Które ograniczenia zostaną dziś zniesione?

576

Dziś około 12 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wtedy mają zapaść decyzje dot. zniesienia części ograniczeń, które zostały nałożone w związku z epidemią.

„Po zakończeniu posiedzenia odbędzie się konferencja prasowa, podczas której premier Morawiecki przedstawi harmonogram dotyczący pewnego zmniejszenia ograniczeń, które obecnie funkcjonują przy jednoczesnym pobudzaniu gospodarki w sposób odpowiedzialny, uwzględniający aktualną sytuację epidemiczną” – powiedział PAP rzecznik rządu.

Piotr Müller dodał, że „najbliższe decyzje będą dotyczyć m.in. kwestii zasad dostępu do terenów zielonych oraz restrykcji dotyczących handlu„.

Harmonogram wychodzenia ze stanu epidemiologicznego

W czwartek przedstawimy harmonogram dotyczący zmian w obostrzeniach, ale nie będziemy podawać konkretnych dat – to z kolei wczoraj powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Codziennie mamy więcej chorych i niestety taki etap będziemy mieli jeszcze jakiś czas, a potem będziemy – mam nadzieję – na etapie stabilnym – dodał pytany, na jakim etapie epidemii jesteśmy.

Ponoć do pełnej normalności wrócimy, raczej w 2021 r. – W tej chwili musimy się nauczyć żyć w tej nowej rzeczywistości z wirusem, z epidemią, z obostrzeniami sanitarnymi, z tym że chodzimy w maseczkach, że dezynfekujemy ręce, że się nie witamy, nie zbliżamy – powiedział minister

Co do harmonogramu, który ma być dziś zaprezentowany dodał: – Ja uważam, że tutaj musimy mieć pewną elastyczną możliwość przyspieszenia bądź zwalniania pewnych etapów w zależności od sytuacji epidemicznej. Jak ona będzie gwałtownie narastała, to będziemy spowalniać albo wręcz hamować pewne procesy, a jeżeli nie będziemy mieli dużych odbić w liczbie chorych, to będziemy być może przyspieszali.

Co zostanie poluzowane jako pierwsze?

Ponoć początkowo rząd ma zwiększyć w praktyce limit osób, które mogą wchodzić do sklepów. Ponadto ponownie będziemy podobno mogli wchodzić na tereny lasów i parków.

Nie jest jasne, czy zamknięte pozostaną nadal m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Ponoć te mają być otwarte dopiero za tydzień. Jak na razie do początku maja obowiązuje też ograniczenie dot. przekraczania granicy i obowiązek 2-tygodniowej kwarantanny dla osób, które powróciły do Polski z innego kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments