Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini miała 96 lat. 70 lat rządów Wielkiej Brytanii

Udostępnij

W czwartek 8 września Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Brytyjska monarchini panowała przez 70 lat i przetrwała rządy czternastu premierów. Odeszła w swojej szkockiej posiadłości w Balmoral, w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii.

Karol nowym królem Zjednoczonego Królestwa

W komunikacie Pałacu Buckingham napisano, że królowa zmarła spokojnie w Balmoral w czwartek po południu. Wcześniej w oficjalnym oświadczeniu napisano, że królowa przebywa pod nadzorem medycznym. O powadze sytuacji świadczył fakt, że do Szkocji przyjechali wszyscy najważniejsi członkowie rodziny królewskiej.

Dzień wcześniej monarchini przełożyła zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady w związku z tym, że lekarze doradzili jej odpoczynek. Przyjęła natomiast nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Był to pierwszy przypadek, by Elżbieta II powierzyła nowemu premierowi misję stworzenia rządu w innym miejscu niż w Pałacu Buckingham w Londynie.

Karol, najstarszy syn Elżbiety II, został po jej śmierci nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 73-letni Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w historii Wielkiej Brytanii.

Najdłużej panująca monarchini

Elżbieta II urodziła się w 1926 roku w Londynie. Na tron wstąpiła w 1952 roku w wieku 26 lat, po śmierci ojca, króla Jerzego VI, jako jego najstarsza córka. Należała do dynastii Windsorów. Od 13 października 2016 była najdłużej panującą głową państwa na świecie oraz, od 9 września 2015, najdłużej panującym monarchą brytyjskim.

Władczyni 15 państw

Poza Wielką Brytanią była głową jeszcze 14 państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona.

Operacja London Bridge

Każdy brytyjski monarcha i członek najbliższej rodziny ma opracowany plan na wypadek śmierci. W przypadku Elżbiety II operacja nosi kryptonim „London Bridge”. Jako pierwsza osoba, która nie należy do rodziny królewskiej, o śmierci monarchy informowana jest, poprzez zaszyfrowaną wiadomość, premier Zjednoczonego Królestwa, która przekazuje informacje członkom gabinetu oraz brytyjskiej telewizji publicznej BBC. Napis "królowa"

Telewizja porzuca wówczas zaplanowaną ramówkę i dziennikarze w czarnych strojach przekazują w zapętleniu informację o śmierci monarchy. To jedyna powinność BBC wobec brytyjskiego tronu.

Wielką Brytanię czeka żałoba narodowa. Pogrzeb monarchini będzie miał miejsce w Opactwie Westminsterskim, a królowa zostanie pochowana na zamku Windsor.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również