Kolejne sankcje dla Rosji rozczarowują Europejczyków

Udostępnij

W weekend w Brukseli toczyły się konsultacje państw członkowskich Unii Europejskiej, podczas których Komisja Europejskiej zaprezentowała zarys propozycji nowych sankcji wobec Rosji. Część krajów UE, w tym Polska, wyraziła jednak duże rozczarowanie nowym projektem, w tym skalą planowanych uchyleń od sankcji oraz propozycjami restrykcji, które określane są jako „kosmetyczne”. KE nie zaproponowała objęcia sankcjami energetyki, w tym ropy, gazu i węgla, jak również transportu. Niektórzy politycy sugerują wprost, że propozycja wysunięta przez Komisję de facto łagodzi dotychczasowe sankcje.

KE zamiast zaostrzać, łagodzi sankcje wobec Rosji? Sankcje nałożone na Rosję

Polscy dyplomaci ujawniają, że zaprezentowana w weekend propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji zawiera szereg zapisów dotyczących wyłączenia z sankcji niektórych obszarów gospodarczych.

Przykładowo KE proponuje wykreślenie z listy sankcyjnych części zamiennych dla luksusowych samochodów. Odstępstwa mają dotyczyć również produktów luksusowych, współpracy kosmicznej z Rosją czy dostaw paliwa do elektrowni jądrowych. Propozycja zakłada także zwolnienie Serbii, państwa kandydującego do UE, z konieczność przyłączenia się do unijnych sankcji.

Propozycja sankcji o działaniu czysto symbolicznym

Komisja Europejska proponuje też wprowadzenie przez Unię Europejską zakazu eksportu paliwa lotniczego do Rosji, co w zasadzie nie ma sensu, ponieważ Rosja nie importuje paliwa lotniczego z UE. Kolejna propozycja zakłada wykluczenie z przetargów rosyjskich podmiotów, ale z wyjątkiem współpracy w dziedzinie energii nuklearnej i kosmicznej.

KE proponuje również dodatkowe sankcje zakazujące importu drewna, ryb i produktów morskich, jednak w sytuacji, w której Rosja kontynuuje agresję wobec Ukrainy, a cały czas giną cywile, takie zapisy są zbyt mało dotkliwe.

W efekcie spora część dyplomatów określiła propozycje Komisji Europejskiej jako symboliczne i nieadekwatne do wydarzeń na Ukrainie. Co więcej, wbrew temu co twierdzi KE, obecne restrykcje nie okazały się wystarczająco skuteczne. W Rosji nastąpiła bowiem stabilizacja sytuacji gospodarczej oraz stabilizacja kursu rubla. Giełda w Moskwie już pracuje i odnotowuje wzrosty. Rosyjski bank centralny luzuje wprowadzone ograniczenia w zewnętrznych transferach finansowych. Gazprom odnotowuje rekordowe zyski ze sprzedaży surowców, otrzymując ponad 900 milionów euro dziennie ze sprzedaży.

Niemcy sprzeciwiają się zaostrzaniu restrykcji Rosja vs Zachód

Z informacji przekazanych przez polskich dyplomatów wynika, że wśród krajów Unii Europejskiej przeciwnikami zaostrzania sankcji są przede wszystkim Niemcy, które przekonują, że zbyt silne restrykcje unijne uderzą w niemiecką gospodarkę. Sceptyczne wobec zaostrzania restrykcji są też między innymi Włochy.

Oficjalny projekt nowych restrykcji ma zostać przedstawiony w tym tygodniu. Pozostaje mieć nadzieję, że będą one znacznie poważniejsze, niż przedstawione w weekend, omówione powyżej wstępne propozycje, i skutecznie powalą rosyjską gospodarkę oraz walutę.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również