Dzień Inwestora Indywidualnego

Czy kredyt na inwestycję to dobry pomysł?

Udostępnij

Jesteś przedsiębiorcą? Aby Twoja firma rosła w siłę, potrzebujesz inwestować w jej rozwój. Korzystną sytuację koniunkturalną w danej branży najlepiej jest wykorzystywać natychmiast, zamiast odkładać tego typu wydatki przez lata i dawać się wyprzedzać konkurencji na rynku. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tutaj zaciąganie kredytów. Jak wynika z danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aż 43% mikroprzedsiębiorców i małych firm chętnie sięga po ten rodzaj finansowania działalności.

Banki oferują zróżnicowane rozwiązania kredytowe dla firm. Najczęściej spotykane to kredyt obrotowy, linia kredytowa, ale także kredyt inwestycyjny. Na jaki cel można przeznaczyć to trzecie rozwiązanie? Kto może się o niego starać? Czy warto zaciągnąć kredyt inwestycyjny? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Kredyt inwestycyjny – co to? Grafika przedstawiająca kredyt na inwestycje

Kredyt inwestycyjny jest rodzajem kredytu bankowego udzielanego przedsiębiorcom w celu sfinansowania zaplanowanych inwestycji. Taki kredyt pozwala rozwijać firmę oraz poprawiać jakość oferowanych przez nią produktów i usług. Dzięki kredytowi inwestycyjnemu przedsiębiorstwo może zwiększyć uzyskiwane dochody oraz utrzymać, a nawet umocnić własną pozycję w branży. Kredyt na inwestycję może służyć także modernizacji przedsiębiorstwa lub realizacji jego określonego celu długoterminowego.

Kredyt inwestycyjny różni się od innych rodzajów dofinansowania okresem i wysokością kredytowania. Taki kredyt może zostać przyznany na okres od roku do nawet 20 lat, dzięki czemu kwota kredytu może być odpowiednio wyższa. Z drugiej strony, odsetki w przypadku kredytu inwestycyjnego są niższe niż przy kredycie obrotowym czy linii kredytowej.

Kto może starać się o kredyt inwestycyjny?

Kredyt na inwestycję to produkt przeznaczony dla przedsiębiorców. Co istotne, kredyt inwestycyjny dla firm jest tak samo dostępny bez znaczenia na jej wielkość. Oznacza to, że otrzymać mogą go duże przedsiębiorstwa, jak również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Pozyskane środki muszą zostać przeznaczone na konkretną inwestycję firmową. Właśnie dlatego bank zażądać może biznesplanu inwestycji.

W przeciwieństwie do kredytu obrotowego, kredyt inwestycyjny otrzymać mogą także nowe firmy. Co ciekawe, kredyt inwestycyjny może być wypłacony już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Wiele zależy jednak od wybranego banku.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny – jak sama nazwa wskazuje – może zostać spożytkowany przez przedsiębiorcę tylko i wyłącznie na inwestycję. Za pomocą tego instrumentu finansowego firmy mogą więc pozwolić sobie na zakup:

  • Nowych maszyn oraz urządzeń, które pozwolą na produkcję towaru przeznaczonego na sprzedaż
  • Nieruchomości, która zostanie wykorzystana przez firmę
  • Środków transportu, które zostaną przeznaczone w celach firmowych
  • Praw autorskich, koncesji, patentów i licencji
  • Sprzętu biurowego, w tym komputerów (i oprogramowania do nich), oraz innych narzędzi, które są potrzebne do świadczenia usług
  • Udziałów innych firm lub papierów wartościowych

Kredyt inwestycyjny może zostać wykorzystany także na budowę lub remont obiektów przemysłowych lub linii produkcyjnych.

Kredyt inwestycyjny na spłatę kredytu inwestycyjnego

Niektóre banki udzielają również kredytu inwestycyjnego na spłatę innego kredytu inwestycyjnego. Jest to sposób na szybką spłatę zobowiązania w sytuacji, gdy kończy nam się okres kredytowania, a nie mamy jeszcze wystarczającego zwrotu z inwestycji, by je spłacić.

Jak otrzymać kredyt inwestycyjny?

Podstawowe warunki

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny? Przed wyborem odpowiedniej oferty należy porozmawiać z doradcą lub ekspertem finansowym, który będzie w stanie ocenić ryzyko inwestycji i pomoże nam dobrać odpowiedni produkt do potrzeb firmy. Warto porównać dostępne na rynku produkty.

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest szczególnie trudne. Podstawą otrzymania tego typu pożyczki jest dobrze napisany biznesplan. Jeśli zdołamy przekonać bank, że dobrze zagospodarujemy pożyczone środki, to większość pracy mamy już za sobą.

Co istotne, przedsiębiorca ubiegający się o kredyt na inwestycję powinien posiadać zdolność kredytową i jednocześnie pozytywną historię kredytową, co w praktyce oznacza, że nie może mieć długów.

Przy staraniu się o kredyt inwestycyjny ważne jest również, aby pamiętać o zabezpieczeniu kredytu, oraz udowodnieniu wysokości osiąganych przez firmę przychodów. W przypadku kredytu inwestycyjnego dla nowych firm wystarczy natomiast przedstawić bankowi szacowane przychody, jakie nasza firma będzie osiągać.

