Można wylicytować kapelusz… Napoleona

0

Okazuje się, że współcześni inwestorzy inwestują już w coraz oryginalniejsze przedmioty. Teraz przyszedł czas na filcowy kapelusz typu bikorn, który należał do samego Napoleona Bonapartego.

Kapelusz Napoleona

Przedmiot został wystawiony na aukcji nie bez powodu. Chodzi o dwusetną rocznicę śmierci cesarza Francuzów.

Za ile można kupić kapelusz? Szacuje się, że uda się za niego dostać nawet 600 tys. euro. Za aukcją stoi dom aukcyjny Sotheby’s.

Co ciekawe, na świecie odnaleziono 19 bikornów (dwurogich kapeluszy), które należały do Napoleona. Problemem kolekcjonerów jest to, że większość z nich stanowi część muzealnych kolekcji.

„The Guardian” sugeruje nakrycie głowy, które teraz trafia na sprzedaż, miało być noszone przez Napoleona podczas kampanii w 1807 r. Wtedy wojska francuskie pokonały Rosję pod Frydlandem.

Kapelusz został kupiony 1814 r. przez szkockiego polityka i arystokratę sir Michaela Shaw-Stewarta. Ten, choć nie był Francuzem, był zagorzałym zwolennikiem Bonapartego. Przedmiot trafił do posiadłości w Ardgowan w Szkocji, gdzie był przekazywany rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Sotheby’s dodaje, że aukcja ma na celu uczczenie dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. Licytacja odbędzie się między 15 a 22 września. Wylicytować będzie też można maskę pośmiertną wodza, wykonaną na podstawie oryginalnego odlewu. Jej cena może osiągnąć, podobnie jak kapelusza, od 400 tys. do 600 tys. euro.

Włosy lidera Nirvany

To jednak zdecydowanie nie najdziwniejsze przedmioty, jakie można było wylicytować w ostatnim czasie. W ramach Iconic Auctions można było kupić… włosy Kurta Cobaina, nieżyjącego od 1994 r. lidera Nirvany.

Mowa o zaledwie sześciu włosach muzyka, które zostały mu obcięte przez Tessę Osbourne 29 października 1989 roku, kiedy Nirvana koncertowała w Europie w ramach trasy promującej album „Bleach”. Po śmierci Cobaina w 1994 roku Tessa przekazała włosy artystce Nicole DePolo. Ta ostatnia później przekazała je Johnowi Reznikoffowi, który z kolei trafił do księgi rekordów Guinnessa jako osoba posiadająca największą kolekcję włosów na świecie. To właśnie Reznikoff udostępnił włosy Iconic Auctions.

Wcześniej, w czerwcu 2020 r., gitara Kurta Cobaina z kultowego koncertu „MTV Unplugged” została sprzedana za rekordową kwotę 6 010 000 dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments