Dzień Inwestora Indywidualnego

Kulisy zwolnień w firmach! Jak firmy zwalniają pracowników w Polsce?

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications rozmawia z Łukaszem Gajkiem – Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu w LHH Polska i założycielem Stowarzyszenia “Inicjatywa 7/4/3″ o zwolnieniach oraz doświadczeniach związanych z utratą pracy i poszukiwaniem nowego zatrudnienia.

Jakie są główne cele przygotowania Raportu Rozstaniowego?

LHH przygotowuje Raport Praktyk Rozstaniowych w Polsce, aby pomagać organizacjom przechodzić przez zmiany i zwolnienia. W tym celu firma ta przygotowuje raport, który ukazuje jakimi standardami przebiega w Polsce proces zwolnień i jakimi pakietami rozstaniowymi polscy pracownicy są objęci.

W efekcie, organizacje przygotowujące się do zmian i zwolnień czerpią z tego raportu informacje, jak przeprowadzić zwolnienia i jakimi pakietami objąć zwalnianych pracowników.

Okazuje się bowiem, że 2023 rok w wielu branżach nie był rokiem rynku pracownika. Ilość zwolnień w IT i bankowości pokazuje, że wiele organizacji przechodzi obecnie przez ogromne cięcia.

Co otrzymuje pracownik, gdy traci pracę?

Dla zwalnianego pracownika trzy najważniejsze elementy pakietu rozstaniowego to: odprawa, outplacement (wsparcie profesjonalne w tym, aby pracownik znalazł swoją nową drogę na rynku pracy) i zwolnienie ze świadczenia pracy (aby mieć czas, by znaleźć nową pracę).

Co ciekawe, po kilku miesiącach od zwolnienia hierarchia tych elementów u pracowników zmienia się. Po upływie tego czasu za najważniejszy uważają oni outplacement. Drugie miejsce zajmuje odprawa, a trzecie – praktyki medyczne.

Czy w Polsce zdarzają się zwolnienia online?

Przed pandemią COVID-19 zwolnienia online były ekstremalnie rzadkie. W trakcie pandemii koronawirusa stały się one zaś powszechną praktyką. W efekcie, aż jedna trzecia osób w Polsce, które w 2023 roku straciły pracę, zostało zwolnionych online.

Czy menedżerowie biorą odpowiedzialność za zwolnienia w Polsce?

Okazuje się, że menedżerowie średniego szczebla niechętnie biorą odpowiedzialność za zwolnienia i nie przeprowadzają ich osobiście, co jest negatywnie odbierane przez zwalnianych pracowników. Mają oni wrażenie, że zwalnia ich dział HR.

Jakie są najważniejsze elementy skutecznego programu outplacementu?

Zwalnianym pracownikom najbardziej zależy na takich elementach programu outplacementu, jak: pomoc w przygotowaniu CV, sesje indywidualne z konsultantem, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych i założenie lub ulepszenie profilu na LinkedIn.

Zwalniani pracownicy najbardziej doceniają kontakt ludzki – czyli pracę z konsultantami czy dostęp do innych osób będących w tej samej sytuacji.

W jaki sposób program outplacementu może wspomóc pracownika w znalezieniu nowej pracy?

Najwięcej zależy tutaj od poziomu samoświadomości zwalnianych pracowników. Niektórzy traktują bowiem program outplacementu jako program coachingu kariery, czyli momentu, w którym zrozumieją oni co powinni dalej zrobić ze swoją karierą zawodową.

Jakie kryteria decydują o wysokości odprawy?

Najczęściej pracodawcy oferują odprawy w wysokości od jednej do trzech pensji miesięcznych. Coraz częściej zdarzają się jednak dodatkowe odprawy w wysokości sześciu pensji miesięcznych.

Wszystko dlatego, że fala zwolnień w Polsce w ubiegłym roku w dużym stopniu dotknęła menedżerów i pracowników wyższego szczebla, którzy mają zapewnione wyższe odprawy.

Czego zwalnianym pracownikom brakowało w rozmowie rozstaniowej?

Najczęściej pracownicy nie chcą mówić o rozmowie rozstaniowej, gdyż jest to dla nich traumatyczne przeżycie.

Zdarza się jednak, iż ujawniają oni, że brakowało im w rozmowie rozstaniowej menedżera, informacji o tym jaki był powód zwolnienia, alternatywnej propozycji pozostania w firmie czy podziękowania za dotychczasową pracę oraz szczerej komunikacji w rozmowie.

Jakie są aktualne trendy w poszukiwaniu pracy w Polsce?

Podstawowy trend nie zmienia się już od lat. Najważniejszy – i to niezależnie od stanowiska – jest networking, czyli budowanie sieci kontaktów. Jeśli taką sieć posiadamy, znacznie łatwiej jest nam znaleźć pracę.

Wielu pracowników nie posiada jednak zbudowanej sieci kontaktów, dlatego najczęściej korzystają oni z portali internetowych z ofertami pracy oraz z serwisu społecznościowego LinkedIn.

Jaka jest przyszłość rynku pracy?

Według Łukasza Gajka kluczem do uniknięcia masowych zwolnień w przyszłości będzie czterodniowy tydzień pracy, gdyż z powodu postępującej automatyzacji i rozwoju sztucznej inteligencji pracodawcy będą zmuszeni do redukcji etatów oraz ograniczania płatnych godzin pracy.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również