Ogromna konkurencja na rynku usług kredytowych sprawia, że kredyt gotówkowy jest dzisiaj oferowany na naprawdę korzystnych warunkach. Popularność tego rodzaju zobowiązań sprawia także, że potencjalny kredytobiorca traci czujność, jeśli weźmiemy pod uwagę weryfikację warunków umowy z wybranym bankiem.
Pamiętajmy, że chociaż rzeczywiście kredyty są dzisiaj z reguły naprawdę opłacalne, a działalność samych banków jest nadzorowana, to jednak za każdym razem należy czytać umowę i porównać ze sobą wiele ofert na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe aby wybrać tą najkorzystniejszą dla naszego budżetu.
Kredyt gotówkowy – warunki umowy a potrzeby kredytobiorców
Okazuje się, że tylko połowa klientów banków w ogóle czyta umowy kredytowe, zaś tylko nieliczni rozumieją wszelkie zapisy, jakie zostają w nich zawarte. Uczulamy więc, by nie podpisywać umów, których nie rozumiemy, zawsze mamy prawo do poproszenia o wytłumaczenie wszelkich zapisów, a obowiązkiem doradców kredytowych czy pracowników z działu obsługi klienta jest spełnienie naszej prośby.
Warto też uwzględnić, że osoby, które biorą kredyt gotówkowy, patrzą jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy czas trwania umowy z bankiem. To zbyt mało parametrów, by określić rzeczywistą opłacalność i atrakcyjność wybranego zobowiązania.
Przeglądając umowę o kredyt gotówkowych, pod uwagę trzeba brać znacznie więcej kryteriów. Priorytetem jest chociażby wskaźnik RRSO, mówiący o całkowitych kosztach współpracy z bankiem. W umowie zawarte są zapisy o prowizji za udzielenie kredytu, odsetkach karnych za ewentualną zwłokę w spłacie, formie wcześniejszej spłaty zobowiązania, warunkach dodatkowego ubezpieczenia, prowadzenia konta do obsługi kredytu czy też dobierania dodatkowych produktów bankowych na preferencyjnych warunkach.
Kredyty bankowe różnią się atrakcyjnością, dla licznych kredytobiorców znaczenie ma sama forma zaciągania takich zobowiązań, a coraz większą popularnością cieszy się dzisiaj kredyt gotówkowy online. Warto spojrzeć w umowie, jak przebiega dalsza współpraca z bankiem za pośrednictwem platformy internetowej, co będzie miało znaczenie dla komfortu współpracy.
Nie ma wątpliwości, że Polacy są coraz bardziej świadomymi, ale też wymagającymi kredytobiorcami. Ważna jest dla nas nie tylko opłacalność danego zobowiązania, ale też jakość nabywanego produktu. Znaczenie mają dodatkowe bonusy, z jakich można korzystać w ramach umowy z instytucją bankową. Coraz więcej klientów zwraca na przykład uwagę na zapis mówiący o możliwości brania tzw. wakacji kredytowych, jeśli nastąpią chwilowe problemy finansowe. Wszystko po to, by zobowiązanie nie wywołało lawiny długów i utraty płynności finansowej.
Kredyt gotówkowy – ustalenia z bankiem
Nie ma dwóch identycznych zobowiązań kredytowych, a każdy bank konstruuje swoją ofertę, patrząc nie tylko na aktualną sytuację na rynku usług finansowych, ale uwzględniają także indywidualne potrzeby, oczekiwania, jak również możliwości spłaty potencjalnych klientów. To dlatego umowy kredytowe za każdym razem są inne.
Wiadomo jednak, że kredyt gotówkowy to zobowiązanie w pełni legalne, które musi być zgodne z przepisami polskiego prawa, a nierzadko również normami unijnymi. I chociaż każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową, to zapisy w umowach kredytowych są bardzo często jednolite. Co więcej, nie mogą wprowadzać w błąd, muszą być jasne i czytelne. Zapisy umowy nie mogą być mylące ani niekorzystne dla potencjalnego kredytobiorcy, jednocześnie mają zabezpieczać interesy obu stron.
Ciekawą informacją jest także ta, że warunki zapisane w umowie kredytowej zawsze można negocjować, nawet kiedy umowa została już podpisana. Kredytobiorca ma również prawo do wycofania się z niej bez podania żadnej przyczyny w określonym czasie. Niestety, nadal niewiele klientów banków w ogóle ma w tym zakresie wiedzę.
Kredyt gotówkowy – dobre praktyki dotyczące umów
Zanim podpiszesz umowę o kredyt gotówkowy, poproś o jej wzór stworzony indywidualnie wedle Twoich potrzeb. Zweryfikuj wszystkie zapisy z doradcą kredytowym albo prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym. Weryfikacji możesz dokonać także w oddziale banku albo online poprzez czat. Pracownicy instytucji bankowej mają obowiązek wytłumaczenia wszystkich niezrozumiałych sformułowań. Dopiero wtedy, gdy umowa jest jasna, czytelna, zrozumiała i akceptowalna przez Ciebie, podpisz ją, by cieszyć się finansowym wsparciem na dogodnych warunkach.
Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, bardzo często zaciągają pożyczki pozabankowe, tzw. chwilówki. Przestrzegamy przed takimi praktykami, ponieważ działalność firm pożyczkowych nie jest w żaden sposób kontrolowana. I chociaż na rynku finansowym funkcjonują te opłacalne pożyczki z korzystnymi umowami, to nadal trafiają się takie zobowiązania, które prowadzą do spirali zadłużeń. Umowy z firmami pożyczkowymi nadal bardzo często zawierają niejasne zapisy i tzw. kruczki prawne, które działają na niekorzyść pożyczkobiorcy. Zalecamy więc współpracę z bezpiecznymi bankami.