Jak wygląda ochrona wzorów przemysłowych w Polsce i w Unii Europejskiej?

323
wzór przemysłowy

Klienci często identyfikują konkretną markę po charakterystycznym wyglądzie produktów i na tej podstawie podejmują decyzje zakupowe. Warto więc zadbać o ochronę oferowanych wyrobów, a tym samym wyróżnić swoją firmę na tle konkurencji. Zanim wprowadzisz nowy produkt do obrotu handlowego, powinieneś zarejestrować wzór przemysłowy. Zobacz, na czym to polega!

Co może być wzorem przemysłowym?

wzór przemysłowyCechy zewnętrzne produktu stanowią istotny element identyfikacji wizualnej marki. Żeby uniemożliwić konkurencji wykorzystywanie podobnych rozwiązań w swoich wyrobach, warto zarejestrować wzór przemysłowy. Zgodnie z definicją art. 102 ust.1 ustawy Prawo własności przemysłowej, ochrona prawna może być udzielona na nowe produkty o indywidualnym charakterze, które wyróżniają wytwory od konkurencji. Ochrona wzoru przemysłowego obejmuje cechy zewnętrzne produktu, takie jak:

  • kontury,
  • kształty,
  • kolorystykę,
  • rodzaj i fakturę materiału,
  • ornamentację,

lub kombinację powyższych elementów. Jeśli chodzi o wzór przemysłowy, przykłady produktów, które podlegają rejestracji, to np. opakowania, meble, biżuteria, wyroby tekstylne, sprzęty gospodarstwa domowego, etykiety i wiele innych.

Jak zarejestrować wzór przemysłowy i ile trwa prawo rejestracji?

Żeby uzyskać prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zgłaszany produkty musi spełniać kilka warunków. Ochrony prawnej udziela się na wzory przemysłowe, które:

  • odnoszą się do cech zewnętrznych wytworu lub jego części;
  • są nowe, mają indywidualny charakter, nie naruszają praw własności innych podmiotów i nie zostały udostępnione publicznie;
  • nie naruszają zasad porządku publicznego i są zgodne z dobrymi obyczajami.

Rejestracja wzoru przemysłowego w Polsce wymaga dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP. Jeśli chcesz dokonać zastrzeżenia wzoru przemysłowego na poziomie unijnym, dokumenty należy złożyć w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Zgłoszenia można dokonać osobiście, przez pełnomocnika, tradycyjną pocztą lub drogą elektroniczną poprzez ePUAP lub stronę internetową EUIPO.

Ile kosztuje zastrzeżenie produktu jako wzoru przemysłowego?

Opłaty za zastrzeżenie wzorów przemysłowych i ich ochronę zależą od zakresu terytorialnego oraz okresu ochronnego. Za samo zgłoszenie w Urzędzie Patentowym RP należy uiścić opłatę w wysokości 300 zł, a za rejestrację 220 zł. Podstawowy koszt zgłoszenia jednego wzoru przemysłowego w EUIPO wynosi już 350 euro. Do tego należy również doliczyć opłaty za przedłużenie okresu ochrony (co 5 lat), który może wynosić maksymalnie 25 lat.

Żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów, warto wcześniej skorzystać z usługi badania wzoru przemysłowego. Dzięki temu sprawdzisz, czy produkt, który zamierzasz zgłosić, spełnia wymagania objęcia go ochroną prawną lub nie został już zastrzeżony przez konkurencyjny podmiot. Weryfikację, rejestrację oraz inne formalności związane z uzyskaniem prawa z rejestracji wzoru przemysłowego warto powierzyć specjalistom.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments