Zwykle o wyborze pierwszej szkoły dziecka decydują rodzice, jednak wraz z wiekiem młodzi ludzie zaczynają mieć więcej własnych zainteresowań i mogą samodzielnie wybrać dalszą ścieżkę edukacji. Mimo wszystko rodzice mogą pomóc znaleźć najlepszą opcję.
Jak rodzice mogą wesprzeć dziecko w wyborze szkoły lub studiów?
Zwykle dzieci, które kończą przedszkole i idą do swojej pierwszej szkoły, nie mają w tej kwestii aż tyle do powiedzenia. Przede wszystkim często jeszcze nie wiedzą, jak wygląda dalsza ścieżka edukacji. Jednak w niektórych przypadkach mogą mieć pewne preferencje, o których warto pamiętać. Dzieci kończące przedszkole często chcą iść do tej samej szkoły, co koledzy i koleżanki. Warto wziąć to pod uwagę, jednak jeśli dziecko interesuje się muzyką, sztuką lub sportem, możemy rozważyć wysłanie go do szkoły kierunkowej, która będzie rozwijać właśnie te talenty.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które idą do szkoły średniej. Zwykle w tym momencie młodzi ludzie mają bardziej sprecyzowane zainteresowania, a czasem potrafią określić, co chcieliby robić w przyszłości. W takiej sytuacji warto dać dziecku więcej przestrzeni na własną decyzję. To jednak nie oznacza, że rodzice nie mogą sprawdzić ciekawych placówek w okolicy i przedstawić swoich propozycji.
Studia to dużo bardziej indywidualna kwestia. Część rodziców chce posłać dzieci na konkretną uczelnię, która wcale ich nie interesuje. Poza tym rodzice czasem narzucają dzieciom kierunek studiów i stawiają warunki, że tylko w czasie studiów na tej konkretnej uczelni i na tym konkretnym kierunku będą wspierać finansowo dziecko. To ogromny błąd, ponieważ młody człowiek w takiej sytuacji nie będzie czerpał satysfakcji z nauki, będzie nieszczęśliwy, a w konsekwencji będzie miał ogromny żal do swoich rodziców. Podobnie jak w przypadku szkoły średniej, rodzice mogą poszukać i przedstawić swoje propozycje, jednak ostateczną decyzję należy pozostawić swojemu dziecku.
W niektórych przypadkach rodzice nie mogą posłać dziecka do wymarzonej szkoły, a czasem chcą przekonać swoją pociechę do innego wyboru. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa.
Rozmowa to podstawa
Zarówno z dzieckiem idącym do podstawówki, nastolatkiem do szkoły średniej, jak i przyszłym studentem warto porozmawiać. Jednak rodzice powinni najpierw ustalić ważną kwestię między sobą, a dokładniej finanse. Wiele placówek w Polsce jest darmowych, jednak szkoła kierunkowa na przykład muzyczna lub plastyczna często wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Poza tym, jeśli dziecko myśli o szkole prywatnej, warto z wyprzedzeniem ustalić, czy domowy budżet na to pozwala. Ogromne znaczenie pieniądze mają również w przypadku studiów.
Rodzice młodszych dzieci, które dopiero ukończyły przedszkole, mogą zapytać, czy chcą iść do szkoły razem z kolegami i koleżankami. Warto porozmawiać o zainteresowaniach dziecka, ponieważ prawdopodobnie już mają coś, co mogłyby i chciałyby rozwijać.
W przypadku nastolatków, którzy muszą podjąć decyzje na temat szkoły średniej, warto ustalić, czy dzieci chcą w przyszłości iść na studia. Natomiast nastolatkowie, którzy wolą po podstawówce od razu zdobyć wykształcenie zawodowe, mogą zdecydować się na technikum lub zawodówkę. Pierwsza opcja jest lepsza, ponieważ poza wykształceniem zawodowym uczniowie mogą liczyć na przygotowanie do egzaminu maturalnego. W tej kwestii rodzice też mogą pomóc, przedstawiając swoje propozycje szkół, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku studiów. Przede wszystkim nie wszyscy chcą i czują potrzebę dalszego kształcenia się po ukończeniu szkoły średniej. W takiej sytuacji rodzice powinni zrozumieć i zaakceptować decyzję dziecka. Natomiast jeśli młody człowiek chce pójść na uczelnię wyższą, powinien sam zadecydować, jaki kierunek go interesuje. Rodzice mogą wesprzeć dziecko w wyborze uczelni poprzez sprawdzenie, jakie uczelnie proponują najciekawsze zajęcia na danym kierunku. Ponadto już w tym momencie najlepiej uzgodnić, na czym będzie polegało dalsze wsparcie rodziców.
Ostateczna decyzja zawsze należy do dziecka, a rodzice powinni wysłuchać, co ma do powiedzenia. W przypadku dzieci idących do podstawówki, rodzice mają największy wpływ na ostateczny wybór, jednak i tak warto wziąć pod uwagę zdanie najmłodszych. Poza tym dziecko warto wesprzeć, weryfikując jego ostateczny wybór.
Pomoc w weryfikacji wyboru dziecka
Sprawdzenie, czy wybrana przez dziecko szkoła jest odpowiednia, to dodatkowa forma wsparcia. W tym celu możemy sprawdzić poziom szkoły, a nawet opinie uczniów, na temat zajęć i nauczycieli. Poza tym w przypadku technikum lub zawodówki warto zwrócić uwagę na ilość zajęć zawodowych, ich rodzaj, a także prowadzących. Lepszym wyborem mogą okazać się szkoły, które zatrudniają specjalistów wciąż działających w danej branży.
Kolejną kwestią, którą w czasie takiej weryfikacji warto sprawdzić, jest ilość osób w klasie. Jeżeli w jednej klasie znajdzie się ponad 20 uczniów, dużo trudniej przyswaja się materiał, a nauczyciele nie mogą podejść indywidualnie do swoich podopiecznych.
Weryfikacja wybranej przez dziecko szkoły leży po stronie rodziców, jednak ostatecznie warto dać dziecku wybór. Nawet jeśli mówimy tutaj o podstawówce, kiedy dziecko jest zależne od rodziców. Jeśli młody człowiek ma jakiś talent, ale nie chce go rozwijać w szkole, ponieważ woli iść do placówki, do której idą jego koledzy i koleżanki, warto dać mu taką możliwość. Rozwijać talenty może na przykład na indywidualnych zajęciach pozalekcyjnych.
Rodzice powinni wspierać dziecko, a nie narzucać swoje zdanie
Edukacja to bardzo ważna kwestia w życiu młodych ludzi. Rodzice chcą, żeby ich dzieci odebrały jak najlepsze wykształcenie, jednak zdarzają się sytuacje, w których młodzi ludzie mają pewne preferencje co do placówki, w której pragną się uczyć. Zdecydowanie najmniejszy wpływ na tę decyzję mają dzieci kończące przedszkole, ponieważ na tym etapie nie są w stanie samodzielnie decydować. Jednak rodzice mogą sugerować się zainteresowaniem dzieci.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku nastolatków, którzy muszą wybrać szkołę średnią. W takiej sytuacji decyzja powinna należeć przede wszystkim do dziecka, a rolą rodziców jest przedstawienie swoich propozycji oraz weryfikacja decyzji dziecka. Natomiast studia to dużo bardziej indywidualna kwestia, ponieważ młodzi ludzie są świadomi i mogą sami decydować, czy chcą iść na uczelnię wyższą, a także mogą wybrać kierunek, który ich interesuje. W takiej sytuacji rodzice mogą okazać wsparcie, jednak nie powinni stawiać warunków, na podstawie których młody człowiek odczuwa presję, w wyniku której nie może swobodnie decydować o swojej przyszłości.