Przewóz osób taksówką jest działalnością zarobkową, która polega na płatnym transporcie klientów samochodem osobowym w wyznaczane przez nich miejsce. Opłata za przejazd jest ustalona najczęściej na podstawie stawki za kilometr. Taksówka musi być przeznaczona do przewozu osób (nie więcej jednak niż 9 pasażerów z kierowcą) i ich bagażu podręcznego.
Wielu z nas korzysta z usług taksówkarzy. Co więcej, wydaje nam się, że kierowca taxi będzie bez problemu zarabiał w każdym większym mieście, a najważniejszym wymogiem jest to, by prowadzenie samochodu sprawiało nam przyjemność. Jak jednak zostać taksówkarzem? Na czym tak naprawdę polega ten zawód? Ile zarabia kierowca taxi? Przekonamy się poniżej:
Na czym polega praca kierowcy taxi?
Taksówkarz w zasadzie ma po prostu przewieźć pasażera z punktu A do punktu docelowego. Czasami także nie przewozi on samego pasażera, a jakąś rzecz dla niego przeznaczoną. Zdarza się jednak, że wiele czasu zajmuje samo czekanie na zlecenie, co może być bardzo problematyczne, jeśli okres ten będzie dłuższy niż przewozy.
Nie da się ukryć, że praca taksówkarza nie należy do najłatwiejszych. Taksówki są dostępne właściwie każdego dnia, 24 godziny na dobę. Nie jest więc ważne, czy to Boże Narodzenie, Sylwester czy zwykły dzień bądź noc – taksówkarz w każdym tym czasie może wykonywać swoje usługi. Niektórzy przedstawiciele tego zawodu, aby zarobić przyzwoite pieniądze, pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie.
Różnica występuje również w przypadku pracy nocnej i dziennej. W pierwszym przypadku co prawda z pewnością poziom bezpieczeństwa jest mniejszy, lecz często zdarza się, że taksówkarze wolą pracę o takich porach. Dlaczego? Ponieważ na drogach jest spokojniej, stawki za każdy przejechany kilometr są wyraźnie droższe, pasażerowie wybierają zazwyczaj dłuższe trasy niż w ciągu dnia i raczej nie stoi się w korku. Oczywiście, kiedy jest ciemno, łatwiej o napady, jednak problematyczny klient może również zdarzyć się w biały dzień.
Jak zostać taksówkarzem?
Aby zostać taksówkarzem, trzeba uzyskać licencję na taksówkę. Jej pełna nazwa to licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.
Wymagania niezbędne do uzyskania licencji taxi
Jakie warunki trzeba spełnić by móc ją uzyskać? Po pierwsze, osoba, która chce zostać taksówkarzem, musi mieć ukończone 18 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. To jednak nie wszystko. Jak nietrudno się domyślić, trzeba posiadać również prawo jazdy kategorii B.
Co więcej, wymogiem jest oczywiście również posiadanie tytułu prawnego do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi. Oznacza to, że musimy być właścicielem, współwłaścicielem auta lub ewentualnie mieć pojazd w leasingu, lub dzierżawie. Ostatnim warunkiem jest zaświadczenie, że nie byliśmy skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także że nie mamy prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania zawodu kierowcy.
Wniosek o licencję na taksówkę
Krótko mówiąc, konieczne jest posiadanie dobrej reputacji. Jeśli spełniamy powyższe wymagania, możemy złożyć wniosek o licencję na taksówkę. We wniosku podajemy okres, na jaki ma być ona ważna. Może to być od 2 do 50 lat. Licencja jest papierowa i musimy ją mieć przy sobie, gdy wykonujemy przewozy taksówką. Opłata za licencję zależy od okresu i obszaru, na jaki ma być wydana. Wynosi ona od 200 złotych rocznie za licencję na teren jednej gminy i okres od 2 do 15 lat do 450 złotych rocznie za licencję na obszar Miasta Stołecznego Warszawy ważną od 30 do 50 lat. Opłatę za licencję należy wpłacić na konto urzędu miasta lub gminy, do którego składamy wniosek o wydanie licencji.
Jak powinna być wyposażona taksówka?
Taksówka to samochód odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 (łącznie z kierowcą). Taksówka służy również do przewozu bagażu podręcznego pasażerów. Opłatę za przewóz taksówką wylicza taksometr zamontowany w taksówce.
Taksówka powinna być wyposażona w:
- Taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji, o ile występuje
- Co najmniej dwa miejsca dla pasażerów
- Co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia
- Bagażnik na podręczny bagaż pasażerów
- Apteczkę doraźnej pomocy
- Ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy, oponę samouszczelniającą (Seal tyre)
- Dodatkowe światło z napisem “TAXI” umieszczone na dachu, o barwie: białej lub żółtej samochodowej z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu, widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 metrów przy dobrej przejrzystości powietrza.
Wspomniane światło może być uzupełnione o dwa światła migające barwy żółtej samochodowej umieszczone po obu stronach lampy we wspólnej obudowie. Światła mogą być włączane i wyłączane odrębnym wyłącznikiem przez kierowcę taksówki w razie zagrożenia bezpieczeństwa.
Gdzie kierowca taxi może przewozić pasażerów?
Pasażerów możesz przewozić na obszarze, na który masz licencję. Zatem, jeżeli otrzymamy licencję na taksówkę na obszar gminy Piaseczno, to przewozy można wykonywać tylko na terenie tej gminy. Dopuszczalne jest również:
- Zawiezienie pasażera z obszaru, którego obejmuje licencja, poza ten obszar, czyli choćby przewóz pasażera z Piaseczna do Warszawy. Z tym, że na terenie Warszawy nie możemy przewozić nowych pasażerów. Ewentualnie możemy wykonać kurs powrotny z Warszawy do Legionowa – czyli na obszar, który obejmuje licencja
- Przewożenie pasażera z obszaru, którego nie obejmuje licencja, na obszar, na który została wydana licencja – oznacza to, że gdy klient zamówił przewóz z Otwocka (którego nie obejmuje licencja) do Piaseczna (gdzie obowiązuje nasza licencja na taksówkę).
Możemy wykonywać jednak przewozy taksówką na terenie kilku gmin, jeżeli gminy te zawarły odpowiednie porozumienie. W takiej sytuacji trzeba mieć w swojej licencji wpisane te gminy.
Ile zarabia kierowca taxi?
Trudno ustalić jednoznacznie, ile zarabia taksówkarz. Osoby na tym stanowisku są samozatrudnione i ponoszą wiele kosztów, które sprawiają, że po opłaceniu wszystkiego ostatecznie ich zarobki mogą okazać się dość niskie. Przyjmuje się, że średnio jest to miesięczna kwota od 6 do 12 tysięcy złotych, jednak po odliczeniu kosztów może zmniejszyć się ona do zaledwie 2 tysięcy złotych na rękę dla taksówkarza.
Nie ma więc jednoznacznych, klarownych danych dotyczących tego, jak realnie wyglądają średnie zarobki na stanowisku taksówkarza. Wszystko zależy od tego, ile kursów uda mu się zrobić, czy auto będzie sprawne oraz ile wyniosą wszelkie opłaty związane z prowadzoną działalnością taksówkarza.