Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej

Udostępnij

W środę, 18 marca 2020 roku Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w strefie euro, Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajach członkowskich. Z raportu tego wynika, że inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej.


Inflacja w Polsce prawie najwyższa w UE

Według metodologii unijnej (HICPI*), ceny dóbr i usług wzrosły w lutym br. w stosunku do lutego 2019 r. aż o 4,1%, co okazało się drugim najwyższym wynikiem w Europie. Wyższą inflację odnotowano jedynie na Węgrzech (4,4%).

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, że w styczniu inflacja w Polsce kształtowała się na poziomie 3,8%, a na Węgrzech 4,7%. Oznacza to, że u nas wzrost cen znacząco przyspieszył, podczas gdy u naszych „bratanków” spowolnił. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, inflacja w Polsce mogłaby juz wkrótce stać się najwyższą w Europie.

Z raportu Eurostatu wynika, że roczna stopa inflacji w strefie euro uplasowała się w lutym 2020 r. na poziomie 1,2%, spadając z 1,4% w styczniu 2020 r. Roczna inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 1,6%, w porównaniu z 1,7% w styczniu br.

Eurostat wskazuje także, że w porównaniu ze styczniem roczna inflacja spadła w dwudziestu jeden państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym, a wzrosła w pięciu.

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej

Przypomnijmy, że liczony przez nasz, rodzimy Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskaźnik CPI wskazał, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w lutym br. aż o 4,7% w skali roku (przy wzroście cen usług – o 6,4% i towarów – o 4,1%), co jest największym wzrostem od maja 2011 r., kiedy to ceny rosły w tempie 5,0%.

Mimo, że mamy obecnie najwyższa inflację od maja 2011 r., to niewiele wskazuje, aby wzrost cen dóbr i usług miał w najbliższym czasie wyhamować. Wręcz przeciwnie. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się bowiem w trakcie marcowego posiedzenia na pierwszą od pięciu lat obniżkę stóp procentowych. Główna stopa referencyjna została obniżona o 50 punktów bazowych do 1% a więc do najniższego poziomu w historii. Oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że mimo, iż niższe stopy procentowe są na rękę wszystkim kredytobiorcom (niższe stopy procentowe = niższe oprocentowanie pożyczek = niże raty kredytów), to jednak mogą one przyczynić się do wzrostu (i tak już wysokiej) inflacji.

Wywóz śmieci podrożał o 50,6%

Spośród wszystkich dóbr i usług wchodzących w skład koszyka wykorzystywanego do obliczenia inflacji największy wzrost cen odnotowano w przypadku:

  • mięsa, którego cena wzrosła o 14%, w tym:
    • mięsa wieprzowego o 24,9%
    • wędlin o 14,1%
  • owoców, których ceny wzrosły o 18,7%
  • wywozu śmieci, czego ceny wzrosły o 50,6%
  • energii elektrycznej, której ceny wzrosły o 13,2%

Inflacja to ukryty podatek

Mimo, że wzrost cen bezpośrednio dotyka wszystkich konsumentów, których oszczędności tracą na wartości, to ekonomiści zwracają uwagę, iż wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

podatek vat w polsce– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on również, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli.


* Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również