“Lekki program polityczny” to nowy cykl na antenie Telewizji Biznesowej. Rodzima scena polityczna z domieszką gospodarki i szczyptą sarkazmu okiem Karola Wenusa – adwokata z Wenus Lomperta Zembek, i Jakuba Zadrożnego – partnera w SPECTATOR communications advisors.
W piątym odcinku prowadzący skupili się między innymi na takich tematach, jak ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika, odroczenie składek ZUS dla przedsiębiorców czy powołanie komisji ds. Pegasusa. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Kamiński i Wąsik na wolności
We wtorek, 23 stycznia ostatecznie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, skazani prawomocnie na karę dwóch lat pozbawienia wolności, ostatecznie zostali ułaskawieni przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Warto dodać, że Kamiński i Wąsik zostali ułaskawieni w przyspieszonym trybie prezydenckim.
Piotr Patkowski odwołany ze stanowiska prezesa PANA
Były wiceminister finansów Piotr Patkowski został 26 stycznia odwołany ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Minister Finansów Andrzej Domański wyjaśnił, że Piotr Patkowski nie posiadał odpowiednich kompetencji na opisywane stanowisko.
Raport NIK atakuje fuzję Orlenu z Lotosem
Według Najwyższej Izby Kontroli aktywa Grupy Lotos – w ramach połączenia tej spółki Skarbu Państwa z Orlenem – zostały sprzedane co najmniej 5 miliardów złotych poniżej wartości rynkowej, co spowodowało, że Polska straciła kontrolę nad jedną piątą produkcji benzyny i oleju napędowego, a w konsekwencji zagroziła bezpieczeństwu energetycznemu państwa.
Ponadto, Najwyższa Izba Kontroli uważa, że w ramach umowy jaką zawarł Orlen z Saudi Aramco w kontekście współzarządzania Rafinerią Gdańską, arabska spółka uzyskała bardzo duży wpływ na działanie zakładu, chociaż jest mniejszościowym udziałowcem.
Co więcej, według NIK Saudi Aramco uzyskało również prawo weta dla strategicznych decyzji dotyczących rozwoju Rafinerii Gdańskiej. Chodzi tutaj między innymi o inwestycje o wartości przekraczającej 500 milionów złotych.
Co z elektrownią jądrową?
17 stycznia Wojewoda Pomorska – Beata Rutkiewicz wskazała, że w związku z dużą ilością uwag oraz rozmów, które prowadziła, zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie w gminie Choczewo.
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej oznajmił natomiast, że “na pewno trwać będzie jeszcze przez chwilę gorąca dyskusja, czy lokalizacja jest najszczęśliwsza, ale tu głos muszą mieć fachowcy. Jeśli okaże się, że nie ma innej możliwości i to jest optymalna lokalizacja, okolice Choczewa, to będziemy kontynuować inwestycję. Na razie trzeba sprawdzić, czy na pewno ta lokalizacja jest optymalna”.
Z kolei Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wyjaśniła, że “dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej elektrowni jądrowej”. Następnie minister Hennig-Kloska podkreśliła, że “nie wyobraża sobie zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce”.
Odroczenie składek ZUS dla przedsiębiorców
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, który przewiduje, że przedsiębiorcy będzie podlegać zwolnienie z opłacanie składek ZUS za 1 miesiąc w danym roku kalendarzowym.
Co istotne, zwolnienie to obejmuje tylko składki na: ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz składkę na ubezpieczenie chorobowe – jeśli przedsiębiorca dobrowolnie je opłaca. Zwolnienie to nie obejmuje zatem składki zdrowotnej.
Co więcej, z możliwości tego zwolnienia z opłacania składek ZUS wyłączeni zostali twórcy i artyści. Opisywany projekt ustawy znajduje się jednak obecnie w konsultacjach społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – może on zatem jeszcze ulec zmianom.
Komisja ds. Pegasusa powołana
26 stycznia powołano komisję śledczą do spraw Pegasusa. Ma ona zająć się rozliczeniem tej kwestii oraz stosowania technik operacyjnych przez organy państwowe – w szczególności względem przeciwników politycznych.
Prawa kobiet – pigułka “dzień po” i legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży
Obecny rząd pracuje obecnie nad dwiema projektami ustaw dotyczącymi praw kobiet. Pierwsza z nich odnosi się do wprowadzenia dostępności antykoncepcji awaryjnej – czyli tabletki “dzień po” – bez recepty.
Drugi projekt ma zaś na celu wprowadzenie legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jak łatwo się domyślić, projekt ten budzi spore kontrowersje. Trudno więc orzec, jak poszczególne partie polityczne – a zwłaszcza Trzecia Droga – będą chciały ten projekt przegłosować w Sejmie.
Co więcej, nawet jeśli ten projekt ustawy zostanie uchwalony przez Sejm, to trudno sobie wyobrazić, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisze tę ustawę. Z drugiej strony, jeśli dojdzie do prezydenckiego weta, to podejście do aborcji stanie się jedną z głównych kwestii w najbliższej kampanii prezydenckiej.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: