Jak ugotować zupę z żółwia? Garść stratnych i szczypta zyskownych strategii

106
Zyskowne strategie inwestycyjne

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbył się wykład, który poprowadzili Przemysław Smoliński – analityk techniczny w BM PKO BP i dr Emil Łobodziński – doradca inwestycyjny w BM PKO BP.

W swoim wykładzie eksperci omówili strategie tradingowe, skupiając się na najbardziej popularnych i zyskownych metodach analizy technicznej i analizy fundamentalnej – zarówno dla rynku akcji, jak i dla rynku kontraktów terminowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Strategia RSI(2)

Strategia RSI(2) została stworzona przez Larry’ego Connorsa – niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie krótkoterminowych strategii inwestycyjnych.

Metoda handlu RSI(2) polega na otwieraniu pozycji długiej, gdy dwuokresowe RSI schodzi poniżej poziomu 5, a cena znajduje się powyżej średniej SMA 200. Pozycję zamykamy natomiast, gdy RSI wychodzi powyżej poziomu 95. Poziom Take Profit ustalamy natomiast średniej SMA 5.

Niestety, według testu przeprowadzonego przez Przemysława Smolińskiego, Strategia RSI(2) na indeksie WIG20 w okresie ostatnich 5 lat przyniosła pokaźną stratę. Z kolei, na ponad połowie ze 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie strategia ta przyniosła zysk.

Optymalizacja Strategii RSI(2)

Według Przemysława Smolińskiego, jeśli przestawimy poziom sygnału kupna w Strategii RSI(2) z 5 na 9, poziom sprzedaży z 95 na 91, a poziom Take Profit ustalimy na średniej SMA 7 zamiast na SMA 5, uzyskamy znacznie lepsze wyniki.

W takim przypadku, stosując tę strategię 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, osiągniemy średnio kilkanaście procent zysku w okresie 5 lat.

Co więcej, nasz zysk wzrośnie jeszcze mocniej, gdy do tej strategii dodamy zlecenie zabezpieczające Stop Loss oraz gdy zmieni wyżej opisany Take Profit na tak zwany Bailout Take Profit – czyli zamknięcie pozycji na pierwszej zyskownej świecy.

Strategia Entry#2

Twórcą Strategii Entry#2 jest Kevin Davey – ekspert od algotradingu, który trzy razy z rzędu znalazł się na podium World Trading Championships.

Metoda handlu Entry#2 polega na otwieraniu pozycji długiej, gdy cena znajduje się powyżej średniej SMA 200 i pojawia się momentum krótkoterminowe. Momentum to określamy porównując liczbę maksimów do liczbę minimów w danym okresie – jeśli jest więcej maksimów, mamy momentum wzrostowe.

Sam sygnał kupna pojawia się, gdy w momentum wzrostowym rynek schodzi do minimum sprzed kilku sesji, czyli gdy mamy korektę. Pozycję prowadzimy zaś tak zwanym Trailing Stopem, czy Stop Lossem, który podnosi się, gdy rynek rośnie. Trailing Stop ma być ustawiony na dwudniowym minimum.

Strategia Entry#2 na indeksie WIG20 w okresie ostatnich 5 lat przyniosła zyski rzędu kilkunastu procent. W przypadku ponad połowy ze 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mieliśmy do czynienia z identycznym wynikiem.

Optymalizacja Strategii Entry#2

Według Przemysława Smolińskiego, jeśli ograniczymy wyszukiwanie momentum krótkoterminowego do ostatnich 9 sesji, a za korektę spadkową uznamy zejście do minimum z trzech wcześniejszych sesji, uzyskamy znacznie lepsze wyniki.

Strategia Żółwi

Strategia Żółwi została stworzona przez Richarda Dennisa – twórcy znanej grupy traderów, zwanych Żółwiami.

Strategia Żółwi polega na tym, że sygnał kupna pojawia się w momencie, kiedy rynek osiąga nowe maksimum z czterech tygodni. Pozycję prowadzimy Trailing Stopem ustawionym na 10-dniowym minimum. Stop Loss znajduje się zaś na poziomie dwukrotności ATR, czyli średniej rzeczywistego zasięgu.

Strategią Żółwi na indeksie WIG20 w okresie ostatnich 5 lat przyniosła zyski rzędu kilkunastu procent. W przypadku 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mieliśmy do czynienia z jeszcze lepszym wynikiem – strategia zapewniła średni zysk rzędu ponad 30%.

Optymalizacja Strategii Żółwi

Według Przemysława Smolińskiego, jeśli zwiększymy interesujący nas okres maksimów i minimów z 4 do 5 tygodni (z 20 do 25 sesji), uzyskamy jeszcze lepsze wyniki – w przypadku 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przekroczą one 60% w okresie ostatnich 5 lat.

Strategia Turtle Soup

Strategia Turtle Soup została stworzona przez Lindę Bradford Raschke – cenioną inwestorkę działającą głównie na rynku kontraktów futures na surowce.

Strategia Turtle Soup polega na tym, że sygnał kupna pojawia się w momencie, kiedy rynek osiąga nowe minimum z czterech tygodni, a następnie cena – jeszcze tego samego lub kolejnego dnia – powraca powyżej tego poziomu. Oznacza to, że interesują nas tutaj fałszywe wybicia.

Co istotne, równocześnie cena musi znajdować się powyżej średniej SMA 200 Take Profit znajduje się zaś na poziomie MidLine z ostatnich 20 sesji, a Stop Loss – na poziomie minimum z dnia sygnału kupna.

Strategia Turtle Soup na indeksie WIG20 w okresie ostatnich 5 lat odnotowała pewne zyski (choć mieliśmy tutaj do czynienia z bardzo niską liczbą transakcji), ale w przypadku 140 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wygenerowała ona stratę.

Spojrzenie fundamentalne na strategie tradingowe

Dr Emil Łobodziński zwraca uwagę, iż:

  • Żadna strategia inwestycyjna nie daje nam 100% sukcesów
  • W zależności od strategii musimy zadać sobie pytanie: jaki poziom strat jesteśmy w stanie zaakceptować?
  • Im bardziej strategia, tym mniejsza szansa, że będzie ona skuteczna

Dr Emil Łobodziński zwraca również uwagę, że w świecie inwestycyjnym znajdziemy wiele popularnych, prostych strategii fundamentalnych, które opierają się o jeden konkretny wskaźnik. W praktyce, każda strategia tego typu posiada dużo wad, przez które możemy ponieść klęskę na rynku, gdy będziemy je stosować.

Ciekawe, złożone strategie fundamentalne

Rozwiązaniem na to są bardziej rozbudowane strategie fundamentalne, które składają się z kilku różnych elementów. Przykładami takich metod handlu są:

  • “Strategia F” Piotroskiego
  • Kupowanie spółek po dużych spadkach, ale z poprawiającą się sytuacją fundamentalną
  • Inwestowanie w spółki według kryteriów Benjamina Grahama lub Warrena Buffetta

Inne podejście do strategii

Dr Emil Łobodziński ma jednak także inne podejście do handlu, doskonale działające na spółkach dywidendowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Polega ono na nabywaniu akcji spółki po tym, jak po odcięciu od jej kursu dywidendy spadki zostały wyhamowane i pojawiają się sygnały odwrócenia trendu.

Ryzyko straty w przypadku tej strategii jest bardzo mocno ograniczone – zwłaszcza, gdy stosujemy zlecenie zabezpieczające Stop Loss i w efekcie na polskim rynku akcji generuje ona w ostatnich latach bardzo atrakcyjną stopę zwrotu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na trzy bardzo istotne elementy:

  • Analiza sytuacji finansowej spółki
  • Analiza ogólnego otoczenia rynkowego
  • Analiza polityki dywidendowej spółki (czy mamy do czynienia z jednorazową wypłatą dywidendy w danej wysokości, czy jej wysokość powinna być utrzymywana w przyszłości)

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments