Na rynku pracy wciąż zachodzą zmiany, na które wpływ ma postępująca automatyzacja, a także sytuacja demograficzna w naszym kraju. Stopniowo zmniejsza się ilość młodych osób, które wchodzą na rynek pracy. Jednak jak wygląda sytuacja zawodowa i zarobkowa osób po 50. roku życia?
Liczba młodych osób na rynku pracy zmniejsza się
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Wpływ na niego mają nowoczesne technologie i postępująca automatyzacja. Niektóre zawody całkowicie przestały istnieć, a pracownicy powoli są zastępowani przez maszyny. Mimo wszystko w Polsce jest coraz mniej młodych pracowników. W naszym kraju z roku na rok rodzi się mniej dzieci, a w wyniku tego polskie społeczeństwo się starzeje. Bezpośrednio wpływa to na sytuację na rynku pracy.
Sytuacja demograficzna w Polsce ma wpływ na coraz mniejszą ilość młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Natomiast osoby starsze, których liczba rośnie, powoli przechodzą na emeryturę, a czasem na wcześniejsze świadczenia emerytalne. Nawet połowa osób, które nie są w wieku emerytalnym, decyduje się skorzystać z wcześniejszych świadczeń emerytalnych. Zmniejszająca się stopa zatrudnienia osób w wieku powyżej 50. roku życia sprawia, że na rynku pracy nie zawsze możemy skorzystać z potencjału, doświadczenia i wiedzy osób starszych. Brak ofert pracy w tym przedziale wiekowym może prowadzić do wykluczenia osób 50+ z rynku pracy w wymiarze materialnym i społecznym.
Społeczeństwo w Polsce starzeje się, a młodych pracowników jest coraz mniej. Jednak jak dokładnie wygląda sytuacja osób starszych na rynku pracy? Niestety osobom w grupie wiekowej 50+ nie zawsze łatwo jest znaleźć nową pracę.
Praca po 50. roku życia
Liczba młodych osób wkraczających na rynek pracy zmniejsza się, jednak to wcale nie oznacza, że osoby po 50. roku życia z łatwością są w stanie znaleźć nową pracę. Zwykle osoby w tym wieku od kilku, a czasem nawet kilkunastu lat pracują w jednej firmie. Mają bezcenne doświadczenie na danym stanowisku, które dla innych pracodawców nie ma aż takiego znaczenia. Firmy obawiają się, że osoby w grupie wiekowej 50+ nie odnajdą się w młodszym zespole i będą miały problem z przystosowaniem się do nowych rozwiązań technologicznych. Ofert pracy skierowanych do grupy wiekowej 50+ jest nie wiele. Niestety pracodawcom czasem ciężko się dziwić. Osoby starsze mogą mieć bezcenne doświadczenie, jednak w niektórych przypadkach nie radzą sobie z obsługą podstawowych programów komputerowych i nie wiedzą, jak działają aplikacje na telefonie. Między innymi dlatego firmy bardziej doceniają młodych pracowników. Jednak czy to oznacza, że osoby po 50. roku życia nie mają szans na znalezienie pracy?
Część osób, którym zostało niewiele czasu do emerytury, nie jest otwarta na poszukiwanie nowej pracy. Jednak niektórzy są zmuszeni szukać innego zatrudnienia. Znalezienie innej pracy tak naprawdę zależy od determinacji danej osoby. Seniorzy powinni zadbać o:
Odpowiednie CV — mogą w tym celu skorzystać z pomocy dzieci lub wybrać się na kurs tworzenia CV.
- Kursy doszkalające — aktualnie wiele kursów dla osób w grupie wiekowej 50+ oferują urzędy pracy. Mogą dotyczyć między innymi obsługi komputera i podstawowych programów, których często wymagają pracodawcy.
- Dotacje na własną działalność — osoby starsze nie muszą rezygnować z marzeń o własnym biznesie. Warto dowiedzieć się więcej, jakie są możliwości w tym zakresie, a także, na jakie wsparcie możemy liczyć ze strony państwa.
Nie da się ukryć, że osoby starsze czasem są dyskryminowane ze względu na wiek. Jednak na wielu portalach zamieszczane są także oferty pracy dla osób po 50. roku życia. Ponadto w niektórych firmach to właśnie doświadczenie na danym stanowisku jest bezcenne. Należy pamiętać, że wiele osób starszych chętnie poszerza swoje kompetencje i się rozwija.
