Jak radzić sobie z nagłą utratą pracy?

698

Wyobraźmy sobie, że przełożony zaprasza nas pewnego dnia do swojego gabinetu i wręcza nam kartkę, na której odczytujemy tylko jedno słowo: “Wypowiedzenie”. Reszty tekstu już nie widzimy, ponieważ wzrok zasnuwa nam mgła. W zdecydowanej większości przypadków zwolnienie jest dla pracownika niczym “grom z jasnego nieba”, ponieważ dowiaduje się on o nim najczęściej właśnie w wyżej opisanym momencie.

Ten szokujący moment oficjalnie uchodzi za jedną z trzech najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka – wyprzedza go wyłącznie śmierć bliskiej osoby i rozwód. Oznacza to, że depresja po nagłej utracie pracy, nerwica, strach przed brakiem pieniędzy i niepewność to typowe negatywne odczucia towarzyszące temu zdarzeniu.

Taka reakcja na niespodziewane zwolnienie jest w pełni zrozumiała i naturalna, jednak dłuższe przebywanie w tym stanie, przeżywanie zwolnienia i pogrążanie się w żalu może mieć na dłuższą metę iście druzgocące konsekwencje. Jak zatem radzić sobie z nagłą utratą pracy, aby się całkowicie nie załamać i szybko stanąć na nogi? Kilka kluczowych porad zaprezentujemy poniżej. W pierwszej kolejności należy:

Pogódź się z sytuacją i zostaw negatywne emocje za sobą

Pozytywna adaptacja rozpoczyna się od akceptacji negatywnych emocji, jakie odczuwamy po utracie pracy. Specjaliści wskazują, że pomocne jest w tym odcięcie się od przeszłości. W jaki sposób? Należy przestać myśleć o pracy, którą nagle straciliśmy. Nie zadręczajmy zatem byłego szefa telefonami, a także nie wypytujmy dawnych kolegów o aktualną sytuację w firmie. To jednak nie wszystko. Nie należy również “palić za sobą mostów” i wywoływać negatywnych reakcji, choćby za pomocą oczerniania byłego pracodawcy na forach internetowych.

Gdy mowa o odcięciu się od dawnego miejsca pracy, chodzi wyłącznie o sferę psychologiczną. Oznacza to, iż zamiast koncentrować się na przeszłości i rozpamiętywać niepowodzenie, powinniśmy zwrócić się ku przyszłości i zacząć myśleć pozytywnie. Zmobilizuje nas to do pokonania trudności, a na samym początku i przede wszystkim – do pokonania ograniczeń wewnętrznych. Przywrócenie wiary we własne możliwości sprawi z kolei, że z optymizmem spojrzymy w przyszłość i będziemy gotowi znów działać.

Jeśli już mowa o działaniu, to pierwszym krokiem powinno być:

Zarejestruj się jako bezrobotny

Po ostatecznej utracie pracy należy zarejestrować się jako bezrobotny/bezrobotna. Nie ma się tutaj czego wstydzić – każdy z nas po zwolnieniu z pracy ma do tego pełne prawo. Dzięki temu nie tylko dostaniemy zasiłek, ale także zachowamy ubezpieczenie. Takie bezpieczeństwo po prostu się przydaje – dzięki niemu możemy spokojnie przejść do kolejnego kroku.

Skoncentruj się na rozwoju osobistym Mężczyzna spoglądający na schemat rozwoju osobistego

To bardzo ważny moment, zwłaszcza dla kogoś, kto wcześniej żył pracą, ponieważ w takiej sytuacji jej utrata zmusza do zatrzymania się i przemyślenia wielu spraw: od zwykłych codziennych zachowań, po najważniejsze wartości, którymi kierujemy się w życiu. Paradoksalnie przejście na bezrobocie może zatem okazać się wielką szansą. Takie przewartościowanie swojego życia jest świetnym krokiem w kierunku rozwoju osobistego, a następnie także zawodowego.

Kiedy skupimy się z jednej strony na naszych osiągnięciach, umiejętnościach i mocnych stronach, a z drugiej na pragnieniach i wyznawanych wartościach, pozwoli nam to na przemyślenie celów zawodowych. Kto wie, może nawet odkryjemy w sobie nowe zdolności i ambicje? Z powyższego wynika, iż utrata pracy, nawet nagła i niespodziewana, stanowi niebywałą możliwość budowania i rozwijania pozytywnych cech charakteru. Mowa tutaj o takich cechach, jak odporność na przeciwności, odpowiedzialność, cierpliwość i pokora.

Utrata pracy = szansa na lepszą posadę

Co więcej, utrata pracy może stanowić szansę zmiany na lepsze także w ujęciu zawodowym. Powinniśmy wtedy zrozumieć, że przyszedł czas zdobywania nowych doświadczeń i znalezienia nowej posady, która zapewni nam ciekawsze, bardziej rozwijające zajęcia. Oczywiście takie działanie wiąże się z wyjściem z naszej własnej strefy komfortu, jednak zawsze jest ono konieczne, jeśli naprawdę pragniemy się rozwijać, by stawać się najlepszą wersją siebie.

Warto także uświadomić sobie, że nowoczesne trendy na rynku pracy znacząco różnią się od tych, które obowiązywały jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie rzadko obserwuje się przywiązanie do jednego stanowiska pracy przez całe życie, a zmiany miejsca zatrudnienia są właśnie wpisane w nasz rozwój osobisty.

Zaktualizuj swoje CV i zdobywaj nowe umiejętności

Kiedy już pogodzimy się z sytuacją, pozostawimy przeszłość za sobą i zrozumiemy, że w tym momencie stoi przed nami wielka szansa na rozwój, należy zacząć działać. Naszym pierwszym zadaniem będzie sporządzenie swojego nowego CV, które będzie uwzględniać wszystkie kluczowe w kontekście zawodowym informacje. Co więcej, powinniśmy zrobić do niego aktualne zdjęcie – w ten sposób poczujemy, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a nieprzyjemne zwolnienie z poprzedniej pracy jest już za nami. Nie wolno także zapominać o wypisaniu w CV dokumentów i certyfikatów świadczących o naszych umiejętnościach, ponieważ zwiększą nam one szanse na znalezienie nowej pracy.

Jak już zostało wyżej wyjaśnione, taka sytuacja jest idealnym momentem na rozwój osobisty. Oznacza to, że przy tworzeniu nowego CV warto się zastanowić jakie umiejętności przydatne w życiu zawodowym byśmy jeszcze chcieli zdobyć. Na tym etapie bardzo istotne więc jest pogłębianie swojej wiedzy oraz nabywanie nowych kompetencji zawodowych, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Obecnie w sieci znajdziemy wiele bezpłatnych, a do tego bardzo użytecznych, kursów online, dotyczących różnych branż. Podobnie wygląda kwestia nauki języków obcych, która zawsze się przydaje.

Podsumowanie Szczęśliwy mężczyzna po utracie pracy

Nagła utrata pracy to naprawdę traumatyczna sytuacja i skrajnie negatywne emocje są w tym przypadku w pełni naturalne i zrozumiałe. Jednak, ta osobista tragedia może zamienić się w wyjątkową szansę. Dzięki niej, pojawia się okazja na stworzenie nowych perspektyw zawodowych, których w byłej firmie nie było już od dawna. Co więcej, absolutnie nie będzie lepszego momentu na rozwój osobisty.

Oznacza to, że pozytywna interpretacja faktu utraty pracy i wyciągnięcie wniosków z tego, co nas spotkało, pozwoli zrobić kolejne bardzo ważne kroki naprzód w naszym życiu. Kiedy odzyskamy kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniami, a także nauczymy się opanowywać stres, zyskamy zdolność planowania i wolę działania. Dzięki temu będziemy potrafili zdefiniować nasze cele i staniemy się gotowi na nowe wyzwania zawodowe. Ten punkt zwrotny w naszym życiu może zatem przynieść w pełni pozytywny efekt.

Kluczem do tego jest szybkie pogodzenie się z tym co się wydarzyło, zostawienie negatywnych emocji za sobą, a następnie znalezienie w sobie chęci do rozwoju osobistego. Jeśli powyższe punkty zostaną przez nas wykonane prawidłowo, możemy zagwarantować, że na rynek pracy wrócimy wyłącznie silniejsi, a tę nieszczęsną sytuację uda nam się przekuć w prawdziwy życiowy sukces.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments