Jak zarabiać na dronie? – ciekawe sposoby na biznes lub dorabianie

Biały dron z kamerą uchwycony w locie

W dzisiejszych czasach coraz bardziej na popularności zyskuje sposób na życie, w którym rozwijamy swoją pasję w ramach prowadzonego biznesu. Praktycznie, niemal każde hobby można już przekuć w działalność umożliwiającą generowanie zysków. Takie podejście daje prawdziwe poczucie spełnienia zawodowego.

Wiele osób fascynuje się dronami. Pilotowanie tego typu bezzałogowych maszyn sprawia im wielką przyjemność. Na świecie jest ich już ponad 7 milionów, z tego 2 miliony w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce ponad 100 tysięcy. Prawie jedna trzecia ogłoszeń dotyczących dronów w Dzienniku Unii Europejskiej należy do polskich zamawiających. Polska przoduje też w liczbie tak zwanych praw jazdy na drona. Wydano ich w naszym kraju już kilkanaście tysięcy.

Z tego powodu, ich komercyjne wykorzystanie także dynamicznie rośnie. Obecnie ilość firm świadczących wszelkiego rodzaju usługi wykonywane dronem jest na tyle duża, że rynek zaczyna się nasycać, tworząc przy tym dużą konkurencyjność młodych firm do uznanych już marek. Jakie są zatem sposoby na biznes wykonywany za pomocą drona? Jak można zarabiać pilotując te bezzałogowe statki powietrzne? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od tego jakie trzeba posiadać uprawnienia, aby sterować tego typu maszynami:

Uprawnienia do pilotowania drona

Jeśli chcemy zarabiać za pomocą drona, nie wystarczy jedynie zaopatrzyć się w sprzęt. Prawo wymaga posiadania specjalnej licencji. Od 31 grudnia 2020 obowiązują nowe, europejskie przepisy, które określają sposób użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. Przepisy obejmują praktycznie wszystkie drony. Wyjątkiem są drony “zabawki” czyli modele, które ważą poniżej 250 gramów i nie posiadają kamery, która rejestruje obraz (klasa CO). Takim sprzętem możemy latać bez rejestracji jako operator bezzałogowego statku powietrznego.

Podstawowa licencja operatora drona

Natomiast każdy, kto chce latać dronem, który waży 250 gramów lub więcej i ma kamerę, niezależnie czy w celach rekreacyjnych, sportowych czy zarobkowych, musi zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych. Aby to zrobić, musimy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail lub adres firmy (osoby prawnej), w której imieniu będziemy operować dronem.

Szkolenie i egzamin

Następnie otrzymamy indywidualny numer operatora. Musimy go umieścić na dronie, zanim zaczniemy nim latać. W kolejnym etapie przejdziemy bezpłatne szkolenie, które zakończy się egzaminem. Jest to warunek konieczny, by latać dronem zgodnie z obowiązującym prawem. Szkolenie jest dostępne online na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W trakcie szkolenia dowiemy się o:

  • Zasadach bezpieczeństwa lotniczego
  • Ograniczeniach korzystania z przestrzeni powietrznej
  • Regulacji i procedur lotniczych
  • Bezpieczeństwie i ubezpieczeniach drona
  • Ochronie danych i prywatności.

Egzamin zawiera 40 pytań wielokrotnego wyboru i jest dość prosty. Test jest bezpłatny i możemy podejść do niego wielokrotnie. Zatem nie musimy się martwić o to, że nie zdamy go za pierwszym razem. Z tą licencją każdy operator może obsługiwać drona w celach rekreacyjnych lub sportowych tylko w zasięgu swojego wzroku, maksymalnie 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi. Minimalny wiek pilota to 14 lat.

