Biedronka wprowadzała klientów w błąd. Jeronimo Martins Polska z drakońską karą od UOKiK

341
biedronka

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę ponad 60 milionów złotych dla Biedronki, którą nałożył UOKiK. Uznano, że spółka Jeronimo Martins Polska nieprawidłowo wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców w sklepach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla jednak, że wyrok jest ciągle nieprawomocny. Jeronimo Martins Polska może jeszcze bowiem odwołać się do Sądu Apelacyjnego.

Ponad 60 mln zł kary dla Biedronki Kara pieniężna nakładana przez UOKiK za tworzenie zatoru płatniczego

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Jeronimo Martins Polska w maju 2020 roku. Następnie, w kwietniu 2021 nałożył on karę w wysokości 60 096 30 złotych na właściciela Biedronki.

Błędne podawanie kraju pochodzenia owoców i warzyw

Powodem były składane od 2019 roku przez konsumentów skargi na błędne podawanie kraju pochodzenia warzyw i owoców w wielu sklepach sieci Biedronka oraz potwierdzające to wyniki kontroli Inspekcji Handlowej. Inspektorzy porównywali dane na sklepowych wywieszkach z tymi na opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych oraz w dokumentach dostawy.

Szczególną uwagę poświęcono owocom i warzywom, które były deklarowane jako polskie, a wobec których istniało największe ryzyko podania błędnego kraju, gdyż rosną one zarówno w Polsce, jak i w innych państwach.

Mowa tu między innymi o cebuli, ziemniakach, kapuście, czosnku, marchwi, pomidorach, jabłkach i truskawkach. Nieprawidłowości te występowały aż w 27,8% sklepów sieci Biedronka.

Wyrok jest nieprawomocny Koszty sądowe

W uzasadnieniu Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślono, że wprowadzanie konsumentów w błąd może dotyczyć cech produktu – w tym oznaczania krajem pochodzenia, a pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta.

Co istotne, wyrok jest ciągle nieprawomocny. Jeronimo Martins Polska może jeszcze bowiem odwołać się do Sądu Apelacyjnego.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments