Jak sfinansować i zbudować domek letniskowy?

Udostępnij

Aby dobrze wypocząć, wcale nie trzeba wybierać się setki kilometrów od miejsca zamieszkania. Własny domek letniskowy za miastem to komfortowa opcja zarówno na spontaniczny weekendowy wypad, jak i na dłuższy urlop. W dodatku w dowolnym terminie i bez dodatkowych opłat. Z tego powodu działki rekreacyjne za miastem z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością.

Ile kosztuje takie rozwiązanie? Tutaj mamy trzy opcje: zakup gotowego domku, jego budowa przez profesjonalistów oraz zbudowanie go samodzielnie. Poniżej przybliżymy każdą z nich:

Zakup gotowego domku letniskowego Domki letniskowe

Gotowe domki letniskowe to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ oferty producentów dotyczą tu zarówno zminiaturyzowanych chatek o powierzchni użytkowej nawet mniejszej niż 10 metrów kwadratowych, jak i przestronnych domów parterowych, które można dostosować do użytku całorocznego.

Zdecydowaną większość produktów dostępnych na rynku stanowią jednak proste gotowe domki drewniane w cenach wynoszących średnio:

  • 15 tysięcy złotych, gdy powierzchnia użytkowa nie przekracza 10 metrów kwadratowych
  • 25 tysięcy złotych, gdy powierzchnia użytkowa nie przekracza 20 metrów kwadratowych
  • 35 tysięcy złotych, gdy powierzchnia użytkowa nie przekracza 30 metrów kwadratowych
  • 44 tysiące złotych, gdy powierzchnia użytkowa nie przekracza 40 metrów kwadratowych
  • 70 tysięcy złotych, gdy powierzchnia użytkowa nie przekracza 65 metrów kwadratowych.

Co z montażem?

Są to konstrukcje szkieletowe, wykonane z rodzimych gatunków drzew iglastych, najczęściej sosny lub świerku. Szlachetniejsze gatunki drewna są wyraźnie droższe. Należy również pamiętać, że mamy tu do czynienia z konstrukcjami do samodzielnego montażu.

Oczywiście montaż ten może przeprowadzić ekipa rekomendowana przez producenta, ale stanowi to dodatkowy koszt – zazwyczaj od 1500 do 3500 złotych, w zależności od powierzchni. Poza tym przy takiej konstrukcji montaż jest naprawdę prosty, nie wymaga żadnych specjalistycznych zdolności i każdy domowy majsterkowicz powinien sobie z nim poradzić.

A może domek holenderski?

Jeśli natomiast chcemy kupić gotowy dom, z kompletnymi instalacjami nadający się praktycznie od razu do zamieszkania, najlepszą opcją dla nas będzie domek holenderski. Taki budynek ma konstrukcję wspartą na stalowym stelażu i może być bardzo różnorodnie wykończony. Standardowo wyposażony jest w instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i posiada ocieplenie.

W tym przypadku trzeba już jednak liczyć się z większym wydatkiem. Używany domek holenderski o powierzchni użytkowej rzędu 25 metrów kwadratowych będzie stanowić minimalny wydatek rzędu 45 tysięcy złotych. Jeśli chcemy zdecydować się na nieco większy domek (35-40 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej), który nie będzie letniskowy a całoroczny, trzeba liczyć się z kosztem rzędu 90 tysięcy PLN. Nowe konstrukcje, prosto od producenta, są natomiast dwukrotnie droższe.

Budowa domku letniskowego

Gdy już posiadamy odpowiednią działkę, pierwszym krokiem do budowy domku letniskowego jest wybór odpowiedniego projektu. Ich koszty nie są wygórowane – powinny zamknąć się w kwocie 3 tysięcy złotych. Drewniany szkielet domu szkieletowego

Kiedy już wybierzemy projekt, to jeszcze przed wzięciem się do pracy musimy zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy w starostwie powiatowym (o ile powierzchnia domku nie przekracza 70 metrów kwadratowych – w innym przypadku musimy ubiegać się o pozwolenie). Teoretycznie to wystarczy, aby pomyśleć o samodzielnej budowie domku letniskowego lub też zlecić pracę firmie budowlanej.

Samodzielna budowa domku

Jeśli planujemy samemu zbudować domek letniskowy od podstaw, wybierzmy łatwy projekt, który będziemy w stanie zrealizować bez posiadania fachowej wiedzy czy umiejętności. W grę tutaj wchodzi zatem przede wszystkim budowa domku drewnianego, a nie murowanego, gdyż ten drugi wariant wymaga położenia fundamentów, aby uniknąć problemu nierównego osiadania gruntu.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać materiały – tak aby budynek miał zapewnioną wytrzymałość konstrukcji oraz bezpieczeństwo użytkowania. W tym wypadku duże znaczenie ma gatunek wybranego drewna oraz jakość wkrętów, które użyjemy do łączenia belek. Ponadto, największym problemem przy samodzielnej budowie z reguły bywa szkielet domku letniskowego.

Czas zatem przejść do kosztów. Wbrew pozorom budowa domku letniskowego nie jest już dziś tanim rozwiązaniem. W przypadku samodzielnej budowy domku drewnianego o małej lub średniej powierzchni, należy liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu od 1800 do 2000 złotych za metr kwadratowy. Konstrukcja murowana, nadająca się z reguły do całorocznego użytkowania będzie już natomiast stanowić koszt przekraczający 3 tysiące złotych za metr kwadratowy. Dom szkieletowy w budowie

Budowa przez profesjonalną ekipę

A co w przypadku skorzystania z usług profesjonalnej ekipy budowlanej? W takim wariancie koszt budowy nawet w przypadku drewnianego domku letniskowego z całą pewnością wzrośnie do kwoty przekraczającej 2500 PLN za metr kwadratowy.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również