowej liczby 12 wigilijnych potraw. Na wywieszanie wianków świątecznych decyduje się 51% naszych rodaków, a na dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami – 38%. Z kolei 29% z nas postanawia zaprosić na wigilijną uroczystość osobę samotną lub ubogą.

Magia Świąt wciąż gości w naszych domach

Jak zatem widzimy, magia Świąt Bożego Narodzenia wciąż jest obecna zarówno w domach, jak i sercach Polaków. Czujemy się związani z wieloma tradycjami kultywowanymi w tym czasie, a co najważniejsze – konsekwentnie pragniemy spędzać święta w rodzinnym gronie. Wszystkim czytelnikom Portfela Polaka życzymy więc zdrowych, magicznych, rodzinnych i wesołych Świąt!

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również