2023 rok w kontekście Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie należy uznać za naprawdę udany. Indeks WIG20 przez minione 12 miesięcy zyskał bowiem 30,8%, a indeks WIG – aż 36,5%. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku prawdziwym motorem napędowym hossy na GPW okazał się sektor bankowy.
W efekcie, dziś niemal wszyscy inwestorzy zastanawiają się czy 2024 rok okaże się równie udany dla warszawskiego rynku akcji, a także które spółki giełdowe w najbliższych miesiącach pokażą moc. Co zatem rekomendują analitycy największych biur maklerskich w naszym kraju? Przekonamy się poniżej:
11 bit studios
11 bit studios to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, wydawaniem oraz dystrybucją gier wideo. Zostało założone w grudniu 2009 roku w znacznej części przez byłych pracowników rozwiązanego Metropolis Software. Jego siedziba mieści się w Warszawie.
W 2011 roku 11 bit studios wydało swoją pierwszą grę – „Anomaly: Warzone Earth”. Była to gra strategiczna typu tower defense. Została pozytywnie odebrana przez krytyków. Z kolei w kwietniu 2018 ukazała się największa produkcja przedsiębiorstwa.
Nosi ona nazwę “Frostpunk”. Tytuł ten spotkał się z przychylnym przyjęciem przez krytyków i otrzymał nawet kilka nagród gry roku 2018. Co więcej, do dziś “Frostpunk” sprzedał się w liczbie ponad 4 milionów egzemplarzy.
W pierwszej połowie 2024 roku będzie miała zaś miejsce premiera gry “Frostpunk 2”. W ubiegłym tygodniu 11 bit studios zaprezentowało gameplay trailer tej produkcji. Co więcej, spółka poinformowała, że “Frostpunk 2” już od dnia premiery zostanie udostępniony graczom w ramach abonamentu Microsoft PC Game Pass.
Co na temat spółki sądzą analitycy?
Większość analityków współpracę z Microsoftem rozpatruje pozytywnie. Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities stwierdził wprost, że “wejście Frostpunk 2 do abonamentu PC Game Pass w momencie premiery identyfikuje jednoznacznie z chęcią wykorzystania szansy, jaka pojawiła się ze strony Microsoftu”. Co więcej, zdaniem analityka Noble Securities Microsoft mógł zapłacić za możliwość udostępnienia tej gry już od premiery nawet kilkadziesiąt milionów dolarów.
Inni eksperci również są pozytywnie nastawieni do 11 bit studios. 23 stycznia analitycy Domu Maklerskiego BDM wystawili rekomendację “kupuj” dla akcji tego producenta gier, wyznaczając przy tym cenę docelową na poziomie 808 złotych.
Dwa tygodnie temu natomiast największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg podała, że analityk Raiffeisen Banku wystawił rekomendację “kupuj” dla akcji 11 bit studios, wyznaczając przy tym cenę docelową na poziomie 720 PLN.
Z kolei 11 grudnia analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska zalecili kupno akcji tego producenta gier, wyznaczając cenę docelową na poziomie 800 złotych. Dla porównania, kurs 11 bit studios znajduje się w tej chwili nieznacznie poniżej 590 złotych.
Molecure
Molecure, dawniej znane jako OncoArendi Therapeutics, to polska firma biotechnologiczna, której siedziba i laboratoria znajdują się w Warszawie oraz w Łodzi.
Działalność spółki polega na odkrywaniu i rozwijaniu leków do etapu klinicznego, przy wykorzystaniu własnych unikalnych kompetencji w zakresie chemii medycznej oraz biologii do poszukiwania i opracowywania pierwszych w swojej klasie leków małocząsteczkowych, które poprzez bezpośrednią modulację niezbadanych dotąd celów białkowych i RNA mogą stanowić terapię wielu nieuleczalnych chorób.
Co na temat spółki sądzą analitycy?
Analityczka z Biura Maklerskiego mBanku, Beata Szparaga-Waśniewska w swoim najnowszym raporcie z 17 stycznia, podtrzymała rekomendację “kupuj” dla akcji Molecure, wyznaczając przy tym cenę docelową na poziomie 34 złotych.
Według analityczki z Biura Maklerskiego mBanku „Molecure pozostaje jednym z naszych najlepszych wyborów w sektorze biotechnologii”. Beata Szparaga-Waśniewski wierzy bowiem, że “zawarcie umowy w ramach projektu OATD-01 jest prawdopodobne niezależnie od opóźnienia w fazie 2, biorąc pod uwagę nowe dane wyjaśniające mechanizm działania”.
Analityczka zakłada ponadto, że Molecure “podpisze umowę z płatnością wstępną w wysokości 25 milionów USD i łączną wartością (biodollar value) w wysokości 295 milionów USD”.
