Jak zbudować swoją przewagę na rynku? Prelekcja Marka Rogalskiego na Invest Cuffs 2023

Udostępnij

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ podczas swojego wystąpienia na Invest Cuffs 2023 omówił praktyczne aspekty inwestowania na rynku Forex. Ekspert walutowy poruszył temat najczęściej popełnianych błędów, zarządzania kapitałem, ustawiania stop-lossów oraz sposobu otwierania i zamykania pozycji.

  • Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak się ich pozbyć?
  • Marek Rogalski podkreślił kluczową regułę, którą powinniśmy zapamiętać po jego wystąpieniu
  • Inwestowanie bez stop-lossów jest jak gra w kasynie 
  • Zakładając stop-lossy powinniśmy uwzględniać korelację poszczególnych instrumentów finansowych 

Syndrom „lidlowych cen” i brak komfortu największymi wrogami inwestora

Marek Rogalski na początku swojej prezentacji na konferencji Invest Cuffs 2023 zwrócił uwagę na to, że dokonując jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych na giełdzie powinniśmy pamiętać o tym, że należy myśleć samodzielnie, samemu podejmować decyzje i nie zapominać o tym, że inwestujemy tam własne pieniądze.

Główny analityk walutowy DM BOŚ odwołał się do słów George’a Sorosa „Nieważne jakie masz opinie, ważne ile zarobiłeś na danym rynku”, które jego zdaniem są kluczem w całym inwestowaniu. Oznacza to, że powinniśmy dyskutować z rynkiem czy nadmiernie myśleć, lecz działać i trzymać się swojego planu inwestycyjnego dotyczącego danego ruchu na rynku.

– Na początku należy pozbyć się syndromu „lidlowych cen”. Większość z nas ma zakodowane w głowie to, że zawsze musimy kupić na dołku albo sprzedać na górce. To jest kod, z którym idziemy na rynek i to jest błąd. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie kupić idealnie w dołku i idealnie sprzedać na górce – powiedział prelegent.

Jakie jest więc idealne rozwiązanie? Zdaniem Marka Rogalskiego nie możemy się skupiać na złapaniu idealnego momentu, ponieważ skupiając się na odwróceniu trendu, tracimy okazję do złapania dużego ruchu w istniejącym już trendzie.

– Otwierając pozycje musimy czuć się z nimi komfortowo. W związku z tym nie inwestujemy w instrumenty, których nie rozumiemy. Większość z nas potrafi ogarnąć mniej więcej 3-4 instrumenty na bieżąco. To wystarczy. Największy błąd to jest przelewarowanie się – czyli to, że od razu chcemy dużo i chcemy szybko. Tymczasem ważne jest to żebyśmy myśleli o długim dystansie – dodał w dalszej części wystąpienia.

Jaka jest najważniejsza reguła, którą powinniśmy zapamiętać?

Zdaniem Marka Rogalskiego, najważniejsza reguła, którą powinniśmy zapamiętać wygląda następująco:

[(Kapitał) x (% ryzyka na transakcję)] / [(Wielkość Stop-Loss) x (Wartość Pipsa dla 1 LOTA)] = WARTOŚĆ POZYCJI, JAKĄ MOŻESZ OTWORZYĆ

– Reguła ta jest wzorem, który mówi nam o tym, jak należy właściwie otwierać pozycję na rynku. Większość z Państwa zapewnie czytała o tym, że należy ustawić stop-lossa. Po jego ustawieniu są jednak różne dziwne rzeczy, bo ktoś mówi „ustawiłem stop-lossa i mnie zamknięło, a miałem rację bo rynek urósł, ale już rósł beze mnie. W związku z tym będę grał bez stop-lossa” – powiedział Marek Rogalski.

Prelegent ostrzegł, że jeżeli ktoś gra bez stop-lossa, to jest tak jakby grał w kasynie w ruletkę i przypomniał, że statystyka w najlepszych naszych zagraniach będzie taka, że będziemy mieć ich 7 trafnych, a 3 nietrafione. Jeżeli natomiast gramy bez stop-lossa to przy tych 3 możemy mieć kłopot.

– Często ustawia się stop-lossa, który jest zbyt wąski. Zbyt wąski stop-loss w zestawieniu z rynkiem, który jest zmienny, często powoduje, że nas wyrzuca z pozycji. Wartość pozycji w podanym przeze mnie wzorze jest zależna od wielkości stop-lossa – i to jest to odwrócenie zasady. Zamiast najpierw otwierać pozycje i zastanawiać się nad stop-lossem, powinniśmy najpierw zastanowić się, w który momencie chcemy tego stop-lossa ustawić, a później dostosować wielkość pozycji – kontynuował.

W jaki sposób należy zarządzać swoim kapitałem?

W literaturze często jest napisane, żeby ustawić 2% lub na przykład 5% ryzyka na transakcję. Główny analityk walutowy DM BOŚ podkreślił jeden ważny fakt, który rzadko jest wymieniany w literaturze. Zwrócił on uwagę na korelację instrumentów, na których otwieramy pozycje.

W swoim przykładzie wymienił instrumenty EUR/USD, GBP/USD oraz S&P 500. Otwierając osobne pozycje na każdym z nich z 5-procentowym stop-lossem, narażamy się na stratę aż 15% naszego kapitału, ponieważ ryzyko, że wszystkie trzy spadną (dodatnia korelacja) jest stosunkowo duże.

– W związku z tego typu sytuacją musimy ustawiać ryzyko obsunięcia na cały kapitał, który mamy, a nie na pojedynczą transakcję. Może to nam utrudnić początkowe obliczenia, natomiast to jest klucz. Tak naprawdę większość instrumentów, które istnieją, mają ze sobą dużą korelację – podsumował.

Przy ustalaniu strategii inwestycyjnej powinniśmy również pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach:

  • Prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest większe, niż jego zmiany
  • Nie wchodzisz na rynek, kiedy relacja zysk/ryzyko jest mniejsza od jedności
  • Przed zawarciem transakcji zerknij na spready na rynku, oceń koszty przetrzymania pozycji (punkty swapowe)
  • Nie ustawiaj zbyt ciasnych stop-lossów. Zastanów się też nad tym, czy wchodzić na rynek w danej chwili, jeżeli muszą one być szerokie.

W drugiej części prelekcji, Marek Rogalski pokazał zastosowanie powyższych zasad w praktyce na case study kilku par walutowych. Można je zobaczyć tutaj.

Najnowsze

Zobacz również