Jak wyglądają dziś ceny opału na rynku?

Udostępnij

Nie jest żadną tajemnicą, że w ubiegłym roku znacząco podrożała eksploatacja absolutnie wszystkich nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jak natomiast obecnie, na półmetku sezonu grzewczego, wygląda sytuacja na rynku opałowym? Ile wynoszą ceny nośników ciepła na europejskich giełdach, a ile trzeba za nie zapłacić na polskim rynku? Przekonamy się poniżej, zacznijmy od węgla:

Obecne ceny węgla Węgiel

Na początku warto przypomnieć, że ceny węgla zdecydowanie były jednym z najgorętszych tematów ubiegłego roku. Ten nośnik ciepła w ciągu kilku miesięcy podrożał bowiem nawet o 500%, z poziomu 800 złotych za tonę do nawet 4000 PLN.

Już od połowy 2022 roku ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 złotych za tonę. Co gorsza, dostępność węgla opałowego latem i na początku sezonu grzewczego była mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje przecież na zimę 3 do 5 ton węgla.

Ceny w składach węglowych

Jednak w grudniu ceny węgla zaczęły wyraźnie spadać, a na początku 2023 roku trend ten jest konsekwentnie kontynuowany. W efekcie, w ciągu zaledwie kilku tygodni ceny węgla w prywatnych składach spadły z ponad 3500 złotych za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy – czyli 2000 PLN za tonę.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda 10 stycznia poinformował również, że spółki Skarbu Państwa sprowadziły już 14 milionów ton węgla, dzięki czemu zabezpieczono w to paliwo grzewcze nie tylko gospodarstwa domowe, ale też energetykę i ciepłownictwo.

Ostatecznie więc, po wielu perturbacjach i spekulacji cenowej wywołanej zbyt małą podażą, Polsce udało się w 100% uniezależnić od rosyjskiego węgla.

Niższe ceny węgla w e-sklepie PGG

Jeszcze mniej zapłacimy za węgiel w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Tam ceny ekogroszku zaczynają się od 1520 złotych za tonę. Sesje zakupowe w sklepie internetowym PGG odbywają się we wtorki i czwartki między 16.00 a 17.00.

Ceny węgla na europejskim rynku towarowym

A jak wygląda sytuacja węgla na rynku europejskim? Dziś w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) za tonę tego surowca trzeba zapłacić niecałe 176 dolarów, czyli około 760 złotych.

Wykres cen węgla

Ile dziś kosztuje drewno?

Choć drewno jest znacznie bardziej ekologicznym surowcem opałowym niż węgiel, to jego zdecydowaną wadą jest potrzeba wygospodarowania dużej ilości miejsca na składowanie, gdyż w jednym sezonie grzewczym zużywa się go nawet kilka metrów sześciennych.

Ponadto, drewno opałowe nie może być świeże. Zalecane jest spalanie drewna o wilgotności 12-20% (wartość energetyczna drewna spada wraz ze wzrostem jego wilgotności) oraz po okresie suszenia od 1,5 do 2 lat.

W ubiegłym ceny drewna opałowego znacząco wzrosły i osiągnęły zdecydowanie najwyższe poziomy w historii. W przypadku tego surowca grzewczego także w ostatnich tygodniach także jednak mamy do czynienia z korektą wysokich cen. Aktualnie ceny najpopularniejszego drewna sosnowego w składach wynoszą średnio od 350 do 400 złotych za metr sześcienny.

Warto jednak wiedzieć, że na dużo niższe ceny możemy liczyć, gdy kupimy drewno bezpośrednio w Lasach Państwowych. W tym przypadku sprzedaż detaliczną prowadzą leśniczowie oraz biuro nadleśnictwa, a ceny drewna sosnowego zawierają się w przedziale od 200 do 230 PLN za metr sześcienny.

Aktualne ceny oleju opałowego Ogrzewanie olejem opałowym

Kolejnym z nośników ciepła jest olej opałowy. Jest on często alternatywnym ogrzewaniem dla gazu, kiedy nie mamy dostępu do gazociągów.

Jego główne zalety to bezobsługowość urządzeń grzewczych, a także wysokie bezpieczeństwo, ponieważ temperatura zapłonu przy piecach na olej wynosi 55 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Wymaga on jednak zainstalowania zbiornika, w którym będzie się znajdowało paliwo.

Olej opałowy jest jednak kosztownym nośnikiem ciepła, a na dodatek jego ceny w ubiegłym roku wzrosły już średnio o ponad 70%. W przypadku tego surowca w ostatnich tygodniach także doszło do lekkiej obniżki, lecz ceny nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W efekcie dziś za litr oleju opałowego trzeba zapłacić średnio 6.33 PLN.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również