Jak zarobić na cykliczności? Wpływ wojny i AI na rynki finansowe oczami Wojciecha Białka

Udostępnij

Wojciech Białek, starszy analityka OANDA TMS Brokers, podczas swojej prelekcji na tegorocznej edycji Invest Cuffs, poruszył wiele ciekawych kwestii, takich jak dalsze perspektywy rynków akcji. Analityk przestawił kwestię cykliczności rynków i strategii inwestycyjnych, opartych na cyklach prezydenckich oraz sezonowych. Omówione zostały również aktualne ruchy cen surowców oraz sukcesy Ukrainy na froncie wojennym, które mogą istotnie wpłynąć na koniunkturę wspomnianego sektora.

  • Podczas swojej prezentacji Wojciech Białek przedstawił m.in. schemat koniunkturalny, który określa, kiedy najlepiej inwestować w akcje, surowce czy obligacje
  • Uczestnicy wykładu dowiedzieli się na jakim etapie cyklu koniunkturalnego obecnie znajdują się rynki finansowe i jakie są najlepsze strategie inwestycyjne dla każdej z nich?
  • Poruszono również zagadnienie dotyczące sztucznej inteligencji oraz tego jak może ona wpłynąć na globalny rynek finansowy?
  • Wykład Wojciecha Białka, w ramach najnowszej edycji Invest Cuffs, odbył się 25 marca w Krakowie.

Jak wykorzystać cykliczność do zarabiania na rynkach finansowych?

W prezentacji Wojciecha Białka mowa była o cykliczności rynków i strategii inwestycyjnej, opartej na cyklach prezydenckich i sezonowych. Analityk bliżej przyjrzał się sytuacji rynków kapitałowych, w tym polskiej GPW. Białek przedstawił jak jego zdaniem covid oraz wojna w Ukrainie wpłynęły na notowania indeksu WIG20.

– Rynki akcji spadały, niektóre do końca września, niektóre tak jak Polski do połowy października, wtedy WIG20 prawie ponownie spadł do covidowych dołków. Nastąpił jednak cud, a WIG20 w ciągu 59 sesji, zanotował ponad 40% wzrost, największy od okresu październik 1999 – styczeń 2000 – powiedział analityk, podczas swojego wystąpienia.

Białek przeanalizował ruchy cen surowców, takich jak gaz, ropa czy pszenica oraz przedstawił informacje o różnych czynnikach, wpływających na ich wahania. Wspomina  również, że sukcesy Ukrainy na froncie wojennym mogą wpłynąć na koniunkturę rynków surowcowych.

– W tym roku jeszcze zaliczymy dolne ograniczenie tego dwudziestoletniego trendu spadkowego, czyli gaz będzie rozdawany praktycznie za darmo. Co z punktu widzenia celów wojennych jest bardzo korzystne – stwierdził analityk.

– Ropa nie przebiła tego wojennego szczytu z marca ubiegłego roku i prawdę mówiąc, to ja oczekiwałem spadku. Ale nawet mnie zaskoczyło to, że w ostatnich dniach cena ropy wyszła dołem z tego kanału, co sugeruje ponownie niskie ceny – podsumował ekspert.

Białek przedstawił schemat koniunkturalny, który określa, na jakim etapie cyklu znajdują się rynki finansowe. Jednocześnie informując, że aktualne trendy rynkowe są nieco niejednoznaczne i należy podejść do inwestycji z ostrożnością.

Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na rynek finansowy?

W swoim wystąpieniu Wojciech Białek przyjrzał się bliżej sztucznej inteligencji (AI) oraz najpopularniejszemu przedstawicielowi całej branży AI, jakim jest Chat GPT.

Starszy analityk OANDA TMS Brokers przedstawił wybrane możliwości dzieła od OpenAI – rozwiązywanie zadań matematycznych, tłumaczenie, odpowiadanie na rozmaite pytania, a nawet pisanie japońskiego haiku.

– Bill Gates powiedział parę dni temu, że postęp sztucznej inteligencji, minionych 4 miesięcy, to jest największa rzecz od momentu upublicznienia Internetu – przytoczył Wojciech Białek.

Sztuczna inteligencjaNa zlecone zadania, sztuczna inteligencja poradziła sobie z różnym skutkiem, często odpowiadając niezgodnie z prawdą. Mimo to należy stwierdzić, iż odpowiednio zadane pytania, mogą w znaczny sposób pomóc szerokiemu gronu odbiorców.

Sztuczna inteligencja może mieć wpływ na rynek finansowy poprzez analizę ogromnych ilości danych w krótkim czasie, co pozwala na przewidywanie trendów i podejmowanie lepszych decyzji inwestycyjnych. Narzędzia dostępne dla inwestorów to głównie algorytmy inwestycyjne, które korzystają z metod uczenia maszynowego w celu automatyzacji strategii inwestycyjnych.

Jednakże, wciąż istotny pozostaje człowiek, który wnosi wartość dodaną poprzez interpretację wyników algorytmów i wiedzę ekspercką. Ważne są również etyczne i regulacyjne aspekty związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w inwestycjach.

Wojciech Białek wskazuje kilka przykładowych spółek związanych z AI, w które można zainwestować, zwracając przy tym uwagę, iż wiele z nich zajmuje się sztuczną inteligencją tylko pobocznie, natomiast przedsiębiorstwa, dla których jest to działalność podstawowa, często nie są publiczne, przez co nie można w nie zainwestować przy wykorzystaniu giełdy.

Najnowsze

Zobacz również