Zimne wieczory, coraz krótsze dni i dłuższe noce, kolorowe liście oraz powrót dzieci do szkół – oto jesień w pigułce. Większość z nas nie lubi tej pory roku. Często narzekamy w tym okresie na pogodę i obawiamy się przeziębienia. Co gorsza, trzeba w tym okresie pogodzić się z dodatkowymi wydatkami. W mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy, do tego należy dodać wydatki związane z przygotowaniem samochodu na zimę oraz wyprawieniem dzieci do szkoły. Ponadto, skoro przebywamy więcej w domu, to zużywamy więcej energii elektrycznej. Dodatkowo, na horyzoncie widnieją już także wydatki związane ze Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem.
Jak więc zaoszczędzić pieniądze jesienią? Kilka naprawdę przydatnych pomysłów na ograniczenie wydatków w dłuższym ujęciu czasowym zaprezentujemy poniżej:
Zaoszczędź na ogrzewaniu
Uszczelnij drzwi i okna oraz nie zakrywaj grzejników
Jesień to idealny czas na sprawdzenie czy nasze mieszkanie jest dobrze przygotowane do zmiennych temperatur. Pierwszym krokiem ku oszczędności jest skontrolowanie czy nasze okna i drzwi są dobrze uszczelnione. Drugim – pozbycie się kosztownego nawyku zakrywania grzejników. Zarówno jeden, jak i drugi krok znacznie przyczynią się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Zakrywając grzejniki, blokujemy ciepło, które wytwarzają, a nieuszczelnione okna i drzwi przepuszczają masy zimnego powietrza do naszego mieszkania. Oba działania przyczynią się do możliwości ustawienia grzejników na mniejszą moc przy zachowaniu odpowiedniej temperatury.
Spraw by w domu było przytulnie
Warto przy tym pamiętać, że optymalna, najlepsza dla naszego zdrowia temperatura we wnętrzach pomieszczeń wynosi około 20 stopni Celsjusza. Co jeśli jednak jesteśmy bardzo ciepłolubni i obniżona temperatura nam przeszkadza, nie czujemy się wtedy komfortowo, zwłaszcza wieczorami? Wtedy należy sprawić, by nasz dom stał się jak najbardziej przytulny. W tym celu należy zaopatrzyć się w ciepłą kołdrę, koc czy przytulne poduszki. Tego typu elementy sprawiają, że we własnym mieszkaniu od razu robi się przyjemniej, nawet bez zwiększenia temperatury. Nasz komfort może także zwiększyć ubieranie się w wygodne, ciepłe swetry.
Aby w domu było jeszcze przyjemniej – bez względu na temperaturę – można także pomyśleć o zapalaniu świec zapachowych czy stosowaniu kominka do aromaterapii. Takie urozmaicenie czasu spędzanego w domu świetnie sprawdza się o tej porze roku.
Kupuj żywność sezonową i sporządzaj z niej domowe przetwory
Jesień to czas prawdziwej obfitości, jeśli chodzi o dostępność do owoców i warzyw czy grzybów. Jabłka, gruszki, śliwki, dynie, jagody, cukinie, buraki czy wspomniane grzyby to wspaniałe dary jesieni, które w tym czasie osiągają naprawdę atrakcyjne ceny, a dodatkowo można odpowiednio wykorzystywać w kuchni, nawet w ujęciu długoterminowym. Dla przykładu, domowe konfitury i przetwory to zdrowy rarytas, który bardzo często gości na polskich stołach podczas wspólnych posiłków.
Niektóre produkty – choćby grzyby czy śliwki – zdecydowanie warto z kolei zasuszyć. Suszone grzyby są idealne do zupy grzybowej, a schab z suszonymi śliwkami to prawdziwa uczta dla podniebienia. Samodzielne wykonanie domowych przetworów nie jest ani odrobinę drogie, ani szczególnie trudne, a ich długa przydatność i właściwości sprawiają, że mamy dostęp nie tylko do pysznych produktów, ale i do całej palety witamin przez całą zimę.
Przygotuj samochód na zimę
Zima to zdecydowanie najtrudniejsza pora roku dla samochodów. Wtedy właśnie mamy do czynienia z największym ryzykiem wystąpienia awarii. Możemy je jednak w dużym stopniu zminimalizować, jeśli jesienią upewnimy się czy auto jest w pełni przygotowane na zimowe trudy. Warto więc już wczesną jesienią zmienić opony na zimowe (i sprawdzić w nich ciśnienie), wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, sprawdzić poziom oleju, płynu chłodniczego czy stan akumulatora.
Korzystaj z wyprzedaży
Odzież, sprzęt sportowy, meble ogrodowe
Jesień to wspaniały okres na zakupowe łowy. Duże sklepy odzieżowe pozbywają się wtedy letnich kolekcji za ułamek wakacyjnej ceny. Warto śledzić terminy letnich wyprzedaży w outletach, gdyż cena przecenionych ubrań spada w stosunku do pierwotnej nawet o 80%. Wyprzedaże dotyczą również sprzętu sportowego czy mebli ogrodowych. Standardowo kupujemy takie rzeczy raczej na wiosnę lub wczesnym latem, więc sprzedawcy podnoszą wtedy ich ceny. W efekcie deskorolki, rowery czy wrotki są nawet o 40% droższe w sezonie letnim niż w październiku czy listopadzie.
Urlop last minute
Obniżki dotyczą także wycieczek last minute w biurach podróży. Ceny wypoczynkowych i w zasadzie nadal typowo wakacyjnych wyjazdów znacznie spadają, a okres korzystnych cen rozpoczyna się już we wrześniu. Warto zatem przemyśleć swoje plany urlopowe i planować wyjazd wypoczynkowy właśnie na drugą połowę września lub początek października, kiedy pogoda na południu kontynentu nadal rozpieszcza, a ceny są zdecydowanie niższe i odpada problem nieokiełznanych tłumów w popularnych turystycznych kurortach.
Przygotuj się do Świąt Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia są szalenie kosztowne. Zarówno świąteczne dekoracje, jak i prezenty pod choinkę kosztują z reguły krocie. Jak nietrudno się jednak domyślić, ich ceny w grudniu rosną, ponieważ większość osób kupuje tego typu produkty “na ostatnią chwilę”, a wtedy nie zważa już na cenę. Warto więc o tym pomyśleć wcześniej , zanim tego typu produkty wyraźnie zdrożeją. Nie dość, że w ten sposób wydamy mniej, to jeszcze w grudniu – bardzo kosztownym miesiącu – nasz portfel zostanie w mniejszym stopniu uszczuplony. Jeśli w efekcie pojawi nam się jakaś nadwyżka pieniężna pod koniec roku, będziemy mogli ją przeznaczyć choćby na zimowe ferie lub wydać je na imprezę sylwestrową.
Obniż wydatki na prąd
Odpowiedzialnie korzystaj z lodówki i piekarnika
Jeśli chcemy zaoszczędzić na prądzie w sezonie zimowym, w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na największych pożeraczach prądu, takich jak lodówka czy kuchenka elektryczna. Czasami – szczególnie, wtedy gdy nie mamy pomysłu na posiłek – wielokrotnie otwieramy i zamykamy drzwi lodówki, być może łudząc się, że za którymś razem znajdziemy w niej coś smacznego do zjedzenia. Należy ograniczyć ten nawyk do niezbędnego minimum – uchylajmy drzwi lodówki tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, co chcemy z niego wyjąć. Nie trzymajmy ich też otwartych zbyt długo – wpuszczamy wówczas do lodówki ciepłe masy powietrza, co powoduje, że musi ona je ponownie schłodzić. Podobnie sprawa wygląda, kiedy do lodówki wkładamy gorące danie – zdecydowanie bardziej oszczędnie będzie poczekać, aż przestygnie.
Ponadto, w miesiącach zimowych, kiedy temperatura za oknem często nie przekracza nawet zera, część żywności, zamiast trzymać w lodówce, przenieść można do najchłodniejszego pomieszczenia w domu (choćby sieni) lub na zewnątrz – na balkon lub parapet.
Rozważnie korzystajmy także z piekarnika. Gdy pozwala na to miejsce i rodzaj przygotowywanych potraw, pieczmy ich kilka równocześnie. Pusty piekarnik potrzebuje tyle samo energii, co wypełniony, by się rozgrzać.
Korzystaj z oświetlenia LED
Ponadto, jeśli na święta dekorujemy dom specjalnym oświetleniem – tradycyjne lampki, zastąpmy oświetleniem LED. Lampki z diodami LED pobierają od 8 do 10 razy mniej prądu niż zwykłe światełka choinkowe.