Dzień Inwestora Indywidualnego

Koniec epoki ropy! Bliski Wschód stawia AI, e-sport i miasta przyszłości

Udostępnij

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak wybory w Stanach Zjednoczonych, sztuczna inteligencja, gospodarki Francji, Niemiec i Indii oraz polskie spółki dywidendowe. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Wybory na globalną skalę w 2024 roku

W tym roku wybory odbędą się aż w 70 krajach świata. Oznacza to, że uprawniona do głosowania w tym roku jest ponad połowa światowej populacji.

Wybory w USA – kto wygra? Trump vs Biden

Najważniejszej tegoroczne wybory odbędą się w Stanach Zjednoczonych. Nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie one wyznaczą trendy w polityce na świecie – a zwłaszcza w Europie – na najbliższe lata.

Bliski Wschód stawia na AI

Kraje Półwyspu Arabskiego zdają sobie sprawę, że światowe zapotrzebowanie na ropę naftową będzie systematycznie spadać. Z tego powodu, przestawiają one swoje gospodarki na zupełnie nowe tory – takie jak turystyka i sztuczna inteligencja.

Czy Europa kupuje chińskie auta elektryczne?

Od pandemii COVID-19 eksport samochodów elektrycznych z Chin wzrósł czterokrotnie. W efekcie, eksperci są zdania, że w sektorze elektromobilności Europa nie ma już najmniejszych szans w rywalizacji z Chinami – z wyjątkiem segmentu aut luksusowych.

Jednocześnie, warto zauważyć, że bezpośrednio w segmencie motoryzacyjnym w Europie pracuje ponad 16 milionów ludzi. W efekcie, jako że europejska motoryzacja nie ma obecnie szans konkurować z chińską, Unia Europejska przygotowuje wiele chroniących rynek wewnętrzny ceł i regulacji.

Przegląd gospodarek europejskich – Francja i Niemcy

Z najnowszych danych wynika, że Niemcy są obecnie najbardziej zagrożonym recesją państwem w strefie euro. Natomiast we Francji wzrost gospodarczy utrzymuje się powyżej 1%.

Gospodarka Indii wciąż dynamicznie się rozwija

Najnowsze prognozy indyjskiego ministerstwa finansów zakładają, że w nadchodzącym roku finansowym, który rozpocznie się w kwietniu 2024 roku, produkt krajowy brutto Indii wzrośnie o 7%.

Na które polskie spółki dywidendowe warto zwrócić uwagę w 2024 roku?

Według ekspertów dywidendy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w tym roku nie powinny zawieść akcjonariuszy. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na spółki z co najmniej kilkuletnią historią wypłaty dywidendy i przeanalizować swój portfel inwestycyjny pod tym względem.

Eksperci są zdania, że sektor finansowy w tym roku może pozytywnie zaskoczyć dywidendami. Mowa tu o takich spółkach, jak PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander Bank Polska, Bank Handlowy w Warszawie oraz ING Bank Śląski.

Warto też zwrócić uwagę na takie spółki, jak XTB oraz Atal, które w ubiegłym roku oferowały ponadprzeciętnie wysoką stopę dywidendy.

Wyrok TSUE ws. Superligi a wzrost kursu akcji klubu Juventus F.C.

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że UEFA nie ma wyłączności na organizację rozgrywek międzynarodowych w piłce krajowej, kurs akcji włoskiego klubu futbolowego Juventus F.C. zaczął piąć się w górę.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również