Jakie są typy pożyczek unijnych i który wybrać?

253

rodzaje pożyczek unijnychJak większość przedsiębiorców zapewne zdaje sobie sprawę, Unia Europejska przeznacza sporą ilość funduszy na udzielanie niskooprocentowanych pożyczek firmom z terenów mniej rozwiniętych, a do takich zalicza się Polska. Natomiast trzeba być świadomym tego, że pojęcie „pożyczka unijna” jest bardzo ogólne, a w przypadku, gdy będziemy chcieli zaciągnąć takie zobowiązanie, będziemy musieli jeszcze podjąć decyzję odnośnie do typu pożyczki.

Dostępnych opcji jest kilka i występują między nimi dość znaczące różnice, w związku z czym jest to kwestia, na zapoznanie się z którą warto poświęcić nieco czasu. Najważniejsze typy pożyczek unijnych zostały zebrane i dokładnie omówione poniżej. Odpowiemy także na pytanie, który rodzaj wybrać. Zapraszamy!

Jakie są najważniejsze rodzaje pożyczek unijnych?

Można wymienić trzy kluczowe typy pożyczek unijnych: pożyczki inwestycyjne, obrotowe i płynnościowe. Ten pierwszy, jak łatwo się domyślić, służy finansowaniu firmowych inwestycji, a więc między innymi zakupu nowych nieruchomości, pojazdów, maszyn, licencji czy patentów. Pożyczki inwestycyjne charakteryzują się długim okresem spłaty, a także wysoką maksymalną kwotą zobowiązania (w ich ramach można otrzymać nawet kilka milionów złotych).

Pożyczki obrotowe są z kolei przeznaczone do pokrywania bieżących wydatków, takich jak chociażby podatki i składki, wynagrodzenia pracownicze czy zobowiązania wobec kontrahentów. Udzielane są na krótszy okres niż pożyczki inwestycyjne. Jeśli chodzi o pożyczki płynnościowe, to są one podobne do pożyczek obrotowych (również udziela się je na bieżące wydatki), z jedną ważną różnicą.

Są one dedykowane konkretnie tym firmom, które natrafiły na problemy z płynnością finansową w związku z pandemią i przed jej wybuchem funkcjonowały prawidłowo.

Który rodzaj pożyczki unijnej wybrać?

Wiemy już, jakie są najważniejsze i najczęściej wybierane typy pożyczek z funduszy Unii Europejskiej. Pojawia się jednak pytanie, który z nich jest najlepszy. Zasadniczo nie da się na nie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od celów, wymagań i możliwości finansowych danej firmy. Dla jednej lepsza będzie pożyczka inwestycyjna, dla innej – obrotowa. Jeszcze inne przedsiębiorstwo, które ucierpiało finansowo z powodu pandemii, może bardzo skorzystać na zaciągnięciu korzystnej pożyczki płynnościowej.

Przede wszystkim trzeba więc zastanowić się, jakiej kwoty potrzebujemy i na co planujemy ją wydać, a także jak wysokie raty jesteśmy w tanie spłacać. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy firma posiada opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań, a jeśli tak, to czy wynikały one z pandemii. Wszystko to na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, ale warto wspomnieć, że da się ten proces znacznie ułatwić.

Wystarczy zwrócić się po poradę do ekspertów z https://crbip.pl/, którzy pomogli już wielu przedsiębiorcom z różnych branż w zaciągnięciu korzystnych pożyczek unijnych, dopasowanych do ich indywidualnej sytuacji. To znacznie pewniejsze, a do tego mniej stresujące rozwiązanie niż podejmowanie samodzielnych prób wyselekcjonowania i pozyskania korzystnego kredytu z UE.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments