Co musisz wiedzieć o Litwie? – sąsiedzi pod lupą

1441
Litwa - flaga

Litwa to największa i najludniejsza z republik nadbałtyckich. Co więcej, jej dzieje są ściśle powiązane z historią Polski. Pomimo tych faktów, nie jest ona popularnym kierunkiem wśród turystów i większość z nas niewiele o tym kraju wie, kojarzy nam się głównie z Inwokacją otwierającą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przekonajmy się więc czym Litwa się charakteryzuje i co ma do zaprezentowania:

Litwa – podstawowe informacje

Litwa jest państwem nadbałtyckim graniczącym od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od północy z Łotwą, od wschodu z Białorusią, a od południowego zachodu z Polską. Jest członkiem ONZ, Unii Europejskiej oraz NATO.

Jej powierzchnia wynosi 65 tysięcy kilometrów kwadratowych, a liczba ludności 2,8 miliona. Władzę ustawodawczą stanowi jednoizbowy parlament – Seimas, wykonawczą prezydent i rząd, a sądowniczą niezawisłe sądy.

Litwa – gospodarka

Od 2015 walutą Litwy jest euro, które dzieli się na 100 centów. PKB tego kraju wynosi 53,4 miliarda dolarów, dzięki czemu zajmuje pod tym względem 83 miejsce na świecie i 31 w Europie. Z kolei PKB na osobę wynosi 19 153 USD, co przekłada się na 41 pozycję na świecie i 26 w Europie, pod tym względem jednak wyraźnie wyprzedza Polskę. Natomiast stopa bezrobocia aktualnie wynosi aż 13,7%.

Pomimo, iż usługi stanowią największy udział w gospodarce (42%), Litwa jest wciąż państwem rolniczo-przemysłowym. Pierwszy aspekt obejmuje uprawę zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych oraz pastewnych i lnu. Litwa wyspecjalizowała się również w produkcji mleka i mięsa. W dziedzinie przemysłu dominuje przetwórczy, spożywczy i lekki.

Litwę rocznie odwiedzają 2 miliony turystów. Posiada ona 4 miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są nimi:

  • Stare Miasto w Wilnie
  • Mierzeja Kurońska
  • Stanowisko archeologiczne w Kiernowie
  • Południk Struvego

Litwa – największe miasta

Stolica Litwy to oczywiście Wilno. Jest to największe pod względem powierzchni miasto krajów nadbałtyckich, ważny ośrodek gospodarczy, finansowy, naukowy, kulturalny i węzeł komunikacyjny oraz ośrodek religijny o znaczeniu światowym – znajduje się w nim ponad 40 kościołów rzysmkokatolickich, a także 20 cerkwi prawosławnych. Żyje w nim 550 tysięcy mieszkańców.

Drugie największe miasto Litwy to Kowno. Jest największym ośrodkiem przemysłowym tego kraju. Leży w jego środkowej części, nad rzeką Niemen. Żyje w nim 300 tysięcy mieszkańców. W okresie międzywojennym było stolicą Litwy.

Trzecie największe miasto to Kłajpeda. Leży na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim. Jest najważniejszym ośrodkiem handlowym w kraju ze względu na duży port morski. Żyje w nim 180 tysięcy mieszkańców.

Litwa – ciekawostki

Litwini obchodzą dwa święta niepodległości – 16 lutego oraz 11 marca. Pierwsze z nich nazywają Dniem Odbudowania Państwa Litewskiego.

Największą mniejszość narodową na Litwie stanowią Polacy. Jest ich tam aż 350 tysięcy, w tym ponad 100 tysięcy w Wilnie.

Język litewski jest jednym z najstarszych wciąż żyjących indoeuropejskich języków Europy.

Wilno jest jedyną stolicą na świecie, w której regularnie odbywają się loty balonem na gorące powietrze. Ogólnie Litwa jest światowym liderem pod względem ilości takich lotów.

Na Litwie znajduje się najstarsze drzewo w Europie. Jest nim Dąb w Stajmuży i według szacunków może liczyć sobie nawet 2 tysiące lat.

Litwini jako pierwsi na świecie wynaleźli sposób otrzymywania wódki ze zbóż.

Litwa ma najwyższy wskaźnik spożycia alkoholu w Unii Europejskiej – 15 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie. Chcąc ograniczyć skalę tego zjawiska rząd podjął szereg decyzji, takich jak zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 20 roku życia czy skrócenie godzin otwarcia sklepów monopolowych do 20:00.

Litwa jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia.

Znanym przysmakiem kuchni litewskiej jest skilandis. To twarda, dojrzewająca wędlina. Niezwykle popularna jest także woda Vytautas. Czym się charakteryzuje? Jest trochę słona i mocno gazowana.

Sportem narodowym na Litwie jest koszykówka. Litwini są w tej dyscyplinie trzykrotnymi brązowymi medalistami Igrzysk Olimpijskich (1992; 1996 i 2000) oraz trzykrotnymi mistrzami Europy (1937; 1939; 2003). Za najwybitniejszego zawodnika uznawany jest Arvydas Sabonis.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments