Konto Oszczędnościowe Freedom24: Zyskaj 2,5% w EUR i 3% w USD

Udostępnij

Ostatnie odczyty wskaźnika inflacji dają inwestorom nieco odsapnąć. Jak wskazują ostatnie raporty GUS, inflacja powoli zaczyna słabnąć. Jej wskaźnik nie obrazuje jednak kompletnego obrazu ruchów cenowych, ponieważ nadal drożej żywność, mieszkania, łączność, restauracje i hotele czy odzież. Maleją natomiast ceny nośników energii, ale w obliczu pozostałych wzrostów cen, nie ma to aż takiego dużego znaczenia dla konsumenta.

I choć spadek cen inflacji jest procentowo największy od 1996 roku, to nadal rok do roku występuje solidny wzrost cen. Dla osób posiadających gotówkę na koncie oznacza to mówiąc najprościej, utratę wartości zgromadzonego kapitału.

Inflacja CPI w Polsce
Odczyt wskaźnika inflacji w Polsce do maja 2023 roku. Źródło: Bankier.pl.

Ale istnieje kilka sposobów przynajmniej częściowej ochrony pieniędzy przed utratą wartości na skutek presji inflacyjnej. Jednym z nich jest wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe D we Freedom24, oprocentowane na 2,5% rocznie w EUR i 3% w USD. W tym artykule przyjrzymy się mocnym i słabym stronom oszczędzania z brokerem Freedom24, jak również przedstawimy podstawowe zasady działania tego konta.

Konto oszczędnościowe D we Freedom24: Sposób na ochronę środków

Zarejestrowany w jurysdykcji Unii Europejskiej i posiadający biuro w Warszawie broker Freedom24 w ofercie ma nie tylko bogaty wybór funduszów ETF oraz akcji. Teraz udostępnia również produkt pasywnego przychodu, który pozwala korzystać z odsetek naliczanych w stały sposób, niezależnie od warunków rynkowych i koniunktury na giełdzie.

To konto oszczędnościowe D jest przeznaczone dla klientów Freedom24, którzy chcą zdobyć możliwość oszczędzania w nieskomplikowany sposób w dwóch walutach obcych – w dolarze oraz w euro. To konto oszczędnościowe oprocentowane jest na 2,5% rocznie w EUR i 3% w dolarach, a co ważne, odsetki są naliczane codziennie. Dzięki temu, nie musisz czekać na miesięczną albo tygodniową kapitalizację.

Odsetki możesz wypłacać więc w dowolnym momencie, albo trzymać je na koncie w oczekiwaniu na inną dowolną okazję inwestycyjną. Pieniądze z konta oszczędnościowego możesz bowiem w prosty sposób przesyłać także na konto brokerskie bez opóźnień, na którym kupisz i sprzedasz fundusze ETF oraz akcje największych giełd świata.

Bezpieczeństwo konta oszczędnościowego D

Należy tu podkreślić, że pieniądze w walutach obcych zgromadzone na tym koncie są przechowywane w możliwie bezpieczny sposób. Broker Freedom Finance musi wypełniać kryteria bezpieczeństwa, niezbędne do uzyskania licencji obrotu finansowego wydaną przez CySec. Z tego powodu przestrzegane są tu procedury AML/KYC, aby identyfikować użytkownika.

Na wiarygodność spółki, poza licencją CySec o numerze 275/15, wydaną w 2015 roku, wpływa także jej obecność na giełdzie amerykańskiej. Akcje holdingu, do którego należy ten broker są notowane na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku. Ścisłe regulacje i wieloletnia działalność pozwalają bardzo wysoko ocenić bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym i brokerskim. Natomiast centrum analityczne Freedom Finance Europe zostało uznane za najlepsze w 2020 roku przez Global Banking & Finance Review.

Jak założyć i korzystać z konta oszczędnościowego D?

Aby dołączyć do grona klientów, wystarczy wypełnić krótki formularz znajdujący się na stronie internetowej. Po wprowadzeniu danych i weryfikacji tożsamości przez przesłanie wymaganych dokumentów, twoje konto zostanie uaktywnione. Otrzymasz przy tym dostęp zarówno do kont maklerskich, jak i do konta oszczędnościowego.

W dowolnym momencie możesz więc przejść od inwestycji do oszczędzania i odwrotnie. Korzystanie z konta jest wygodne i nieskomplikowane, dzięki interfejsowi na stronie internetowej. Natomiast użytkownicy urządzeń mobilnych mogą korzystać z konta dzięki aplikacjom przeznaczonym na systemy Android i iOS.

Dlaczego warto oszczędzać na koncie oszczędnościowym D?

Do najmocniejszych stron tego konta oszczędnościowego z pewnością wynosi oprocentowanie 2,5% w EUR oraz 3% w USD. Choć, co zrozumiałe, nie może ono całkowicie skompensować bardzo wysokiej inflacji, to pozwala w znacznym stopniu uchronić się przed utratą spadku pieniądza. A ta będzie nadal występowała, bo jak wskazują prognozy Komisji Europejskiej, spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja będzie utrzymywała się co najmniej do końca roku. Nawet bardziej optymistyczne prognozy NBP wskazują na wysoką inflację.

projekcja inflacji
Projekcja inflacyjna według NBP. Źródło: obserwatorfinansowy.pl.

Wysoka inflacja powinna więc sprawiać, że możliwość oszczędzania na podanym oprocentowaniu będzie w dalszym ciągu opłacalna. Doładowanie konta jest przy tym proste. Wystarczy dokonać przelew bankowy, a dla jeszcze szybszych wpłat możliwe jest użycie karty płatniczej. W tym drugim przypadku obowiązuje 0% prowizji, ale tylko przez 30 dni od założenia konta.

Aby oszczędzać w ten sposób, nie musisz mieć też dużego kapitału. Odsetki są naliczane już od salda 120 dolarów, czyli niecałe 500 zł. Oszczędzanie w walutach obcych samo w sobie może być też korzystne. Ewentualny wzrost wartości dolara i euro będzie także działał korzystnie, jeżeli twoją podstawową walutą jest złoty. To samo ryzyko kursowe może jednak również zmniejszyć rentowność oszczędzania, w przypadku spadku wartości tych walut. Wybierając konto oszczędnościowe D, warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, jakie wiążą się z gromadzeniem środków.

Inwestowanie w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Ani prognozy, ani wyniki z przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami przyszłych wyników. Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji należy przeprowadzić własną analizę. W razie potrzeby należy zasięgnąć niezależnej porady inwestycyjnej u certyfikowanego specjalisty ds. inwestycji. Zakup akcji po cenach z IPO może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami.

Najnowsze

Zobacz również