Jak płacić mniej za energię? 5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd

420

Twój rachunek za prąd stale rośnie? Niepokoi Cię cena energii elektrycznej i zastanawiasz się, jak skutecznie obniżyć opłaty? Dobrze trafiłeś, ponieważ w dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, co możesz zrobić, by nie przepłacać za prąd!

1. Używaj trybu EKO

rachunki za prądPralka, suszarka bębnowa, zmywarka — w przypadku takich sprzętów gospodarstwa domowego warto przeanalizować ich średnie zużycie prądu jeszcze przed zakupem i wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli jednak w Twoim domu już znajdują się tego typu urządzenia, to koniecznie przyjrzyj się programom pracy w nich dostępnych.

Praktycznie każdy nowszy sprzęt posiada tryb EKO. Co prawda sesja prania czy zmywania przy takiej opcji trwa nieco dłużej (np. 3-4 godziny w zależności od modelu), jednak wówczas zużycie prądu i wody jest zoptymalizowane. Pobór prądu w zmywarce w trybie EKO, w porównaniu do trybu automatycznego, może być mniejszy nawet o kilkadziesiąt kilowatogodzin (kWh) na cykl.

2. Przyjrzyj się swoim nawykom

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze nawyki skutkują większym zużyciem prądu. Aby obniżyć rachunek za prąd, często wystarczy wprowadzić drobne zmiany: nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, wyjmuj ładowarki z kontaktów, wyłączaj komputer lub telewizor, jeśli aktualnie z nich nie korzystasz.

Nie bez znaczenia jest również korzystanie z takich urządzeń jak czajnik elektryczny oraz płyta elektryczna. Cechuje je duży pobór prądu, ponieważ w krótkim czasie muszą wygenerować duże ilości energii. Jak zatem korzystać z nich efektywnie? W czajniku podgrzewaj zawsze taką ilość wody, którą potrzebujesz do przygotowania kawy czy herbaty. Korzystasz z płyty elektrycznej? Uważnie dobieraj rozmiar garnków do potrzeb danej potrawy, a przy gotowaniu korzystaj z pokrywek. Dzięki temu potrawa nagrzeje się szybciej, a to obniży zużycie prądu.

3. Rozsądnie korzystaj ze światła

Wydawać by się mogło, że żarówki to najmniej znaczący aspekt obniżania rachunków za prąd. Nic bardziej mylnego! Szczególnie w okresie jesienno-zimowym światło włączamy już nawet wczesnym popołudniem! Dlatego zadbaj o to, by wymienić żarówki na energooszczędne. Dzięki temu w perspektywie roku możesz oszczędzić nawet do 30%  zużycia prądu przez oświetlenie (czasem i więcej, wszystko zależy od rodzaju wybranej żarówki).

Tutaj warto również wspomnieć o rozważnym korzystaniu ze światła. Zatem zawsze gaś je, kiedy opuszczasz dane pomieszczenie. Co więcej, być może jesteś w stanie przearanżować nieco wybrany pokój tak, by jak najwięcej korzystać z naturalnego światła? Przestaw biurko czy stół do pracy lub odrabiania lekcji bliżej okna. Często czytasz, a do tego używasz dodatkowego oświetlenia w postaci lampki? Spróbuj znaleźć w domu miejsce, w którym w ciągu dnia skorzystasz ze światła słonecznego.

4. Zmień taryfę prądu

Upewnij się, że taryfa prądu, z której aktualnie korzystasz, wpisuje się w potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Najpopularniejszą opcją jest taryfa jednostrefowa G11, w której to cena za prąd jest jednakowa, niezależnie od dnia tygodnia oraz pory. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie trudno przewidzieć największy pobór prądu w ciągu doby.

Jeśli jednak wiesz, że z energii elektrycznej w domu najczęściej korzystasz wieczorami lub w weekendy, rozważ zmianę taryfy na G12 lub G12w. Pierwsza opcja to niższy koszt za 1 kWh w godzinach od 22:00 do 6:00 oraz między 13:00 a 15:00 w tygodniu. Natomiast taryfa G12w to tzw. taryfa weekendowa. Tutaj za prąd zapłacisz mniej od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Przeanalizuj zatem, w jakich godzinach i dniach przypada największe zużycie prądu w Twoim gospodarstwie domowym i upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej taryfy energetycznej.

fotowoltaika

5. Zainwestuj w panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne i odpowiednio dobrana ich moc do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego to skuteczny sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd. Dzięki temu zmniejszysz pobór prądu z sieci energetycznej. Co więcej, dobrze dobrana mikroinstalacja oraz magazyn energii mogą nawet w pełni uniezależnić Cię od dostaw prądu z ogólnodostępnej sieci. Jeśli więc masz taką możliwość, koniecznie rozważ inwestycję w fotowoltaikę.

Pamiętaj przy tym, że decydując się na panele fotowoltaiczne, możesz skorzystać z rządowego dofinansowania. To świetny sposób na to, by obniżyć koszty inwestycji i zyskać długofalowe rozwiązanie na zmniejszenie rachunku za prąd.

Nic dziwnego, że w dobie rosnących cen energii elektrycznej szukamy sposobów na to, by obniżyć rachunek za prąd. Okazuje się, że wcale nie musisz podejmować wielkich kroków. Już teraz wprowadź w życie tak proste zmiany, jak wymiana żarówek na energooszczędne czy korzystanie z programów EKO lub zmiana taryfy energetycznej i przekonaj się, że oszczędzanie może być proste i przyjemne.

Poprzedni artykułWyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn – rząd uchwalił ustawę
Następny artykułRynki liczą na „gołębi” Fed i mogą się przeliczyć
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments