Kto mógłby zastąpić Mateusza Morawieckiego w roli premiera?

50

W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” ankietowani wskazali, kto ich zdaniem powinien zostać następcą Mateusza Morawieckiego w roli szefa rządu?

Czy Morawiecki odejdzie?

Już od dawna spekuluje się, że Morawiecki może zostać poproszony o odejście z rządu i złożenie teki premiera. Atmosferę podgrzał w czerwcu Jarosław Kaczyński. Publicznie zachwalał Mariusza Błaszczaka, swojego następcę na stanowisku wicepremiera, a od 2018 roku ministra obrony narodowej. – Minister Błaszczak z całą pewnością zastąpi mnie znakomicie i sądzę też – chociaż to nie jest jeszcze ten moment, w którym mogę to publicznie ogłaszać – że zastąpi mnie pod każdym względem, także – myślę – jeżeli chodzi o wszystkie funkcje – oświadczył wtedy lider PiS.

Do tego od wielu miesięcy mówi się o tym, że Morawiecki ma swoich wrogów w PiS, m.in. Jacka Sasina czy Beatę Szydło.

Sam Jarosław Kaczyński twierdzi, że do odwołania obecnego premiera nie dojdzie. Przynajmniej dopóki to on rządzi partią. Czy jednak na pewno? Odwołanie Morawieckiego byłoby dla partii o tyle dobre, że pozwalałaby zrzucić na niego wszelkie problemy – inflację czy kryzys gospodarczy.

Kto powinien go zastąpić?

Nowy sondaż, przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, że gdyby do zmiany premiera jednak doszło, to najczęściej typowany przez ankietowanych na to stanowisko jest… Kaczyński. Widzi go w ten roli 11,1 proc. ankietowanych.

Dopiero na drugim miejscu jest wspominany już Mariusz Błaszczak (z wynikiem 6,4 proc.). Na kolejnej pozycji widać Joachima Brudzińskiego (4,6 proc.).

Powrotu na fotel premiera przez Beatę Szydło chce 4 proc. ankietowanych. To słaby wynik, jak na dawną popularność byłej szefowej rządu i jej świetny wynik z ostatnich wyborów do europarlamentu.

1,1 proc. chciałoby, by premierem Polski został Jacek Sasin, czyli nieoficjalny największy rywal Morawieckiego. Jego problemem jest jednak to, że wiele stracił np. przez wybory „kopertowe”.

0,4 proc. widzi z kolei premiera w Zbigniewie Ziobrze, czyli liderze Solidarnej Polski i obecnym ministrze sprawiedliwości oraz prokuraturze generalnym.

Odpowiedzi „inny” udzieliło aż 44,5 proc., zaś „nie wiem” 27,9 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments