Kryptoekonomia: wpływ zdecentralizowanej rzeczywistości na biznes

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Łukasza Szymańskiego – foundera i CEO Tokenomia.pro.

Na swoim wykładzie Łukasz Szymański dokładnie przeanalizował wpływ zdecentralizowanej ekonomii na świat biznesu, podkreślając potencjalne korzyści, wyzwania i przyszłe perspektywy.

Ekonomia vs kryptoekonomia – podstawowe informacje

Jak wiadomo, ekonomia – zarówno lokalna, jak i światowa – to nic innego, jak ekosystem, który koordynuje produkcję, dystrybucję i konsumpcję dóbr i usług. Możemy w nim wyróżnić gospodarstwa domowe, biznesy oraz przede wszystkim – instytucje finansowe, banki centralne i wszelkiego rodzaju rządy oraz regulatorzy.

Kryptoekonomia to także system, lecz opierający się na kryptowalutach, technologii blockchain i zdecentralizowanych finansach. W tym systemie również występują biznesy, ale jego najważniejszymi elementami są tak zwane prymitywy i protokoły, które go budują.

Polityka monetarna w ekonomiii i kryptoekonomii

W tradycyjnej ekonomiii banki centralne mają nieskończone możliwości generowania pieniądza, czego konsekwencje ponosimy dziś w postaci inflacji oraz ewentualnych nowych/wyższych podatków.

W kryptoekonomii mamy natomiast trzy możliwe scenariusze:

  1. Z góry znamy podaż, jak będzie wykreowana danej kryptowaluty.
  2. Z góry wiemy jaka będzie inflacja lub deflacja danej kryptowaluty.
  3. Z góry wiemy kiedy i w jakiej ilości zostanie uwolniona podaż danej kryptowaluty.

Pieniądz jako środek wymiany w ekonomiii i kryptoekonomii

W tradycyjnej ekonomiii realizacja przelewu międzynarodowego potrafi zająć 2-3 dni, a na dodatek bank potrafi go zablokować – a nawet zablokować samo konto wysyłającego przelew.

W kryptoekonomii natomiast nie mamy żadnych pośredników – każda transakcja dzieje się bezpośrednio, nikt nie może zablokować naszego przelewu. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców zaczyna interesować się kryptowalutami.

Scentralizowany system vs decentralizacja

Scentralizowany system powstał dlatego, aby specjalne instytucje pilnowały porządku na rynkach na rynkach finansowych i wprowadzały regulacje po to, aby chronić konsumentów.

W praktyce jednak regulatorzy zaczęli znacząco utrudniać wchodzenie na rynek innowacyjnym biznesom. Dostarczanie wszelkich dokumentów w celu uzyskania odpowiednich licencji bywa bardzo czasochłonne i kosztowne.

W zdecentralizowanym świecie może natomiast działać podejście hybrydowe – wystarczy raz przejść proces mający na celu umożliwić nam prowadzenie usług finansowych, a następnie w sposób zdecentralizowany możemy potwierdzać naszą weryfikację. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą oszczędzać czas i zasoby.

Ponadto, decentralizacja i świat Web3 oferuje nam pełną transparentność i bezpieczeństwo – wszystkie informacje znajdują się bowiem w cyfrowym rejestrze, którego nie można modyfikować, co oferuje możliwość automatycznego wygenerowania sprawozdania finansowego.

Jakie jeszcze możliwości oferuje kryptoekonomia?

Warto zauważyć, że w systemie kryptoekonomii możemy tworzyć swoje własne aktywa cyfrowe, nawet swoje własne ekonomie. W tym systemie operuje się bowiem głównie na dwóch warstwach – aplikacji i prymitywów.

Warstwa aplikacji to niemal nic innego, z czym mamy do czynienia dziś, gdy chcemy prowadzić biznes online – jedyną różnicą jest konieczność posiadania portfela kryptowalutowego.

W warstwie prymitywów przedsiębiorcy korzystają z gotowych rozwiązań – z racji tego, że cały system jest otwarty – następnie dokonują w nich pewnych zmian i wdrażają je jako zupełnie nowe.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również