Wymagane dokumenty

Jak więc wygląda kompletna lista dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu na inwestycję? Może się ona różnić w zależności od konkretnej instytucji. Najczęściej jednak są to takie dokumenty, jak: Grafika prezentująca sporządzanie biznesplanu

  • Biznesplan
  • Dokumenty rejestrowe
  • Zbiór dokumentów finansowych.

Biznesplan

Biznesplan został wspomniany już wcześniej. To najważniejszy dokument, który ma za zadanie przekonać bank, że inwestycja będzie opłacalna, a nasza firma będzie w stanie spłacić zaciągnięty dług. Dobry biznesplan musi zawierać więc szczegółowe wyliczenia.

Dokumenty rejestrowe

Dokumenty rejestrowe zależą od wybranej od wybranej formy prawnej prowadzenia działalności. Może to być więc odpis z KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON czy umowa spółki.

Zbiór dokumentów finansowych

Zbiór dokumentów finansowych zależy natomiast od wybranej formy opodatkowania. Najczęściej jest to więc deklaracja PIT-36, zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów czy bilans oraz rachunek zysków i strat.

Dodatkowe dokumenty

Niekiedy bank może zażądać dokumentów dodatkowych, takich jak wyciąg z rachunków firmowych czy dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa.

Zalety kredytu inwestycyjnego

Kwota pożyczki

Największą korzyścią, jaką daje kredyt inwestycyjny, jest z pewnością duża kwota pożyczki, którą można otrzymać. Zdarza się, że banki nie ustalają nawet górnej granicy wysokości owego kredytu. Niewątpliwie udzielone finansowanie stanowi więc ogromny zastrzyk gotówki dla firmy, może dać przedsiębiorstwu dużą przewagę konkurencyjną i stać się motorem napędowym jego rozwoju.

Długi okres kredytowania

Długi okres kredytowania, sięgający nawet 20 lat, umożliwia natomiast dopasowanie wysokości rat do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Co więcej, możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu, a także okresowa karencja w spłacie rat kapitałowych.

Dobry prognostyk dla nowych firm

Warto dodać, że zwłaszcza w przypadku nowych firm banki bardzo skrupulatnie analizują wszystkie wnioski i sprawdzają, jak duże szanse powodzenia ma dane przedsięwzięcie. Inwestycyjny kredyt na start udzielany jest więc przedsiębiorstwom, które według banku uchodzą za zaufane i z dobrymi perspektywami na przyszłość. Pożyczka ta jest więc swego rodzaju potwierdzeniem dużego potencjału i szans rozwojowych organizacji.

Nieskomplikowane formalności

Jako zaletę można traktować także fakt, iż mimo że przy ubieganiu się o kredyt ilość formalności może wydawać się przytłaczająca, to tak naprawdę wystarczy przygotować profesjonalny, rzetelny i szczegółowy biznesplan, aby przekonać bank, że inwestycja ma szansę powodzenia. Pozostałe dokumenty można odebrać w jeden dzień z urzędu. Nie powinno więc to być szczególnie kłopotliwe.

Wady kredytu na inwestycję

Długi czas rozpatrywania wniosku

W przypadku niektórych instytucji, wadą może być długie rozpatrywanie wniosku o kredyt, co znacząco wydłuża cały proces ubiegania się o kredyt.

Zmienne oprocentowanie

Warto również dodać, że ten rodzaj kredytu ma zmienne oprocentowanie, a to dla wielu przedsiębiorców może okazać się bardzo problematyczne.

Dodatkowe zabezpieczenia kredytu

Problemem może być także konieczność posiadania dodatkowego zabezpieczenia kredytu, którym jest weksel in blanco i pełnomocnictwo do rachunku firmowego. Ponadto, przedsiębiorca może zostać dodatkowo poproszony o ustanowienie na nieruchomości hipoteki lub zastawu na przedmiocie finansowania.

Środki tylko na inwestycje

Jako wadę można także traktować, iż w przeciwieństwie do kredytu obrotowego, środki w ramach kredytu inwestycyjnego mogą zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na cel wskazany we wniosku kredytowym. Nie ma więc mowy, aby wykorzystać je na bieżące funkcjonowanie działalności, takie jak wynagrodzenia dla pracowników, podatki, czy inne comiesięczne opłaty.

Czy zatem warto zdecydować się na kredyt inwestycyjny?

Kredyt na inwestycję to usługa skierowana do osób, które zdecydowane są, by rozwijać swoją firmę lub biznes i szukają możliwości, by zdobyć potrzebne środki. Jeśli już odpowiednio zbadaliśmy rynek i upewniliśmy się, że istnieje zapotrzebowanie na nasze produkty lub usługi i wiemy, że warto poświęcić więcej środków na rozwój biznesu, kredyt inwestycyjny będzie korzystnym rozwiązaniem, które nam to umożliwi.

Jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt inwestycyjny, warto przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić warunki spłaty kredytu oraz maksymalną wysokość finansowania inwestycji i porównać te dane ze wszystkimi innymi ofertami kredytu na inwestycję, które znajdziemy na rynku. Jeśli nie mamy pewności, która opcja będzie najkorzystniejsza dla naszej firmy, warto poprosić o pomoc niezależnego doradcę kredytowego.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również