Jak wygląda proces odrolnienia działki?

293
odrolnienie działki

Własny dom z pięknym ogródkiem z dala od miasta to marzenie wielu osób. Niestety w mniejszych miejscowościach i na wsiach często grunty przeznaczone są pod uprawy. Działki rolne wychodzą taniej i są kuszące dla inwestorów. Jak wygląda proces odrolnienia działki, ile to kosztuje i jak długo trwa?

Działka rolna a działka budowlana

odrolnienie działkiDom w pięknej okolicy, z pięknym widokiem i z dala od miasta to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często na wsiach możemy kupić działki rolne, na których nie wolno postawić budynku mieszkalnego. Właściciele gruntu rolnego czasem decydują się go sprzedać lub sami chcą postawić na nim dom. W takiej sytuacji konieczne jest przekształcenie działki rolnej na działkę do zabudowy.

Osoby, które marzą o własnym domu, często decydują się na zakup działki rolnej, ponieważ są one usytuowane w pięknych miejscach. Dodatkowo działki rolne są dużo tańsze niż te przeznaczone do zabudowy. Czasem działki rolne objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że dany grunt jest przez gminę przeznaczony pod uprawy. W takiej sytuacji odrolnienie działki staje się bardziej skomplikowane. Mimo wszystko wiele osób rozważa zakup działki rolnej, ponieważ mają one wiele zalet. Co zrobić, żeby odrolnić działkę? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak odrolnić działkę?

Grunty rolne cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów. Zwykle znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji pod względem krajobrazu, a na dodatek są dużo tańsze niż działki przeznaczone pod zabudowę. Jednak odrolnienie działki nie jest takie proste, a w niektórych sytuacjach grunty rolne w ogóle nie mogą zostać przeznaczone pod budowę. Zanim jeszcze zdecydujemy się kupić działkę rolną, warto poszukać informacji na temat jej odrolnienia.

odrolnienie działkiNa początek warto poszukać wszystkich niezbędnych informacji na temat terenu, który planujemy kupić. Między innymi warto dowiedzieć się, czy dany grunt jest objęty miejscowym planem zagospodarowania terenu. Dla wielu osób proces odrolnienia działki jest bardzo czasochłonny i stresujący. Jeżeli wcześniej poszukamy niezbędnych informacji, odrolnienie pójdzie dużo sprawniej, a my sami możemy uniknąć niepotrzebnych zmartwień. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak wyglądają poszczególne etapy odrolnienia gruntu.

Etapy odrolnienia działki

Na początku konieczne jest ustalenie, czy wybrana przez nas działka rolna uwzględniona jest w miejscowym planie zagospodarowania terenu. Jeżeli w planie przeznaczona jest pod uprawy, jedyną możliwością zmiany gruntu pod zabudowę, jest zmiana jego przeznaczenia w istniejącym planie. W takiej sytuacji musimy złożyć odpowiedni wniosek do organów gminy. Niestety czasem zdarza się, że działka pozostaje działką rolną aż do całkowitej zmiany planów zagospodarowania terenu. Może to trwać nawet kilka lat.

W sytuacji, kiedy grunt nie jest uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania terenu, musimy otrzymać decyzję o warunkach zabudowy oraz decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej. Działki rolne podzielone są na kilka klas i w zależności od tego, jakiej klasy jest grunt, możemy potrzebować zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Klasy gruntów rolnych

Wyróżnia się aż 9 klas gruntów przeznaczonych pod uprawy. O specjalne zgody przekształcenia działki rolnej na działkę budowlaną musimy się ubiegać, jeżeli grunty na niej należą do I, II lub III klasy.

 1. odrolnienie działkiKlasa — grunty orne najlepsze, które charakteryzują się równym terenem lub bardzo łagodnymi zboczami. Bardzo urodzajne i bogate w składniki, łatwe do uprawy.
 2. Klasa — grunty orne bardzo dobre, które są zbliżone właściwościami do gleby klasy I. Jednak mają nieco gorsze właściwości wodno-powietrzne.
 3. Klasa — gleby orne dobre i średnio dobre. Mają gorsze właściwości fizyczne.

Grunty w klasie od IV do VI są złożone przede wszystkim z gleb pochodzenia mineralnego. Mają znacznie gorsze warunki do prowadzenia upraw, więc nie są objęte specjalną ochroną. Takie działki łatwiej jest przekształcić na budowlane.

Ile kosztuje odrolnienie działki?

Cena odrolnienia działki może być różna. Wszystko zależy od jej wielkość, ale także od tego, jaką ma klasę gleby. Osoby, które decydują się na odrolnienie działki, muszą zapłacić jednorazowo tak zwaną należność oraz opłaty roczne. Wyliczane są na podstawie wielkości działki i klasy znajdujących się na niej gleb.

Jednorazowa opłata, którą należy zapłacić za trwałe wyłączenie gruntów rolnych z produkcji wynosi odpowiednio:

 • w odniesieniu do gleb pochodzenia mineralnego i organicznego:
  klasy I – 437 175 zł za 1 ha
  klasy II – 378 885 zł za 1 ha
  klasy IIIa – 320 595 zł za 1 ha
  klasy IIIb – 262 305 za 1 ha
  Ł i PS I – 437 175 zł za 1 ha
  Ł i PS II – 361 398 za 1 ha
  Ł i PS III – 291 450 za 1 ha
 • w odniesieniu do gleb pochodzenia organicznego:
  klasy IVa – 204 015 zł za 1 ha
  klasy IVb – 145 725 zł za 1 ha
  klasy V – 116 580 zł za 1 ha
  klasy VI – 87 435 zł za 1 ha
  Ł i PS IV – 174 870 zł za 1 ha
  Ł V – 145 725 za 1 ha
  PS V – 116 580 za 1 ha
  Ł i PS VI – 87 435 zł za 1 ha
  (Ł – łąki; PS – pastwiska trwałe)

Osoby, które zdecydowały się na odrolnienie działki, muszą przez okres 10 lat płacić dodatkowo opłaty roczne. Co roku konieczne będzie uiszczenie opłaty o wysokości 10% należności. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak długo trwa proces odrolnienia działki.

Jak długo trzeba czekać na odrolnienie działki?

Proces odrolnienia działki może pójść naprawdę sprawnie. Jeżeli zakupiona przez nas działka nie jest uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a grunt nie należy do trzech pierwszych klas, cały proces powinien pójść całkiem szybko. Niestety w odwrotnej sytuacji zdarza się, że po złożeniu wniosku czeka się nawet kilka lat na decyzję.

odrolnienie działkiWiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto kupować działkę rolną. Przede wszystkim przed inwestycją należy dobrze wszystko sprawdzić. Działki rolne są często tańsze i znajdują się w pięknych miejscach. Jeżeli jednak należą do I, II albo III klasy gleb i są uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego, trzeba liczyć się z naprawdę długim procesem odrolnienia.

O tym pamiętaj, zanim kupisz działkę rolną

Osoby, które planują wybudować dom, bywa, że zastanawiają się nad zakupem działki rolnej. Warto jednak sprawdzić, czy jest ona uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania terenu i jakie gleby się na niej znajdują. W niektórych sytuacjach odrolnienie działki trwa nawet kilka lat. Działki rolne są często dużo tańsze, jednak trzeba pamiętać, że koszt przekształcenia działki rolnej w budowlaną może wynieść od 87 tys. zł do nawet 437 tys. zł.

W celu odrolnienia działki trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Cały proces różni się w zależności od tego, jaki rodzaj gleb znajduje się na działce. Co więcej, jeżeli wybrana przez nas działka znajduje się w planie zagospodarowania terenu, często trzeba starać się o dodatkowe specjalne decyzje.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments