Ekonomista Benn Steil nie uważa chińskiego juana za zagrożenie dla dominacji dolara amerykańskiego. „Chiński juan, który stanowi mniej niż 3% światowych rezerw, nie stanowi poważnego zagrożenia dla hegemonii dolara” – zapewnił, dodając, że „wielu komentatorów wskazywało na prawdopodobne pojawienie się świata «wielowalutowego», w którym dolar odgrywa znacznie mniejszą rolę.”
Chiński juan raczej nie zastąpi dolara
Benn Steil, ekonomista, który obecnie pełni funkcję dyrektora ds. ekonomii międzynarodowej w Council on Foreign Relations, podzielił się swoim poglądem na temat chińskiego juana jako alternatywy dla dolara amerykańskiego w tekście zatytułowanym w zeszłym tygodniu na stronie internetowej Protect Syndicate.
Wyjaśnił, że „największe zagrożenie dla dominacji dolara nie wynika z konkurencyjnych alternatyw, ale ze strony samego rządu USA”. Jako przykłady ekonomista podał „niedawny konflikt w sprawie federalnego pułapu zadłużenia” i obniżkę ratingu agencji Fitch.
Komentując chińskiego juana jako potencjalną alternatywną walutę dla dolara amerykańskiego, wyraził swoją opinię, że „chiński juan, który stanowi niecałe 3% światowych rezerw, nie stanowi poważnego zagrożenia dla hegemonii dolara”.
„Biorąc pod uwagę pogarszającą się ochronę prawną w Chinach, rygorystyczną kontrolę kapitału i stosunkowo słabo rozwinięte rynki obligacji – z których zagraniczni inwestorzy wyciągnęli w 2022 r. rekordową kwotę 91 miliardów dolarów – renminbi nadal nie jest wiarygodnym nośnikiem wartości” – wyszczególnił. „Umiędzynarodowienie waluty zatrzymało się dziesięć lat temu, kiedy dobiegł końca napływ kapitału napędzany oczekiwaniami na ciągłą aprecjację”, dodał. „Tak więc, choć ciągłej dominacji dolara nie należy przyjmować za pewnik, obecnie nie ma jednej realnej alternatywy. Zamiast tego wielu komentatorów wskazywało na prawdopodobne pojawienie się świata „wiewalutowego”, w którym dolar odgrywa znacznie mniejszą rolę”, ostrzegł.
Czy ma rację?
Niektórzy uważają, że chiński juan będzie stanowić konkurencję dla dolara amerykańskiego. Uważa tak m.in. chiński ekonomista Chen Yulu, który w zeszłym miesiącu stwierdził, że juan może zrównać się z dolarem amerykańskim. Laureat Nagrody Nobla Paul Krugman również uważa, że dominacja dolara amerykańskiego nie będzie trwała wiecznie. Wątpi jednak, czy chiński juan mógłby zastąpić dolara. Analityk rynkowy powiedział niedawno, że zmienność chińskiego juana utrudnia wysiłki dedolaryzacyjne Pekinu.