Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało odczyt Wskaźnika Dobrobytu (WD) odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika wzrosła w maju br. o 0,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca.
Inflacja wciąż drenuje kieszenie Polaków
Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wakują, iż maj jest już drugim miesiącem wzrostu Wskaźnika Dobrobytu z rzędu.
Głównym czynnikiem powodującym wzrost wskaźnika w ostatnim czasie było ograniczenie tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych z 18,4% w lutym br. do 14,7% w kwietniu br.
Inflacja pozostaje jednak nadal bardzo wysoka, drenując kieszenie polskiego społeczeństwa.
– Pomimo tej niewielkiej poprawy nie możemy na razie mówić o przełamaniu negatywnych tendencji, gdyż w ostatnich miesiącach wskaźnik oscyluje wokół wartości ze swego lokalnego dna, osiągniętego w końcu ubiegłego roku – zaznaczają jednak eksperci BIEC.
Eksperci dostrzegają, że wysoka inflacja wywiera presję na podnoszenie wynagrodzeń, które choć w części mają rekompensować wzrost kosztów życia. Postawom tym sprzyja zarówno sytuacja na rynku pracy (brak pracowników), jak i polityka rządu, który podnosi świadczenia socjalne, płacę minimalną oraz zapowiada dodatkowe benefity finansowe, adresowane do różnych grup społecznych.
– Utrzymywanie się takich nastrojów działa silnie proinflacyjnie, czyniąc politykę walki z nią mało skuteczną – dodają jednak eksperci.