Podczas pandemii koronawirusa Polacy absolutnie pokochali zwierzęta. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nowy dom znalazło tysiące psów ze schronisk i hodowli. Wiele osób natomiast wciąż rozważa posiadanie własnego pupila i zastanawia się o wydatkach jakiego rzędu mowa. Takie podejście cechuje się zdrowym rozsądkiem, ponieważ choć miłość ze strony najlepszego przyjaciela człowieka mamy za darmo, to dbanie o niego już generuje koszty.
Ile więc Polacy wydają na utrzymanie psa? Na jakie koszty trzeba się przygotować przed podjęciem takiej decyzji? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od kosztu samego zakupu lub adopcji pupila:
Ile kosztuje pies? – zakup lub adopcja
Na samym początku mamy dwa wyjścia: albo przygarniamy psa ze schroniska, albo kupujemy rasowego psa z hodowli. Spis wszystkich hodowli znajduje się na stronie Związku Kynologicznego. Pierwsze rozwiązanie oczywiście nic nie kosztuje. Opłata za adopcję w schronisku z reguły jest dobrowolna.
Natomiast kupno rasowego szczeniaka z rodowodem to już wydatek, który z całą pewnością przekroczy 1000 złotych. Z kolei maksymalny koszt może wynieść już nawet 8 tysięcy PLN – wszystko zależy od rasy i renomy wybranej hodowli.
Co ważne, nie należy kupować z hodowli, która nie jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Otóż, rozmnażanie zwierząt bez rodowodu i czerpanie z tego korzyści majątkowych jest w Polsce nielegalne. Co gorsza, krzyżowanie psów bez odpowiedniej wiedzy, może powodować u nich różne choroby genetyczne i problemy behawioralne.
Niezbędne akcesoria dla psa
Czego potrzebuje pies?
Decydując się na zakup lub adopcję psa, należy wyposażyć dom w niezbędne rzeczy dla nowego domownika. Obroża lub szelki i smycz to nie jedyne akcesoria dla pupila, które powinniśmy kupić. Pies potrzebuje także:
- Legowiska
- Misek na jedzenie i wodę
- Ciepłych ubranek w okresie jesienno-zimowym (dla ras o krótkiej i rzadkiej sierści lub psów z włosami)
- Zabawek
- Środków ochrony przed pchłami i kleszczami
- Transportera lub pasów bezpieczeństwa
Koszt wyprawki dla psa
Koszt wyprawki dla pupila jest zależny od indywidualnych preferencji i zasobności portfela właściciela. Koszt wyprawki dla szczeniaka zależy od jakości wybranych produktów. Najtańszy zestaw wyżej wymienionych produktów można kupić za 200 złotych, jednak w zależności od preferencji, cena takich akcesoriów może wynieść łącznie i 1500 PLN. Należy pamiętać także, iż niska cena produktów jest często związana z gorszą jakością ich wykonania. Obroża, smycz czy legowisko to przedmioty, z których nasz pupil będzie korzystać codziennie, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Produkty te powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i łatwe do utrzymania w czystości.
Jedzenie dla psa
Koszt karmy zależy od wielkości psa oraz od jej klasy. Najtańsze są karmy ekonomiczne i podstawowe, które możemy znaleźć w supermarketach. Karmy premium możemy dostać w sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych. Są one wyraźnie droższe, ale zazwyczaj zapewniają psu nie tylko niezbędne do funkcjonowania i rozwoju składniki – jak wszystkie karmy pełnoporcjowe, ale również dodatkowo wspierają pewne obszary zdrowia czworonoga, jak choćby stawy czy prawidłową masę ciała. Cena karmy zależy również od jej dostępności – te występujące w mniejszej skali są zazwyczaj droższe.
Najbardziej popularne są karmy suche. W przeliczeniu na kilogram karmy, są one przeważnie tańsze niż karmy mokre. Koszt mokrej karmy w puszce (o masie 400 gramów) może wahać się w zależności od rodzaju od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu złotych. Karmy suche w przeliczeniu na kilogram kosztują od 5 PLN do kilkudziesięciu złotych. Karmy specjalistyczne (choćby dla diety leczniczej), są oczywiście droższe od karm dla zdrowych, dorosłych psów.
Małe psy do 10 kilogramów mają o wiele mniejsze dzienne zapotrzebowanie energetyczne niż labradory czy owczarki niemieckie. Na odwrocie opakowania karmy znajduje się informacja z zalecaną dzienną dawką jej spożycia.
Ilość zalecanej dla psa karmy nie jest stała, i zależy od kilku czynników:
- Masy ciała psa
- Stopnia aktywności fizycznej psa
- Wieku psa
- Stanu fizjologicznego psa
- Kaloryczności karmy
Koszt jedzenia dla małego psa
W efekcie, dorosłe małe psy do 2 kilogramów powinny dostawać dziennie około 42 gramów suchej karmy. Oznacza to, że miesięcznie jedzą około 1,2-1,3 kilograma karmy. Miesięczny koszt wyżywienia takiego to od 10 do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.
Koszt jedzenia dla psa do 10 kilogramów
Dla porównania, przeciętna dzienna porcja suchej karmy dla dorosłych psów do 10 kilogramów to 175 gramów. Oznacza to, że jamniki czy mopsy powinny dostawać około 5 kilogramów karmy dla dorosłych psów w miesiącu, co oznacza wydatek od około 25 do 300 złotych.
Koszt jedzenia dla psa do 20 kilogramów
Bassety, beagle czy inne dorosłe psy średniej wielkości powyżej 10 kilogramów powinny dostawać odpowiednio wyższą dzienną dawkę pokarmową. Średnia dzienna dawka suchej karmy choćby dla bokserów o masie ciała do 25 kilogramów, wynosi około 290 gramów. Oznacza to, że w ciągu miesiąca powinny otrzymywać około 9 kilogramów suchej karmy. Średni koszt miesięcznego wyżywienia psa o masie ciała 25 kilogramów wynosi od około 40 do 500 złotych.
