Jak skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

723
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła obecną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

Kawa z Agentem

O kupca jest trudniej, ale ceny mieszkań nie idą w dół​

Spadek zdolności kredytowej Polaków i podwyżki stóp procentowych spowodowały, że liczba osób poszukujących nowego lokum systematycznie się zmniejsza. W efekcie sprzedający coraz dłużej czekają na transakcje.

Jednocześnie jednak ceny wciąż podążają zgodnie z trendem wzrostowym – w kwietniu lokale mieszkaniowe z rynku wtórnego znów podrożały. W każdym z największych miast wzrost ten w ujęciu rocznym był dwucyfrowy. Natomiast wzrosty w ujęciu miesięcznym były nieznaczne – wynosiły od 1% do 3%.

Ponadto, ofert mieszkań na wynajem jest coraz mniej – obecna liczba jest najniższa w historii, w ujęciu rocznym skurczyła się o 65%, a w miesięcznym – o 39%. Jest to oczywiście związane z wojną na Ukrainie. Wniosek jest prosty – konsumenci nie kupują mieszkań, lecz wracają na rynek najmu.

Wielka płyta – dobry adres, dobre ceny​

Mieszkanie od dewelopera dla wielu klientów kupujących na kredyt staje się dziś nieosiągalne. Z tego powodu na popularności zyskują mieszkania z wielkiej płyty – średnio tańsze o 15-20% w stosunku do nowych mieszkań deweloperskich na rynku wtórnym w tych samych dzielnicach, a w niektórych przypadkach nawet o 30%.

Co więcej, często takie mieszkania wiążą się z atrakcyjną lokalizacją – zwłaszcza w Warszawie, gdzie bardzo często są położone wzdłuż linii metra (zarówno M1 jak i M2).

Mieszkanie bez wkładu własnego – wkrótce rusza program​

Wkrótce rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego. Umożliwi on zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego zastępującą wkład własny.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym umożliwi objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania – nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na który zaciągany jest kredyt. Gwarancja ta zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tysięcy złotych. Jeśli w czasie spłaty kredytu, kredytobiorcy urodzi się drugie lub kolejne dziecko, BGK jednorazowo spłaci 20 tysięcy złotych kredytu (w przypadku drugiego dziecka) lub 60 tysięcy złotych (w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka).

Program Mieszkanie bez wkładu własnego jest skierowany do osób, które nie mają jeszcze własnego mieszkania lub domu. Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które podpiszą umowę z BGK. Ich lista ma być dostępna na stronie BGK. Zestawienie limitów cen metra kwadratowego powierzchni mieszkania zostanie udostępnione po starcie programu. Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do 31 grudnia 2030 roku.

Pustostany remedium na lukę mieszkaniową?

Eksperci szacują, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy lokali, które obecnie nie są wynajmowane, mogłoby trafić na rynek. Dostępność mieszkań na wynajem w Polsce jest bowiem obecnie skrajnie niska.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments