Kara śmierci znana jest i stosowana od starożytności, jednak na przestrzeni lat podejście do wyroku śmierci zmieniło się, a w wielu państwach kara śmierci została zniesiona. Jednak gdzie nadal wykonywane są egzekucje? Dlaczego kara śmierci kosztuje więcej niż dożywocie?
Historia kary śmierci 
Kara śmierci stosowana była już w starożytności. W tamtych czasach była narzędziem uważanym za skuteczny sposób utrzymania porządku społecznego. W różnych kulturach i epokach kara śmierci była stosowana w innych okolicznościach, a także przy użyciu różnych metod.
Początkowo śmiercią karano za rozmaite przestępstwa, takie jak morderstwo, kradzież i zdrada państwa. Natomiast w Starożytnej Grecji i Starożytnym Rzymie, kara ta była stosowana również w przypadku przestępstw obyczajowych. Na śmierć skazywano między innymi za cudzołóstwo i homoseksualizm. Zwykle kara śmierci była wykonywana publicznie w czasie egzekucji.
W średniowieczu kara śmierci stała się jeszcze bardziej powszechna, a stosowano ją w przypadku coraz większej liczby przewinień. W tym czasie śmiercią karano za kradzież, herezje czy czary.
Metody wykonywania kary śmierci stawał się coraz bardziej brutalne. Między innymi pojawiła się kara śmierci przez powieszenie, spalenie na stosie, ścięcie mieczem czy utopienie.
W czasach nowożytnych kara śmierci nadal była stosowana w wielu krajach, chociaż coraz częściej była kwestionowana ze względu na kwestie etyczne i skuteczność w zapobieganiu przestępczości. W XIX wieku zaczęły pojawiać się ruchy na rzecz zniesienia kary śmierci, a w niektórych krajach, takich jak Francja czy Szwecja, kara śmierci została w tym okresie zniesiona.
W XX wieku kara śmierci została zniesiona w wielu krajach, a szczególnie w Europie. Mimo wszystko w niektórych częściach świata nadal stosuje się karę śmierci. W międzynarodowym prawie kara śmierci jest uznawana za naruszenie praw człowieka i jest potępiana przez wiele organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka.
Kary śmierci wciąż budzi kontrowersje i jest przedmiotem licznych debat. Przeciwnicy kary śmierci argumentują, że jest ona nieludzka, nieefektywna w zapobieganiu przestępczości i może prowadzić do skazywania niewinnych ludzi.
Zwolennicy kary śmierci natomiast uważają, że jest skutecznym narzędziem w zwalczaniu przestępczości i stanowi sprawiedliwą karę za najcięższe przestępstwa. A gdzie nadal zapadają wyroki skazujące na śmierć?
Gdzie nadal obowiązuje kara śmierci?
Obecnie kara śmierci jest nadal stosowana w wielu krajach na całym świecie. Według danych Amnesty International z 2021 roku, kara śmierci jest legalna w 54 krajach, chociaż w praktyce jest wykonywana tylko w niektórych z nich.
Najwięcej egzekucji przeprowadza się w Chinach, choć liczba ta nie jest ujawniania przez rząd i trudno ją oszacować. Według niektórych szacunków, w Chinach wykonuje się co roku kilka tysięcy egzekucji.
W Iranie kara śmierci jest stosowana w przypadku wielu przestępstw, w tym handlu narkotykami, morderstwa, gwałtu i homoseksualizmu. W 2020 roku w Iranie wykonano ponad 200 egzekucji.
W Stanach Zjednoczonych kara śmierci jest legalna w 27 stanach, chociaż liczba egzekucji spadała w ostatnich latach. W 2022 roku wykonano tam tylko 13 egzekucji, co stanowi najniższą liczbę od lat. W 2021 roku rząd federalny USA wznowił jednak wykonywanie egzekucji po 17-letniej przerwie.
W niektórych krajach kara śmierci jest stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak wojna lub zbrodnie wojenne. Na przykład w Egipcie kara śmierci jest legalna, ale tylko w przypadku poważnych przestępstw terrorystycznych. W Arabii Saudyjskiej kara ta jest stosowana w przypadku między innymi gwałtu, morderstwa, kradzieży i narkotyków.
W wielu krajach, które nadal utrzymują karę śmierci, są również ruchy na rzecz jej zniesienia. W niektórych krajach zmniejszono liczbę przestępstw, za które jest ona przewidziana. Jednocześnie zwolennicy kary śmierci argumentują, że jest ona skutecznym narzędziem w zwalczaniu przestępczości i powinna być zachowana.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kara śmierci jest droższa niż wyrok dożywocia. Jak to możliwe?
Dlaczego kara śmierci jest droższa niż dożywocie?
Koszt kary śmierci jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak procedury sądowe, apelacje, długość procesu, rodzaj wykonywania kary, warunki pobytu skazanego przed egzekucją, specjalistyczny personel oraz koszty związane z infrastrukturą i sprzętem egzekucyjnym.
Szacunki pokazują, że w krajach, w których kara śmierci jest wciąż stosowana, koszty związane z procesami i apelacjami w sprawach kary śmierci są znacznie wyższe niż koszty procesów sądowych związanych z innymi przestępstwami.
W Stanach Zjednoczonych koszt przeprowadzenia procesu z udziałem kary śmierci może wynieść od około 1,2 miliona dolarów do około 7,2 miliona dolarów, co jest znacznie wyższym kosztem niż w przypadku procesów dotyczących innych przestępstw.
Jednym z powodów, dla których koszty kary śmierci są tak wysokie, jest to, że procedury sądowe związane z karami śmierci są zazwyczaj bardzo długie i skomplikowane. Wielokrotne apelacje oraz liczne przesłuchania i analizy dowodów przedłużają proces i zwiększają koszty.
Ponadto skazani na karę śmierci zazwyczaj są umieszczani w więzieniach, które posiadają specjalistyczne systemy bezpieczeństwa i ograniczone warunki pobytu, co również zwiększa koszty.
Innym powodem, dla którego kara śmierci jest droższa niż dożywocie, jest to, że egzekucja wymaga znacznie większych nakładów finansowych niż utrzymanie więźniów do końca ich życia.
Skazani na karę dożywocia zazwyczaj spędzają wiele lat w więzieniach, ale koszt utrzymania takiego więźnia jest zazwyczaj znacznie niższy niż koszt wykonania wyroku kary śmierci. Egzekucja wymaga specjalistycznego personelu, sprzętu, kosztów medycznych, a także kosztów związanych z organizacją i zapewnieniem bezpieczeństwa podczas wykonywania wyroku.
Koszty kary śmierci są znacznie wyższe niż koszty dożywocia ze względu na skomplikowane procedury sądowe i apelacje oraz koszty związane z egzekucją. Ponadto, koszty te są często pokrywane przez podatników, co oznacza, że społeczność jako całość płaci za stosowanie kary śmierci. To również ważny argument w dyskusji o skuteczności i stosowaniu kary śmierci.
Wyrok śmierci droższy niż dożywocie
Kara śmierci była stosowana już w starożytności. Na przestrzeni lat zmieniło się podejście do kary śmierci, a także sposób jej wykonywanie. W zależności do danego kraju i kultury kara śmierci była stosowana w przypadku różnych przewinień.
Z czasem coraz częściej podnosiły się głosy na temat tego, że kara śmierci nie powinna być stosowana z powodu kwestii etycznych oraz praw człowieka. W wielu państwach zniesiono karę śmierci, jednak w niektórych nadal wykonywane są egzekucje.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kara śmierci wiąże się z ogromnymi kosztami, które przekraczają koszt dożywocia. Wynika to między innymi z tego, że procesy sądowe, w których zapada wyrok śmierci, są znacznie bardziej kosztowne, niż procesy, w których czasie zapadają inne wyroki.
Konieczne jest zatrudnienie wielu specjalistów i szczegółowa analiza wszystkich znalezionych poszlak. Poza tym wykonanie wyroku wiąże się z ogromnymi kosztami.