Pozytywnie nastawieni do spółki są również analitycy Ipopema Securities. W swoim raporcie z 29 czerwca wystawili oni bowiem rekomendację “trzymaj” dla akcji Molecure, wyznaczając przy tym cenę docelową na poziomie 23,20 PLN. Dla porównania, w chwili pisania tego tekstu akcje tej spółki biotechnologicznej wyceniane są na niecałe 19,50 PLN.
ASBIS
ASBIS Group jest wiodącym dystrybutorem z wartością dodaną, deweloperem i dostawcą produktów, rozwiązań i usług ICT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) z lokalnymi operacjami w Europie Środkowo-Wschodniej, republikach bałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
ASBIS powstał w 1990 roku. Pięć lat później spółka została zarejestrowana na Cyprze i od tego czasu prowadzi działalność z tego kraju. Firma posiada 2 główne centra dystrybucyjne na świecie zlokalizowane w Czechach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz 2 regionalne centra dystrybucyjne (Gruzja, RPA), filie w 34 krajach, ponad 2500 pracowników i około 20 000 aktywnych klientów w 60 krajach na całym świecie.
Co na temat spółki sądzą analitycy?
1 grudnia analitycy Argus Equity Research opublikowali aktualizację rekomendacji dla notowanej na głównym parkiecie spółki ASBIS. W swoim najnowszym raporcie podnieśli cenę docelową spółki do poziomu 69 złotych za akcję, z wcześniejszych 67 PLN, podtrzymując przy tym rekomendację “kupuj”.
Analitycy Argus Research prognozują przychody ze sprzedaży grupy ASBIS na poziomie 3,05 miliarda dolarów w 2023 oraz 3,45 miliarda USD w 2024 roku, co oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 13%.
Analitycy Argus Research prognozują również dalszy wzrost marży brutto grupy ASBIS – w 2023 roku ma ona wynieść 8,5% (identycznie jak w 2022), zaś w 2024 – 8,6%. Zysk netto na akcję prognozowany jest na 1,45 USD w 2023 roku i 1,63 USD w 2024, co oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 6% w 2023 i 13% w 2024.
Zdaniem analityków ASBIS będzie w stanie utrzymać długoterminowo wysokie marże, skupiając się na sprzedaży private-label (gotowe produkty brandowane markami spółki) oraz produktów premium, a także rozwijając usługi dystrybucyjne.
Optymistycznie nastawieni do spółki są również analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. W swoim najnowszym raporcie z 11 grudnia podtrzymali oni rekomendację “kupuj” dla spółki ASBIS, wyznaczając przy tym cenę docelową akcji na poziomie 42 złotych. Dla porównania, kurs ASBIS oscyluje w tej chwili w granicach 28,50 PLN.
Celon Pharma
Celon Pharma to polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Kiełpinie w gminie Łomianki. Spółka ta jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne lek oryginalne i generyczne.
Celon Pharma prowadzi badania nad innowacyjnymi farmaceutykami o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.
Co na temat spółki sądzą analitycy?
Analityk Noble Securities, Krzysztof Radojewski w swoim najnowszym raporcie z 1 grudnia, podtrzymał rekomendację “kupuj” dla akcji Celon Pharma, wyznaczając przy tym cenę docelową na poziomie 29,1 PLN.
Analityk Noble Securities wskazuje, że w 2024 roku spółka powinna opublikować sporo danych klinicznych, gdyż zakończyła już rekrutację w ramach II fazy badań klinicznych agonisty GPR40, a w ciągu kilku miesięcy powinna zakończyć rekrutację w dwóch kolejnych badaniach II fazy – inhibitora PDE10A i inhibitora JAK/ROCK.
Według analityka opisywane dane kliniczne powinny pozwolić na weryfikację projektów i stać się katalizatorem dla rozmów partneringowych. Krzysztof Radojewski wskazał przy tym, że zarząd pracuje nad partneringiem pięciu najbardziej zaawansowanych projektów i w 2024 roku Celon Pharma powinno podpisać co najmniej jedną umowę.
Pozytywnie nastawieni do Celon Pharmy są również analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. W swoim najnowszym raporcie z 11 grudnia wystawili oni rekomendację “kupuj” dla tej spółki farmaceutycznej, wyznaczając przy tym cenę docelową akcji na poziomie 26 złotych.
Z kolei 28 listopada analityczka z Biura Maklerskiego mBanku, Beata Szparaga-Waśniewska zaleciła kupno akcji Celon Pharmy wyznaczając cenę docelową na poziomie 23 złotych. Dla porównania, kurs tej spółki farmaceutycznej znajduje się w tej chwili minimalnie powyżej poziomu 15,20 PLN.