Koszt jedzenia dla dużego psa
Dorosłe psy dużych ras, takich jak: labrador, owczarek niemiecki czy golden retriever, mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na dużą masę ciała. Labradory o masie ciała do 30 kilogramów powinny dostawać do 330 gramów suchej karmy, co w skali miesiąca daje wynik około 10 kilogramów suchej karmy. Miesięczny koszt wyżywienia labradora zaczyna się więc od 50 złotych wzwyż.
Pielęgnacja psa
Koszt pielęgnacji psa jest zależny od wielkości i rasy. Dobrej jakości szampon i odżywka to koszt minimum 40 złotych. Obcięcie pazurów i czyszczenie uszu, to koszt od 15 do 30 PLN. Niektóre psy wymagają również strzyżenia, które kosztuje minimum 50 złotych. Kompleksowy zabieg kąpieli i strzyżenia w salonie psiej urody, to koszt od 80 do 200 PLN. Łączny koszt wynosi więc z reguły 300-400 złotych rocznie, lecz korzystanie z zabiegów w salonie psiej urody może oczywiście zwielokrotnić tę wartość.
Opieka weterynaryjna psa
Opieka weterynaryjna, to również bardzo duże obciążenie dla portfela właścicieli. Jeśli jest to szczeniak, to koszt rocznej podstawowej opieki weterynaryjnej może wynieść nawet kilkaset złotych. Podstawowa opieka w pierwszym roku życia psa obejmuje:
- Pakiet 3 pierwszych szczepień – wydatek rzędu 150 złotych
- Szczepienie przeciwko wściekliźnie – około 40 PLN
- Odrobaczenie, co 3 miesiące – około 20 złotych jedno
Dorosły pies wymaga jednego szczepienia przeciw wściekliźnie na rok (koszt około 40 złotych) oraz odrobaczenia raz na kwartał.
Wypadki losowe
Niestety, trzeba pamiętać, że powyższe zestawienie nie uwzględnia chorób naszych pupili, a te, niestety – podobnie jak my – czasem chorują. Zdarzają się także wypadki losowe, których nie da się przewidzieć – zwichnięcia, nadwyrężenia, skaleczenia… Koszty leczenia są z reguły wysokie, więc w praktyce wszelkie nieszczęśliwe sytuacje losowe mogą kosztować (i niestety z reguły kosztują) ponad 1000 złotych rocznie. Natomiast sama podstawowa opieka weterynaryjna dorosłego psa to roczny wydatek rzędu maksymalnie 150 złotych, a w przypadku szczeniaka dwukrotnie więcej.
Kastracja lub sterylizacja
Trzeba jednak tutaj wziąć pod uwagę koszty jeszcze jednego zabiegu. Kastrację psów należy przeprowadzić między 6 a 12 miesiącem życia. Jeśli chodzi o sterylizację suczek, przeprowadza się przed wystąpieniem pierwszej cieczki (między 3 a 6 miesiącem życia) lub po jej zakończeniu. Koszt takiego zabiegu wynosi od 150 do 500 złotych.
Czipowanie psa
Chip dla psa nie jest obowiązkowy, ale wielu lekarzy weterynarii czy członków związków kynologicznych poleca ten sposób rejestracji zwierząt. Lekarz weterynarii umieszczają go pod skórą za pomocą aplikatora, który przypomina strzykawkę. Miejsce aplikacji to okolica między łopatkami lub okolica szyi. Chip jest wielkości ziarenka ryżu.
Chip ma przypisany kod, do którego przyporządkowuje się dane właściciela. Numer kodu można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia, w które zaopatrzone są przychodnie weterynaryjne, ale też schroniska dla bezdomnych zwierząt, policja. Ważne jest, aby po zaczipowaniu zwierzęcia zarejestrować numer transpondera w specjalnej bazie internetowej.
Próba znalezienia chipa i odnalezienie danych właściciela to jedna z pierwszych czynności, jakich podejmują się pracownicy schronisk w przypadku znalezienia zwierzęcia o nieznanym pochodzeniu. Czipowanie psa to wydatek rzędu 100 złotych. Warto wiedzieć, że zaczipowanie psa jest wymagane w przypadku ubiegania się o paszport dla pupila.
Podatek od psa
Nie każdy właściciel psa wie, że za jego posiadanie należy uiścić podatek. Jest to jednak opłata lokalna, obowiązuje więc w miejscowościach, które ją wprowadziły, a nie na terenie całego kraju. Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. W 2021 roku maksymalna dopuszczalna wysokość podatku od psa wynosi 130,30 złotych za rok. Podatnik jest zwolniony z tej opłaty, jeśli:
- Pies został wzięty ze schroniska
- Jest rolnikiem (zwolnienie z podatku dotyczy tylko dwóch psów)
- Jest osobą niepełnosprawną
- Ma ukończone 65 lat
Podsumowanie
Jak więc widzimy, koszty utrzymania psa mogą się znacząco różnić, w zależności od jego wielkości, rasy czy nawet wieku. Nie da się jednak zaprzeczyć, że choć miłość do pupila jest bezwarunkowa i bezcenna, to jego posiadanie wiąże się z niemałymi wydatkami. Należy więc o tym pamiętać, jeśli zamierzamy zdecydować się przygarnąć pupila pod swój dach. Wydaje się jednak, że absolutnie nie pożałujemy tej decyzji – zdecydowana większość posiadaczy psów nie żałuje żadnej złotówki wydanej na swojego czworonożnego towarzysza.