Mądry Polak po szkodzie. Polski Ład i jego wpływ na nieruchomości

Udostępnij

Czy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego planując przedsięwzięcia w sektorze nieruchomości? O tym w 43. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli porozmawiał z Michałem Pomorskim – ekspertem ds. podatków.

RTG Nieruchomości #43

Jak Michał Pomorski postrzega obecną sytuację gospodarczą w Polsce?

Michał Pomorski zauważa różne podejścia uczestników rynku nieruchomości do aktualnych wydarzeń. Wygląda to tak, że początkujący deweloperzy bardzo optymistycznie podchodzili do rynku. W efekcie pozyskiwali oni finansowanie na swoje inwestycje zakładając je na rok lub dwa lata.

Niestety, dziś mają oni problem, gdyż nie są w stanie sprzedać mieszkań na etapie dziury w ziemi, podczas gdy równocześnie koszty finansowania rosną, a wraz z nimi ceny materiałów i usług budowlanych. W konsekwencji wielu z nich nie daje sobie rady i nawet sprzedaje swój cały biznes.

Bardziej doświadczeni deweloperzy starają się dopasowywać swoje inwestycje do aktualnej kondycji rynku. Ponadto, optymalizują oni koszty budowy. Najwięksi deweloperzy natomiast znacząco ograniczają swoje inwestycje, a nawet zatrzymują je na etapie projektowania.

Czy rośnie popyt na usługi świadczone przez doradców podatkowych?

Świadomość Polaków, że warto skorzystać z usług doradztwa podatkowego wciąż jest bardzo niska. Dziś jednak rzeczywiście coraz więcej osób zaczyna korzystać z takich usług, w celu optymalizacji podatkowej.

Jak wygląda kwestia jednoosobowej działalności gospodarczej w przypadku śmierci jej właściciela?

Od pewnego czasu obowiązują przepisy dotyczące zarządcy sukcesyjnego. To osoba, która w takiej sytuacji wchodzi w miejsce zmarłego przedsiębiorcy i ma 2 lata na zakończenie biznesu.

Na czym polega wprowadzona w ramach Polskiego Ładu ukryta dywidenda?

W ramach Polskiego Ładu z odroczonym terminem do 1 stycznia 2023 roku weszły w życie przepisy dotyczące ukrytej dywidendy. Polega ona na tym, że jeśli mamy relację między podmiotami powiązanymi, to faktury zawierane pomiędzy nimi mogą nie być uznawane, jako koszty uzyskania przychodu dla spółki nabywającej usługi lub towary od podmiotów powiązanych.

Przepisy te zostały jednak uchylone – prezydent Andrzej Duda podpisał 27 października ustawę nowelizującą Polski Ład.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również