Jak wygląda praca modelek, które noszą większe rozmiary?

Udostępnij

W ostatnich latach coraz częściej możemy zaobserwować na wybiegach całkiem inne podejście do prezentowanych strojów. Nie chodzi jednak o to, jakie ubrania stają się trendami, tylko o osoby wybierane do kampanii. Kim są modelki plus-size i jak wygląda ich praca?

Moda wciąż ewoluuje, powraca i zmienia się

Świat mody jest niezwykle dynamiczny i wciąż się zmienia. Pewnych trendów, które królowały kilka lat temu na wybiegach, już nikt nie naśladuje. Inne wracają do łask. Niektórzy mają nadzieję, że znienawidzone ubrania nigdy nie powrócą na sklepowe półki. Warto jednak zauważyć ciekawe podejście do zmieniających się kanonów piękna. Jeszcze w 2000 roku po wybiegach chodziły przede wszystkim bardzo szczupłe i wysokie modelki, które wiele dziewcząt potrafiły wprowadzić w kompleksy. Aktualnie coraz częściej zwraca się uwagę na zróżnicowanie w wyglądzie ludzkiego ciała, a w mediach więcej mówi się o samoakceptacji.

modelki plus-sizePodejście na temat tego, co uważane jest za piękne, zmieniało się przez dekady. Przykładów możemy szukać nawet w starożytności, kiedy ideałem były szeroki biodra u kobiet. Na obrazach Rubensa zachwyt budziły wyraziste i krągłe kształty ciała. Natomiast na początku XXI wieku uważano, że kobieta piękna musi być szczupła. Na szczęście w dzisiejszych czasach ta różnorodność jest w modzie, a na wybiegach coraz częściej pojawiają się panie o najróżniejszych kształtach. Projektanci starają się ukazać niedoskonałości ludzkiego ciała i zmienić je w atuty. Możemy to zauważyć w kolejnych kampaniach, do których zatrudniani są modele cierpiący na bielactwo lub osoby niepełnosprawne. Dodatkowo możemy na wybiegach zauważyć kobiety noszące większe rozmiary. Skąd taka zmiana i kim są modelki plus-size? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Kim są modelki plus-size?

Ludzie ciało nie jest idealne i nie każdy jest w stanie nosić ubrania w rozmiarze S. Kobiety, które pracują w modelingu i mają parę nadprogramowych kilogramów, nazywane są modelkami plus-size, czyli takimi, które prezentują ubrania w większych rozmiarach. Przyjmuje się, że dziewczyny plus-size noszą rozmiar od 40/42 w górę. Tradycyjnie w zawodzie modelek konieczne jest trzymanie się pewnych wymiarów, które określają, ile kobieta powinna mieć wzrostu, ale nie tylko. Agencje modelingowe robią pomiary całego ciała, które muszą się mieścić w pewnych określonych normach. W wyniku tego modelki bardzo często są zmuszone do utrzymywania specjalnej diety. Warto też pamiętać, że nie mówimy tutaj o ciele dobrze zbudowanym i umięśnionym, lecz po prostu szczupłym.

modelki plus-size

Świat modelek plus-size wygląda nieco inaczej. Panie, które chcą spróbować swoich sił, muszą dbać o zdrowy wygląd swojego ciało. Modelki plus-size też muszą być dość wysokie, jednak waga nie gra tutaj zbyt dużej roli. Jak właściwie wygląda praca modelki plus-size? Opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wygląda praca modelki plus-size?

Modelki pracują naprawdę na wiele sposobów. Możemy wyróżnić dziewczyny, które przede wszystkim biorą udział w sesjach zdjęciowych. W przypadku takich pań wzrost nie jest aż tak ważny. Zwykle zlecenia dla modelek organizują agencje. Modelki plus-size możemy zobaczyć w kampaniach reklamujących najnowsze kolekcje w wielu sklepach. Między innymi w ostatnim czasie sporo akcji marketingowych z udziałem kobiet plus-size, zorganizował H&M.

Powoli możemy zauważyć modelki o większym rozmiarze na pokazach mody. Mimo wszystko nadal częściej do prezentowania niezwykłych kreacji zatrudniane są szczupłe dziewczyny. Jednak podejście zmienia się i znani projektanci także zaczynają korzystać z usług modelek plus-size. Trzeba pamiętać, że do pokazów mody częściej angażuje się wysokie osoby.

Znane polskie modelki plus-size

modelki plus-size

Polska może pochwalić się wieloma pięknymi i znanymi modelkami, które robią karierę na całym świecie. Dziewczyny biorą udział w prestiżowych pokazach mody i uczestniczą w kampaniach reklamowych znanych marek. Jednak nie mówimy tutaj jedynie o szczupłych polskich modelkach, ponieważ w naszym kraju mamy kilka fantastycznych kobiet w większym rozmiarze, które podbijają świat mody.

Jedną z bardziej znanych polskich modelek plus-size jest Ewa Zakrzewska. Tak naprawdę to ona przecierała szlaki modelingu dla innych kobiet o większym rozmiarze. Była jedną z pierwszych modelek plus-size w naszym kraju. Pracowała między innymi z projektantką Gosią Baczyńską.

Sara Czarna jest znaną modelką o większym rozmiarze, która pracowała podczas licznych kampanii z wieloma dużymi markami. Swego czasu współpracowała także z Jessicą Mercedes. Ponadto to Sara Czarna jest założycielką pierwszej agencji modelek plus-size w Polsce. Aktywnie działa na rzecz ruchu body positive i przekonuje, że każde ciało jest pięknie niezależnie od niedoskonałości i rozmiaru.

Niezwykle zjawiskową polską modelką plus-size jest Joanna Cesarz. Pierwsze kroki stawiała w programie telewizyjnym Supermodelka Plus Size. Aktualnie aktywnie bierze udział w kampaniach reklamowych.

Zapotrzebowanie na modelki plus-size

model plus sizeNadal możemy usłyszeć, że w świecie mody i na wybiegach nie powinny pojawiać się kobiety o większym rozmiarze. Według niektórych w modelingu istnieją pewne prawa, których nie należy zmieniać. Mimo to coraz częściej na wybiegach występują panie o krąglejszych kształtach, które noszą większe rozmiary.

Modelki plus-size udowadniają, że każdy może być piękny niezależnie od tego, jaki rozmiar nosi. Kampanie z udziałem kobiet o bardziej wydatnych kształtach pozwoliły wielu osobom zaakceptować pewne defekty ciała. Swego czasu świat mody był bardziej zamknięty, jednak stopniowo się zmienia. Zapotrzebowanie na modelki plus-size rośnie, ponieważ coraz częściej topowe marki decydują się na urozmaicenie swojej oferty i wprowadzenia kolekcji, z których będą mogły korzystać osoby o większych rozmiarach.

Świat modelek plus-size

Wielkie domy mody co sezon zaskakują nas niezwykłymi kreacjami. Pokazy najnowszych kolekcji obserwują miliony i czekają na kolejne trendy. Jednak poza wciąż zmieniającym się stylem możemy zaobserwować całkiem inne podejście do modelingu. Jeszcze kilka lat temu tylko szczupłe i wysokie dziewczyny mogły marzyć o karierze modelki. Aktualnie coraz częściej w kampaniach reklamowych dla znanych marek lub na pokazach mody występują osoby z pewnymi niedoskonałościami, lub modelki plus-size, których rozmiar jest nieco większy. Kobiety z nadprogramowymi kilogramami powoli przecierają ścieżki w modelingu.

Kanony piękna zmieniają się, jednak od jakiegoś czasu możemy zauważyć, że odchodzi się od określania, która figura uznawana jest za idealną. W mediach, ale także w świecie mody mówi się coraz częściej o samoakceptacji własnego ciała. Modelki plus-size stały się dla wielu pewnym symbolem zachodzących zmian.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również