Przymierzasz się do założenia konta bankowego? A może masz już aktywny rachunek, lecz zastanawiasz się nad jego zmianą? Sprawdź, jakie są rodzaje kont bankowych i wybierz opcję dopasowaną do twoich potrzeb. Konta bankowe, niezależnie od ich rodzaju, pełnią tę samą funkcję. Zasadniczo pozwalają na gromadzenie wpływów i korzystanie z pieniędzy do realizowania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Różnice mogą dotyczyć przede wszystkim tego, kto może je założyć, wysokości oprocentowania oraz waluty.
Standardowy podział kont bankowych
Najprostszy podział rachunków bankowych wyróżnia: konto osobiste oraz konto oszczędnościowe. Warto zatem poznać charakterystykę każdego z nich.
Konto osobiste
Konto osobiste jest najbardziej typowym i najczęściej zakładanym rachunkiem bankowym. To ono służy gromadzeniu pieniędzy oraz pozwala na dowolne ich wykorzystywanie. Jednocześnie stanowi punkt wyjściowy do korzystania z innych produktów bankowych, takich jak kredyty czy lokaty.
W ramach konta osobistego można wyróżnić kilka rodzajów rachunków: począwszy od indywidualnego, a skończywszy na walutowym.
- Konto osobiste indywidualne
Indywidualne konto osobiste to najczęściej otwierany rachunek. Jak sama nazwa wskazuje, może go założyć tylko jedna osoba – zwykle mająca ukończone 18 lat. Z reguły nie jest ono oprocentowane, dlatego służy przede wszystkim gromadzeniu pieniędzy. Umożliwia także wnioskowanie o kredyty czy produkty oszczędnościowe.
Do tego konta osobistego wydawana jest karta płatnicza, pozwalająca na dokonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłatę gotówki w bankomatach.
- Konto osobiste wspólne
Wspólne konto osobiste działa jak rachunek indywidualny. Różnica polega na tym, iż dostęp do niego mają dwie osoby. Chociaż na jego otwarcie decydują się głównie małżeństwa, założyciele wcale nie muszą być ze sobą spokrewnieni. Współwłaścicielami mogą być osoby żyjące ze sobą w związkach partnerskich, będące rodzeństwem ciotecznym itp.
Zgodnie z przepisami, współwłaściciele rachunku osobistego mają dostęp do niego w identycznym zakresie. Obejmuje on m.in.: samodzielne dysponowanie zgromadzonymi środkami, składanie wniosków o przyznanie limitu kredytowego, czy składanie dyspozycji związanych z rachunkiem.
Warto przy tym pamiętać, że za spłatę zaciągniętych kredytów współwłaściciele odpowiadają „po równo”. Jeżeli więc jedna ze stron przestanie regulować miesięczne raty, drugi współwłaściciel ma obowiązek spłaty pozostałego zobowiązania.
- Konto osobiste młodzieżowe
Indywidualne konto osobiste jest przeznaczone dla osób pełnoletnich. Nie oznacza to jednak, że młodsi nie mogą mieć dostępu do żadnego rachunku. Specjalnie dla nich powstają konta młodzieżowe – dedykowane osobom w wieku 13-24 lata. Korzystanie z takiego rachunku jest ograniczone wyłącznie do przeprowadzania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w przypadku niepełnoletnich.
Założenie takiego rachunku osobistego przez osoby niepełnoletnie wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Co więcej, opiekun ma stały wgląd do historii konta.
Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który powstał z myślą o gromadzeniu środków i pomnażaniu zysków. W przeciwieństwie do rachunku osobistego, charakteryzuje się oprocentowaniem. Dzięki temu ulokowane tam pieniądze „pracują” i pozwalają na uzyskanie odsetek.
Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym? Wszystko zależy od tego, jak wysokie jest oprocentowanie. Im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać.
Konto oszczędnościowe jest powiązane z rachunkiem osobistym. Aby więc móc pomnażać zyski, trzeba najpierw wnioskować o konto osobiste.
Jak wybrać konto bankowe?
Warto pamiętać, że oferty banków różnią się nie tylko rodzajem dostępnych rachunków, ale również szczegółami, np. związanymi z opłatami za prowadzenie konta, obowiązującym oprocentowaniem. Na co zatem zwrócić uwagę?
Opłaty za prowadzenie konta
O ile otwarcie rachunku zwykle jest darmowe, jego prowadzenie może wiązać się z opłatami. Sprawdź zatem, ile będzie cię to kosztować.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Dobrze, jeśli konto osobiste jest powiązane z rachunkiem oszczędnościowym charakteryzującym się wysokim oprocentowaniem. Przykładowo Konto Osobiste dostępne w Toyota Banku pozwala na otwarcie rachunku oszczędnościowego z oprocentowaniem do 5% w skali roku (aktualne na 15.06.2023 r.).
Dostęp do darmowych bankomatów
Dowiedz się, ile będzie kosztować korzystanie z bankomatów (nie tylko tych powiązanych z bankiem). Wybierz ofertę pozwalającą na darmową wypłatę gotówki, np. w ramach limitu trzech bezpłatnych wypłat w ciągu miesiąca. To wystarczające, ponieważ obecnie coraz większą popularnością cieszą się transakcje bezgotówkowe.
Banki oferują różnego rodzaju rachunki. Porównaj więc dostępne możliwości i wybierz opcję najlepiej wpisującą się w twoje potrzeby i oczekiwania.