Zgłaszanie lotów dronem

Każdy lot bezzałogowego statku powietrznego trzeba natomiast zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, za pomocą aplikacji DroneRadar. Zgłoszenie lotu (check-in) jest obowiązkowe na mocy ustawy. Dzięki tej aplikacji, z łatwością sprawdzimy czy w danym miejscu możemy latać, a także zostaniemy poinformowani przez odpowiednie służby o sytuacjach nietypowych (gdy zbliża się do nas kilka samolotów) lub awaryjnych (gdy w pobliżu przelatuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Ta procedura jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo w powietrzu. W końcu, ze względu na ich rosnącą popularność, na niebie, coraz częściej możemy spotkać liczne drony – mniejsze lub większe.

Zaawansowane uprawnienia

Aby obsługiwać bezzałogowy statek powietrzny w celach innych niż sportowe czy rekreacyjne, musimy postarać się o dodatkowe uprawnienia. By zdobyć odpowiednią klasyfikację UAVO (z angielskiego Unmanned Aircraft Vehicle Operator czyli operator bezzałogowego statku powietrznego), niezbędne będzie profesjonalne i bardziej szczegółowe szkolenie. Klasyfikacja UAVO dzieli się na:

  • VLOS (Visual Line of Sight) – czyli licencja na komercyjne loty w zasięgu wzroku operatora
  • BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) – uprawnienia na komercyjne latanie dronem w zasięgu i poza zasięgiem wzroku operatora
  • INS – czyli licencja, która pozwala szkolić innych operatorów.

Koszt szkolenia i egzaminu

Każde szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną i kończy się egzaminem. Opłata za egzamin końcowy wynosi 46 złotych i wnosimy ją do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kwota ta pokrywa koszt wydania świadectwa kwalifikacji. Jeśli uzyskamy wynik pozytywny, otrzymamy od ośrodka szkoleniowego dokument, który należy złożyć w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Następnie otrzymamy świadectwo, które jest ważne przez 5 lat. Cena kursu różni się w zależności od rodzaju licencji, o którą chcemy się ubiegać i trybu nauki, który wybierzemy. Do wyboru są zajęcia grupowe, indywidualne lub online. Najtańsze szkolenia kosztują w granicach 1000 złotych.

Czas przejść do sposobów zarabiania z wykorzystaniem drona. Pierwsza, najbardziej oczywista i najczęściej spotykana metoda to:

Wyjątkowa fotografia i wideo Dron lecący nad plażą

Drony oferują niesamowite możliwości, jeśli chodzi o robienie zdjęć i nagrań wideo. Możemy fotografować i filmować miejsca, które są trudno dostępne, fizycznie się do nich nie zbliżając. Ponadto, ujęcia z wysokości dostarczają innej perspektywy, która niejednokrotnie jest o wiele ciekawsza niż ta naziemna.

Fotografia motoryzacyjna

O jakich rodzajach fotografii tutaj mowa? Dla przykładu, dron może stać się ciekawym narzędziem dla fotografa specjalizującego się w fotografii motoryzacyjnej. Jest to dosyć nietypowa perspektywa dla tego typu zdjęć, ale coraz częściej po takie ujęcia sięgają koncerny samochodowe. Samochód pędzący po krętej drodze, uwieczniony z wysokości kilkudziesięciu metrów wygląda po prostu obłędnie.

Fotografia krajobrazowa

Największą popularnością cieszą się jednak lotnicze ujęcia krajobrazów. Rzeki, jeziora, lasy, góry i morze to tematy dominujące na większości krążących po sieci fotografiach. Jak już zostało wspomniane, zasięg drona pozwala dotrzeć w miejsca bardzo trudno, a nawet całkowicie niedostępne.

Ile można zarobić?

Ile można na tego typu materiałach zarobić? Fotografia lotnicza jest prawdopodobnie najmłodszą specjalizacją w fotografii, ale rozwija się najdynamiczniej. W efekcie, zarobki są tak zróżnicowane, jak grono klientów. W branży przyjęły się dwa sposoby rozliczania. Od zdjęcia i za dzień zdjęciowy. Głównymi czynnikami wpływającymi na wycenę w przypadku dnia zdjęciowego są przede wszystkim:

  • Jakość dostarczanych materiałów (im lepszy sprzęt tym wyższe stawki)
  • Liczba wykonanych lotów
  • Liczba oddawanych materiałów i ich przeznaczenie.

Ceny za dzień zdjęciowy wahają się w przedziale od tysiąca do 4 tysięcy złotych.

W przypadku rozliczeń “od zdjęcia” sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Każdy kto kiedyś sprzedawał zdjęcia wie, jak różne potrafią być stawki. Jedno jest pewne – zdjęcia z drona z uwagi na większe trudności w ich pozyskaniu nadal są lepiej płatne, niż analogiczne zdjęcia pozyskane z ziemi. Przy wycenie zdjęć za sztukę należy wziąć pod uwagę pola eksploatacji, deklarowaną liczbę zdjęć, którą chce kupić klient, oraz ich jakość.

Jak może zarabiać początkujący fotograf korzystający z drona? Dron lecący w stronę lodowca

Co w przypadku, gdy wykonujemy zdjęcia dronem hobbystycznie, ale uważamy że wyszły tak zjawiskowo, że warto je sprzedać? W tym przypadku trzeba będzie samodzielnie poszukać klientów na nasze materiały. Z reguły wszelkie agencje marketingowe poszukują tego typu zdjęć – warto się z nimi skontaktować. Innym sposobem na zarabianie na fotografiach zrobionych za pomocą drona jest ich dodawanie na platformy stockowe. Natomiast, gdy już będziemy posiadać wystarczająco imponujące portfolio wyjątkowych zdjęć i wideo – czas zacząć się promować, a następnie umawiać się z klientami na konkretne sesje danych miejsc na takiej zasadzie, jak zostało to opisane wyżej.

Fotografia ślubna

Drugim sposobem – także dla osób lubiących robić zdjęcia – jest fotografia ślubna. Ślub i wesele to wyjątkowe momenty w życiu każdego człowieka. Większość osób pragnie upamiętnić te chwile w wyjątkowy sposób. Zdjęcia robione z powietrza, czy kręcenie filmów za pomocą drona świetnie się w tej sytuacji sprawdza. Sceny w plenerze kręcone za pomocą dronów są niepowtarzalną i niesamowitą pamiątką z tego typu uroczystości. Dlatego też wiele osób dziś decyduje się na tego typu usługi.

Zmorą fotografów ślubnych są choćby zdjęcia grupowe. Rzadko która sala posiada duże, rozłożyste schody na których można ustawić wszystkich gości, tak aby każdy był widoczny na zdjęciu. Z dronem zdjęcia grupowe można wykonać praktycznie w każdym miejscu i nada im to zupełnie inny wymiar. Z biznesowego punktu widzenia dron w ofercie fotografa ślubnego to dodatkowe kilkaset złotych na każdym zleceniu.

Fotografia nieruchomości

Trzeci sposób – również związany z fotografią – to robienie zdjęć nieruchomościom. Budynki czy nawet całe osiedla można fotografować bez końca praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Z góry znalezienie ciekawej perspektywy wydaje się o wiele łatwiejsze. Z biznesowego punktu widzenia drony w architekturze i budownictwie można wykorzystać na każdym etapie inwestycji. Zaczynając od pustej działki, a kończąc na gotowym obiekcie. Takie prace posłużą architektom do stworzenia wizualizacji, dokumentacji fotograficznej inwestycji, a ostatecznie do promocji gotowego budynku.

Fotografia nieruchomości na najwcześniejszym etapie inwestycji

W pierwszym przypadku wynika to z faktu, że oprócz samego obiektu, architekci najczęściej projektują również jego bezpośrednie otoczenie. Niestety z ziemi ciężko dostrzec pewne rozwiązania. Zdjęcia z powietrza dają nam w tej kwestii ogromne możliwości.

Fotografowanie gotowej nieruchomości

W drugim przypadku kwestia jest jeszcze bardziej oczywista. Aby sprzedać mieszkanie czy dom, niezaprzeczalnie trzeba trochę się natrudzić. Sprzedawcy robią wszystko, co mogą, aby ich ogłoszenie jak najbardziej wyróżniało się wśród reszty. Jednym z doskonałych sposobów jest umieszczenie w ogłoszeniu zdjęć z drona. Fotografie domów, czy też bloków robione z powietrza, są doskonałą reklamą dla nieruchomości, a w tej branży to właśnie znakomite i nietuzinkowe fotografie sprzedają nieruchomości. Tak samo jak całe filmy, które pokazywałyby nieruchomość z wszystkich stron. Większość agentów nieruchomości nie ma czasu lub po prostu nie ma jak samodzielnie wykonać zdjęć, dlatego wynajmuje w tym celu fotografa.

Współpraca z innymi podmiotami jako operator drona

Inspekcja dachów i budynków

Kolejnym sposobem zarabianie na dronie jest podjęcie współpracy z podmiotami, które po prostu wykazują popyt na te usługi. Możliwości czerpania zysków z pilotowania drona jest tutaj naprawdę wiele. Pierwszą jest współpraca z firmami budowlanymi, które potrzebują pomocy operatorów dronów w celu dokonywania inspekcji dachów i budynków. Jedyne co wystarczy mieć, aby wykonywać taką usługę, to odpowiednie umiejętności pilotowania dronem.

Pomiary geofizyczne, geodezyjne i współpraca z archeologami

Innym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z podmiotami zajmującymi się geofizyką, archeologią, czy też mapowaniem określonych obszarów. Dzięki dronom wykonywanie pomiarów lotniczych, map, czy dotarcie do niektórych obszarów, jest znacznie łatwiejsze. Warto tutaj jednak podkreślić, że do tego typu prac geodezyjnych niezbędne są profesjonalne sprzęty – w końcu na przykład w firmach budowlanych liczy się każdy centymetr. Ponadto, nie wystarczy samo urządzenie – nie obejdzie się również bez odpowiedniego szkolenia, dzięki któremu dowiemy się jak działać w tym zakresie.

Organizowanie szkoleń z pilotowania dronów Biały dron z dużym obiektywem uchwycony w locie

Coraz więcej osób dołącza do grona miłośników latania dronami. Dlatego dobrym sposobem zarabiania na tych bezzałogowych statkach powietrznych, jest organizowanie szkoleń z tego zakresu. Jeśli pilotujemy drony już od kilku lat i uważamy, że mamy wystarczające doświadczenie, to jak najbardziej możemy oferować tego typu usługi.

Co więcej, całe mnóstwo osób pragnie nie tylko nauczyć się podstaw, ale i zdobyć licencję operatora bezzałogowego statku powietrznego. Chętnych osób możemy szukać na wiele sposobów – na pewno znajdziemy je w klubach dronów oraz na specjalnych grupach zrzeszających miłośników tych maszyn w mediach społecznościowych.

Prowadzenie kanału na YouTube

Ostatnim sposobem zarabiania na dronie wymienionym w tym tekście, jest prowadzenie własnego kanału na platformie YouTube. Jeśli nie wiemy, jakie filmy powinniśmy nagrywać, to najlepiej prześledźmy jakie wideo z dronami w roli głównej notują najwięcej wyświetleń na tej platformie. Najlepszym pomysłem na pierwszy filmik będzie poradnik dotyczący tego, jaki dron warto nabyć na początek. Następnie można dokonywać recenzji określonych modeli, jak i również pokazywać jak naprawić drona czy nagrywać filmy z nietypowych lotów tymi maszynami, odbytych po wyjątkowych miejscach.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments