W maju 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano 294 tysiące nowych ofert pracy. To o ponad 14 tysięcy, tj. 4,6 proc. mniej niż w kwietniu br. oraz ponad 9 tysięcy, tj. 3 proc. mniej niż w maju 2021 r. Fakt ten oznacza koniec 14-miesięcznej serii, w której liczba ofert stale przyrastała.
Rynek pracy wyhamowuje
Polski rynek pracy w świetnej formie przeszedł pandemię. Po ostrym załamaniu liczby ofert pracy na wiosnę 2020 roku, liczba ta zaczęła szybko rosnąć i w 2021 roku było już jasne, że pandemiczny ubytek miejsc pracy został odbudowany, i to z nawiązką.
Nic co dobre nie trwa jednak wiecznie i w maju 2022 roku po raz pierwszy od 14 miesięcy na portalach rekrutacyjnych zanotowano mniej ofert pracy niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.
Warto zauważyć, że aktualny spadek rocznej dynamiki jest na razie stosunkowo niewielki, a w dodatku w porównywanym okresie – w maju 2021 roku – ofert pracy było stosunkowo wiele. Trudno więc jednoznacznie prognozować długotrwałe wyhamowanie rynku pracy w Polsce, choć z pewnością dane te mogą budzić lekki niepokój i dopiero następne miesiące pokażą, na ile był on uzasadniony.
Eksperci uważają jednak, że ostatnie wydarzenia na świecie i pogłębiający się kryzys gospodarczy w Polsce może zacząć coraz bardziej odbijać się na rynku pracy.
Dostrzegają oni bowiem, że zwykle w maju jest więcej miejsc pracy niż w kwietniu, ponieważ nasilają się rekrutacje do prac sezonowych, np. w rolnictwie, turystyce, budownictwie czy gastronomii.
– Wyhamowanie może więc być efektem z jednej strony wyhamowywania gospodarczego (spowodowanego rosnącą inflacją podnoszącą koszty funkcjonowania firm), ale też faktu, że coraz więcej uchodźców z Ukrainy podejmuje w Polsce pracę, co w naturalny sposób ogranicza liczbę ofert pracy – wskazują eksperci Grant Thornton.
– Polski rynek pracy nadal jest bardzo silny. Opublikowane w maju 295 tys. ofert pracy to na tle historycznym bardzo wysoki wynik, który pokazuje, że pracodawcy wciąż masowo tworzą nowe miejsca pracy. Nie da się jednak ukryć, że szczyt koniunktury mamy już za sobą. Wyhamowanie przyrostu nowych ofert pracy zaczyna być coraz bardziej widoczne i wygląda na trwałą tendencję, a nie chwilowy wypadek przy pracy – wskazuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thoronton.
– Co prawda, nowych ofert pracy nadal jest dużo, a w wielu zawodach nadal widać silne przyrosty, jednak wyraźnie widać też niepokojące oznaki, sugerujące, że wchodzimy w nowy trend na rynku pracy. Liczba ofert pracy raczej nie będzie już biła kolejnych rekordów, jak miało to miejsce ostatnio – dodaje Maciej Michalewski, CEO Element. Recruitment Automation Software.
Poznań wciąż na szarym końcu
Biorąc pod uwagę sytuację w 10 największych aglomeracjach w Polsce, warto zwrócić uwagę, że od początku pandemii najgorzej sytuacja wyglądała w Poznaniu – to tam publikowanych było najmniej ogłoszeń o pracę, a także notowane były największe spadki w ujęciu rocznym.
Sytuacja jednorazowo zmieniła się w czerwcu 2021 roku, kiedy Poznań opuścił ostatnie miejsce i pod względem liczby ofert wyprzedził Katowice. Jednak w następnym miesiącu stolica Wielkopolski powróciła na ostatnią pozycję, a kolejne miesiące nie przyniosły w tej kwestii zmiany.
Nie inaczej było w maju 2022 roku – w Poznaniu pojawiło się zaledwie 2,4 tys. nowych ogłoszeń o pracę, co stanowi spadek o 15 proc. w stosunku do maja 2021 roku. Na końcu zestawienia stolicy Wielkopolski stale towarzyszą Katowice – w maju opublikowano tam tylko 3,5 tys. ofert pracy. Tu jednak na uwagę zasługuje wzrost o 27 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem rok temu.
Wśród badanych miast od początku pandemii najlepiej radzi sobie Warszawa. W maju 2022 roku w stolicy opublikowano 37,7 tys. ofert (10 proc. więcej niż rok temu). Drugie miejsce zajmuje Kraków (16,8 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi spadek o 4 proc. rok do roku) oraz Wrocław (11,4 tys. ogłoszeń, wzrost o 3 proc.). Najwyższą dynamikę rok do roku w maju zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie pracodawcy opublikowali o 46 proc. ofert więcej niż w maju 2021 roku (6,7 tys. wobec 4,6 tys.).
W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 13,1 ofert pracy (wobec 12,4 rok temu). W maju 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 21,6 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 21 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 4,5.