– Badanie przeprowadzone przez PwC dotyczące kompetencji przyszłości pokazało, że 80 proc. respondentów w grupie wiekowej powyżej 55. roku życia wyraża chęć do rozwoju tych kompetencji. Z drugiej strony wśród pracodawców często takim największym blokerem, który powoduje, że tych kompetencji nie rozwijamy i że zatrudnienie spada, im wyższy jest wiek, to mit, że osoby powyżej 50. roku życia już nie chcą się rozwijać i nie są gotowe na zmiany kompetencji – mówi partner PwC Katarzyna Komorowska w prawo.pl.
Pracodawcy nie zawsze chcą zatrudniać osoby w grupie wiekowej 50+, jednak aktywizacja zawodowa osób starszych jest niezbędna. Postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że młodych ludzi na rynku pracy jest coraz mniej. Jednak jak wyglądają zarobki osób po 50. roku życia? Tak naprawdę wszystko zależy od wykonywanego zawodu.
Zarobki osób po 50. roku życia
Trudno jednoznacznie określić, ile zarabiają osoby w grupie wiekowej 50+. Osoby w tej grupie często cenią sobie stabilną pracę i niechętnie podchodzą do zmian. Zdarzają się osoby, które od lat pracują na jednym stanowisku, mają dobrą pozycję w firmie i zarabiają powyżej minimalnej krajowej. Lata doświadczenia i budowanie kariery sprawiają, że mediana płac w grupie wiekowej 50+ wynosiła w 2021 roku 6046 zł. Co ciekawe zwykle mężczyźni po 50. roku życia zarabiają więcej od kobiet w tym samym wieku.
Należy pamiętać, że osoby starsze, które chcą zmienić pracę, mają duże doświadczenie i jednocześnie doszkalają się i są na bieżąco z nowoczesnymi technologiami, mogą okazać się niezwykle atrakcyjnymi pracownikami dla wielu nowych firm. Ponadto pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia.
Dofinansowanie zatrudnienia osób po 50. roku życia
Dofinansowanie dla pracodawców i przedsiębiorców zatrudniających osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia jest jednym z programów, których celem jest aktywizacja zawodowa tej grupy wiekowej. W ramach programu pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie jest wypłacane w przypadku osób skierowanych przez urząd pracy przez okres:
- 12 miesięcy w przypadku bezrobotnych w wieku 50 lat – 60 lat,
- 24 miesiące w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat.
Pracodawca jest zobowiązany do zatrudniania danej osoby przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania.
Rynek pracy dla grupy wiekowej 50+ nie jest łaskawy
Sytuacja demograficzna w Polsce wpływa na rynek pracy. Rodzi się coraz mniej dzieci, a to oznacza, że zmniejsza się liczba młodych osób wchodzących na rynek pracy. Jednocześnie duża część osób po 50. roku życia decyduje się skorzystać z wcześniejszych świadczeń przedemerytalnych. W wyniku tego nie zawsze mamy szansę skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób starszych. Niestety w wielu przypadkach, osoby w grupie wiekowej 50+ nie są atrakcyjnymi pracownikami dla firm. Wszystko dlatego, że część osób w tym przedziale wiekowym nie doszkala się. Pracodawcy obawiają się, że osoba starsza nie odnajdzie się w młodym zespole lub będzie miała problem z przystosowaniem się do nowych rozwiązań technologicznych.
Osoby w grupie wiekowej 50+ mają szansę dostać pracę, a nawet mogą zmienić aktualną, jeżeli odpowiednio się przygotują. Ważne jest orientowanie się we współczesnym świecie, sprawnie posługiwanie smartfonem i umiejętność obsługi podstawowych programów na komputerze. Jeżeli do tego wszystkiego dojdą lata doświadczenia i wykształcenie wyższe, osoba starsza bez trudu znajdzie nową pracę. Co ciekawe mediana zarobków w przedziale wiekowym 50+ w 2021 roku wynosiła 6046 zł. Osoby starsze mogą naprawdę dobrze zarabiać. Należy pamiętać, że urzędy pracy oferują najróżniejsze kursy i szkolenia, które pozwolą sprostać wymaganiom potencjalnych pracodawców.