Korea Płd. rozpoczyna pilotaż CBDC

54
CBDC

Korea Południowa rozpoczyna pilotaż CBDC, który odbędzie się w jednym z trzech miasta, ale, co ciekawe, nie w Seulu.

Testy CBDC w Korei Płd.

Bank Korei wybrał trzy regiony do pilotażu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). 31 lipca potwierdzono, że chodzi o Jeju, Busan i Incheon. Ostatecznie bank planuje wybrać jeden z wyżej wymienionych regionów. Anonimowy urzędnik banku powiedział mediom, że „aplikacja portfela elektronicznego CBDC pozwoli nie tylko lokalnym mieszkańcom, ale także wielu innym cywilom, takim jak turyści, [uczestniczyć] w testach”.

Bank of Korea zapowiedział też, że regionalne, zamknięte testy CBDC będą podobne do wydawania i dystrybucji obecnego systemu waluty lokalnej obowiązującego w różnych regionach Korei Południowej.

System waluty lokalnej został wprowadzony w Korei Płd. podczas pandemii COVID-19 jako rozwiązanie zapewniające dochód podstawowy i zasiłek. Jeju, Busan i Incheon – regiony wymienione jako kandydujące do pilotażu CBDC – obecnie emitują i dystrybuują własne lokalne waluty, takie jak kolejno: „Tamranjeon”, „Dongbaekjeon” i „Incheon e-Eum”.

Podobno urzędnik z banku komercyjnego w Korei Płd. powiedział, że w Busan liczba uprawnionych do testów obywateli jest „tak duża, że ​​Bank Korei jest obciążony na wiele sposobów”, a zatem właściwszym wyborem może być Jeju, które ma drugą co do wielkości populację.

Według lokalnych mediów, lokalny system walutowy ma mniej „barier technicznych” do pokonania w porównaniu z CBDC.

Jednocześnie wiele banków w Korei Południowej opublikowało informacje, że prowadzą one badania nad stablecoinami jako alternatywami dla CBDC. Badania są prowadzone w celu zwiększenia wydajności systemów płatniczych

CBDC w Chinach i Rosji

Jednocześnie nad CBDC prace prowadzą Chiny i Rosja. W tym pierwszym kraju także trwają już testy na żywym organizmie. W paru regionach Państwa Środka można już płacić cyfrowym juanem.

Rosja podąża w tym samym kierunku i możliwe, że także w tym kraju będzie możliwe płacenie CBDC (cyfrowym rublem).

Podobnym testów nie prowadza za USA, które wprowadziły jednak system FedNow, ekspresowych płatności.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments