Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, chce zakazać dodruku waluty kraju

Udostępnij

Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, stara się powstrzymać dalszą emisję pieniędzy przez bank centralny kraju. Oświadczył, że wyśle ​​do Kongresu projekt ustawy nakładający karę więzienia na dodatkową emisję pieniędzy, wyjaśniając, że urzędnicy banku centralnego dodrukowujący peso zostaną pozbawieni wolności.

Prezydent Argentyny Javier Milei walczy z dodrukiem

Prezydent Argentyny Javier Milei podejmuje radykalne działania mające na celu zaprzestanie emisji argentyńskich peso w celu finansowania państwa. Według lokalnych doniesień przygotowuje się do przesłania do Kongresu projektu ustawy, który groziłby bezpośrednio karą więzienia za emisję pieniędzy, uniemożliwiając urzędnikom banku centralnego wyrażanie zgody na drukowanie pieniędzy.

Celem tej ustawy byłoby utrzymanie stałej podaży pieniądza, podczas gdy administracja Mileia oczyści gospodarkę. Proces ten poprzedzałby dolaryzację kraju, co było jedną z ważniejszych obietnic prezydenta podczas kampanii wyborczej.

W wywiadzie dla lokalnej telewizji Milei stwierdził:

„Projekt zdefiniuje seniorat jako przestępstwo. Jeśli bank centralny będzie finansował skarb państwa, bezpośrednio lub pośrednio, jego prezes, zarząd, prezydent kraju i urzędnicy, którzy na tym zagłosują, wylądują w więzieniu”.

Projekt ten będzie jednak musiał zostać omówiony i zatwierdzony w argentyńskim Senacie, gdzie prezydent nie ma większości. Eksperci twierdzą również, że ustawa ta narusza i tak już nadszarpniętą niezależność Banku Centralnego Argentyny.

W tym samym wywiadzie Milei podkreślił, że dolaryzacja i zakończenie działalności banku centralnego są nadal częścią jego wizji Argentyny. „W moich planach peso argentyńskie już nie istnieje. Kontynuuję pomysł dolaryzacji” – podsumowała Milei.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również