Kwaśniewski: jesteśmy w momencie zwrotnym polityki gospodarczej

kwaśniewski

Większość przemysłu niemieckiego i polityków jest przeciwna napinaniu relacji z Rosją – stwierdził były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podczas Forum Gospodarczego Polska-Ukraina. Jego zdaniem jesteśmy też w tzw. momencie zwrotnym światowej polityki gospodarczej.

Kwaśniewski: USA chcą poprawy stosunków z Rosją

Były prezydent przemawiał podczas Forum pt.: „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”. Mówił o dwóch realnych zagrożeniach dla Ukrainy, ale też Polski. Chodzi mu o zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych.

– Demokraci chcą poprawić stosunki z Rosją, żeby Rosja stanęła po ich stronie w konkurencji z Chinami – powiedział. To w jego opinii niebezpieczne dla Ukrainy, ponieważ może to np. oznaczać „zamknięcie tematu Krymu, zdjęcie sankcji na Rosję”.

Do tego dojdzie zmiana na stanowisku Kanclerza Niemiec.

Nie wiemy kto nim będzie, ale na pewno nie będzie nim Angela Merkel – zauważył. Merkel była nie tylko w pewnym wymiarze propolska, ale też była politykiem, który był w stanie  doprowadzić do nałożenia sankcji na Rosję. Kwaśniewski dodał, że że obecnie przemysł niemiecki i większość polityków jest zdecydowanie przeciwna psuciu relacji z Rosją i rezygnowania z tak ważnego dla gospodarki niemieckiej rynku. – I ten moment dokonuje się teraz – powiedział.

Kwaśniewski ostrzegł też, że Ukraina w polityce Kremla uważana jest jako integralna część Rosji. Putin będzie chciał jej pełnego włączenia do jego strefy wpływów.

Sankcjami w Rosję

Sankcje UE zostały nałożone na Rosję w 2014 roku. Powód? Destabilizacja sytuacji na Ukrainie. Sankcje polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych rynków kapitałowych. Zakazują ponadto wszelkich form pomocy finansowej i pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych. Zakazany jest także bezpośredni i pośredni import, eksport i transfer wszelkich materiałów związanych z obronnością, w tym także produktów podwójnego zastosowania, które mogłyby zostać użyte w sferze militarnej.

Co do USA, można uznać, że popełniają ten sam błąd co administracja Baracka Obamy, który starał się zrestartować stosunki USA z Rosją. Polityka ta skończyła się porażką.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments