Kredyty hipoteczne a wysokie stopy procentowe

Udostępnij

Rok 2022 upływa pod znakiem rekordowej inflacji oraz wysokich stóp procentowych w Polsce. Kredytobiorcy zmuszeni są płacić coraz wyższe raty. Jak obecnie kształtuje się rynek mieszkań w naszym kraju oraz jakie prognozy są przedstawiane na najbliższe lata? Czy opłaca się obecnie brać kredyt o stałej stopie procentowej? Jakie są rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Na te tematy Krzysztof Kamiński – redaktor Comparic24.tv porozmawiał z Michałem Pettersem – założycielem oraz CEO Lendi Sp. z o.o. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa z Michałem Pettersem – Co-Founderem Lendi

Jak wygląda obecnie zapotrzebowanie na mieszkania w Polsce?

W Polsce mamy zaledwie niespełna 390 mieszkań na 1000 mieszkańców. W Europie, według statystyk, gorzej wypada tylko Słowacja. Co jednak istotne, w 2021 roku byliśmy liderem pod względem liczby oddanych mieszkań. Co gorsza, 37% mieszkań w naszym kraju jest dzisiaj przeludnionych – przypada u nas średnio 1 pokój na 1 osobę.

Potrzeby mieszkaniowe są u nas zatem dziś bardzo wysokie, co potwierdzała liczba oddanych i zakupionych mieszkań w zeszłym roku. Na dodatek, ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy w ostatnich miesiącach jeszcze one wzrosły. Dziś jednak, przez wysokie stopy procentowe, możliwości Polaków w tym zakresie zostały mocno ograniczone. Spadki popytu na kredyty są zatem bardzo duże.

Czy przez podwyżki stóp procentowych Polacy rezygnują z zakupu mieszkań?

Wszystko reguluje dziś kontekst zdolności kredytowej, na którą wpływ mają podwyżki stóp procentowych. Na dodatek w kwietniu została wprowadzona dodatkowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazuje bankom doliczenie 5 punktów procentowych do szacowania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.

Efekt jest taki, że rodzina przy 7 tysiącach złotych netto przychodu w ubiegłym roku było stać na mieszkanie za 600 tysięcy złotych, dziś może wziąć kredyt za 270 tysięcy PLN. Z tego powodu, dla wielu ludzi zakup nieruchomości stał się niemożliwy. Rośnie natomiast liczba refinansowania kredytu na stałą stopę procentową ze zmiennej. Taka zmiana jest jednak dziś bardzo trudna ze względu na spadek zdolności kredytowej.

Czy warto przejść na stałą stopę procentową?

To bardziej złożone zagadnienie. Po pierwsze, takie przeniesienie kredytu wiąże się z pewnymi kosztami – kosztem wcześniejszej spłaty kredytu oraz kosztem prowizji za nowy kredyt. Co więcej, trzeba przeanalizować o ile stopy procentowe mogą dziś jeszcze urosnąć – jeśli w ogóle.

Taka oferta staje się zatem opłacalna w momencie, gdy stopa procentowa rośnie. Z drugiej strony, gdy stopy procentowe będą się obniżać, możemy przeprowadzić kolejne refinansowanie i przejść ze stałej stopy na zmienną.

Czy są jeszcze dziś chętni na kredyty indeksowane w walutach obcych?

Dziś regulacje w Polsce wyglądają w ten sposób, że kredyt w walucie obcej mogą wziąć tylko osoby, które w walucie obcej zarabiają. W efekcie 99,1% kredytów udzielanych obecnie w naszym kraju to kredyty w złotówkach.

Z jakich ubezpieczeń kredytów hipotecznych korzystają Polacy?

Bezwzględnie wymagane w każdym przypadku jest ubezpieczenie nieruchomości. Oprócz tego kredytobiorcy często decydują się na ubezpieczenie na życie, co w wielu przypadkach obniża marżę banków przy zaciąganiu kredytu. Dużą popularnością cieszą się również ubezpieczenia od utraty pracy – w tym przypadku bank też zazwyczaj obniża marżę.

Istnieje jeszcze niezależne od nas ubezpieczenie pomostowe, czyli ubezpieczenia od uruchomienia kredytu do wpisu do księgi wieczystej, dlatego obowiązuje ono maksymalnie trzy miesiące. Mamy również ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego – jeśli jest on niższy niż 20%, to trzeba z niego skorzystać.

Jakie są prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego na najbliższe lata?

Biuro Informacji Kredytowej informuje, że w czerwcu spadek wniosków kredytowych rok do roku wyniósł aż 60%. Ponadto, sam proces kredytowy jest coraz dłuższy, trwa 2-3 miesiące, co oznacza, że w okolicach sierpnia i września dostrzegalny będzie dotkliwy spadek liczby zawartych transakcji w ujęciu rocznym.

Niestety, do końca roku eksperci spodziewają się dalszego ich spadku. Będzie się tak działo, dopóki stopy procentowe i inflacja się nie ustabilizują. W dłuższym okresie, cały rynek nieruchomości powinien jednak się odbić, ponieważ zapotrzebowanie na mieszkania w naszym kraju nadal jest bardzo duże, a rynek nieruchomości po prostu charakteryzuje się cyklicznością.

Co wyróżnia Lendi na tle innych porównywarek kredytów?

Lendi weszło na rynek w 2012 roku. Było to narzędzie, które od samego początku potrafiło bardzo precyzyjnie zweryfikować zdolność kredytową i wszystkie koszty w każdym banku. Z tego powodu szybko zaczęło z niego korzystać 80% ekspertów doradztwa finansowego. Dziś nadal Lendi wyróżnia się bardzo dużą precyzją, uwzględnia wszystkie koszty kredytu.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również