Najciekawsze pomysły na to jak wydać pierwszą pensję

351

Pierwsza praca to dla każdej młodej osoby ważny moment w życiu. A już z całą pewnością niezapomnianą, niezwykłą chwilą w życiu każdego z nas jest otrzymanie pierwszej wypłaty. Wtedy zaczynamy czuć, że żyjemy na własny rachunek, nic więc dziwnego, że jesteśmy dumni z siebie. Co więcej, łatwo się domyślić, że większość z nas pragnęła wydać pierwszą wypłatę w wyjątkowy sposób. Pokus w tym zakresie może być jednak bardzo wiele. Oto nasze pomysły na to jak ciekawie wydać pierwszą pensję:

Bilet do teatru Próba do spektaklu w teatrze

Teatr często traktowany jest po macoszemu, jako skostniała forma rozrywki, która nie jest w stanie konkurować z dzisiejszym kinem pełnym wyjątkowych efektów specjalnych. Jednak teatr to całkowicie inny poziom rozrywki niż kino. Przede wszystkim spektakl teatralny stanowi wyjątkowe doświadczenie dla widza. Warto mieć świadomość, iż choć oczywiście spektakl powstaje na podstawie scenariusza, który jest sukcesywnie powtarzany, to żaden nigdy nie wygląda tak samo.

Należy również zdawać sobie sprawę, że historia opowiedziana na scenie w teatrze jest sumą pracy reżysera, dramaturga, aktorów, kostiumologa, dźwiękowców, oświetleniowców i oczywiście publiczności. Niesamowite jest szczególnie to, gdy zostanie do tego wykorzystany utwór oryginalny. Co więcej, oglądając sztukę teatralną na żywo, dostajemy możliwość obserwowania gry aktorskiej na scenie z bliska – w ruchu, rozmowie, czasami w śpiewie i tańcu. Tutaj wszystko może się zdarzyć i to jest cudowne. Ponadto, aktorzy występujący wtedy na scenie na żywo, to nierzadko osoby znane z popularnych seriali i filmów.

Warto także uświadomić sobie, że podobnie jak książki i filmy, spektakle teatralne pozwalają nam na chwilę uciec od rzeczywistości. Różnica jest oczywiście w tym, że ta ucieczka jest “realniejsza”, ponieważ – jak już zostało wspomniane – widz dzieli przestrzeń z aktorami. Dobry spektakl jest więc w stanie sprawić, że będziemy o nim pamiętać jeszcze długo po jego obejrzeniu. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością w nas rozwijają. Teatr rozwija w nas także empatię oraz umiejętność spojrzenia na problemy spoza własnej perspektywy.

Z całą pewnością więc kupno biletu w jednym z pierwszych rzędów na naprawdę dobry spektakl teatralny, jest doskonałym i wyjątkowym pomysłem na wydanie pierwszej pensji, który zostanie nam później w głowie na lata – zwłaszcza jeśli nie jesteśmy stałymi bywalcami miejsc tego typu.

Bilet na koncert lub festiwal muzyczny Publiczność na koncercie

Nie jest żadną tajemnicą, iż większość ludzi słucha muzyki. Jedni robią to bardziej świadomie, inni mniej. Są tacy, którzy w kółko słuchają tego samego, ale praktycznie wszyscy znamy również osoby, które mają tysiące starannie przygotowanych playlist na każdą okazję lub nastrój. Mamy także i tych, którzy po prostu lubią, jak “coś gra”, więc włączają radio i w jego towarzystwie spędzają swój dzień. Wszystkie te formy są w porządku, a ich zwolenników można nazwać miłośnikami muzyki. Nie wszyscy jednak uczęszczają na koncerty oraz festiwale muzyczne. Dlaczego warto wybrać się na taką imprezę?

Zacznijmy od tego, że dwa lata temu opublikowane wyniki badań, w których wzięło udział tysiąc osób dowiodły, że ludzie, którzy chodzą na koncerty i festiwale muzyczne, są bardziej zadowoleni ze swojego życia niż osoby, które tego nie robią. Za najważniejszy element muzycznych wydarzeń tego typu uznano ich wspólnotowy charakter. Okazuje się bowiem, że podczas koncertów i festiwali odczuwamy ogromną radość w tłumie obcych i wymieniamy się z nimi dobrą energią, co pozytywnie wpływa na nasze życie.

Co więcej, uczęszczanie na takie wydarzenia zwiększa także poczucie własnej wartości i nasz poziom stymulacji psychicznej. Ponadto, badanie wykazało również bezpośredni związek poprawy samopoczucia z wydłużeniem długości życia, sugerując, że uczestnictwo w koncertach i festiwalach muzycznych może zapewnić nam aż 9 dodatkowych lat życia.

Na koniec warto dodać, że naukowcy są zgodni, że to nie kupione przedmioty zostają w naszej pamięci na dłużej. Taką moc mają w zasadzie wyłącznie doświadczenia. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy zastanowić się, co my sami pamiętamy z poszczególnych etapów naszego życia. W większości przypadków będą to wydarzenia przełomowe oraz wszelkie przeżyte przygody, nawet te nie najlepsze. Co więcej, wszyscy doskonale wiemy, iż w życiu żałuje się głównie tego, czego się nie zrobiło. Dlatego warto swoją pierwszą wypłatę przeznaczyć na bilet na koncert/festiwal lub do teatru. Będziemy to następnie latami wspominać, a przecież o to tutaj chodzi.

Zrób sobie szalony prezent Komiksowy napis "to szalone"

Zapewne wielokrotnie słyszeliśmy, że “coś nam wypada robić”, a “czegoś nam nie wolno”. Prawdopodobnie powtarzano nam to przez całe dzieciństwo czy okres dojrzewania. W momencie otrzymania pierwszej wypłaty warto zatem porzucić swoje przyzwyczajenia, swoją rutynę i swój schemat działania – czyli wszystko to, co nam wpojono. Najwyższy czas coś z tym zrobić i w pełni cieszyć się naszą wolnością.

Lista propozycji szalonych prezentów

W pędzie codzienności zapominamy o tym, że nasze życie ma datę ważności, a my nie jesteśmy nieśmiertelni. Nie czekajmy więc, gdy będzie za późno i zabraknie nam zdrowia lub sił na realizację niecodziennych marzeń, doświadczenia czegoś, na co brakowało nam odwagi lub pieniędzy. A co szalonego możemy w życiu zrobić? Mowa tu o rzeczach, które nas ekscytują, ale również wywołują strach. Coś, przy czym czujemy ukłucie zazdrości, gdy nasi znajomi się na to decydują, a nam samym brakuje odwagi. Może to być choćby:

 • Skok na bungee
 • Lot paralotnią
 • Skok ze spadochronem
 • Kurs flyboardingu
 • Kurs driftu
 • Kurs kitesurfingu
 • Szkolenie z survivalu militarnego
 • Kurs nurkowania głębinowego
 • Lot szybowcem
 • Jazda supersamochodem po torze wyścigowym
 • Iceboating (ślizg bojerami na zamarzniętych mazurskich jeziorach).

Wydanie pierwszej wypłaty na tak unikalne doświadczenie będzie dla nas nie tylko absolutnie niezapomniane, ale również niezwykle wyzwalające. Pozwoli nam zrozumieć, że możemy bardzo wiele. Wyjdziemy wtedy z własnej strefy komfortu i zaczniemy się rozwijać na zupełnie innym poziomie. Po prostu uwierzymy, że możemy wszystko, ponieważ strach przestanie nas ograniczać.

Spłata kredytów i pożyczek lub odłożenie pieniędzy na większe cele

Spłata długów

Na koniec musi się pojawić znacznie bardziej przyziemna propozycja. Otóż, prawie 330 tysięcy młodych Polaków w wieku 18-31 lat miało problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Najczęściej mowa tutaj o karcie kredytowej, kredycie studenckim lub pożyczkach krótkoterminowych – tak zwanych chwilówkach. Dlatego pilnowanie spłat powinno być priorytetem w planowaniu wydatków i tak plan należy wcielić w życie już od pierwszej pensji. Wszystko po to, aby uchronić się przed rosnącymi odsetkami.

Odkładanie na większy wydatek Grafika promująca oszczędzanie pieniędzy

Natomiast, jeśli jesteśmy wolni od wszelkich długów, świetnym pomysłem może okazać się odłożenie pieniędzy na jakiś większy cel. Możliwości tutaj jest wiele – w grę wchodzi wyjazd na wyjątkowe wakacje czy na przykład oszczędzanie na zakup samochodu. To oczywiste, że im większą kwotą dysponujemy, tym bardziej spektakularnie będziemy mogli ją spożytkować. Jeśli więc nie zależy nam na tym, aby pierwszą pensję przeznaczyć na jakąś atrakcję w trybie natychmiastowym, możemy odkładać pieniądze z każdej wypłaty przez pierwsze kilka lub kilkanaście miesięcy, a następnie nagrodzić siebie czymś, co znacząco zmieni nasz komfort życia i będzie miało na nas długofalowy wpływ – jak wspomniane dwutygodniowe egzotyczne wakacje czy zakup samochodu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments