Jak oszczędzać na marzenia? – budujemy business plan

664
Odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy do słoika

Choć pieniądze to nie wszystko, to jednak marzenia zazwyczaj kosztują. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli naprawdę ambitne plany, których nie da się zrealizować z dnia na dzień. W zasadzie tylko niewielka część marzeń większości z nas nie wymaga pieniędzy. Nic natomiast nie daje porównywalnej satysfakcji z ich spełnianiem, zwłaszcza jeśli wiązało się to z długim wyczekiwaniem i ciężką pracą na ten cel. Z tego powodu absolutnie nie warto z nich rezygnować.

W jaki sposób jednak skutecznie odłożyć pieniądze na ich realizację? Z całą pewnością należy tutaj podjąć szeroko zakrojone działania. Zwłaszcza jeśli do naszych ambitnych marzeń zaliczyć możemy posiadanie sportowego samochodu, apartamentu w egzotycznej lokalizacji czy odbycie niezapomnianej podróży dookoła świata.

Aby zrealizować coś takiego pokroju, większość z nas musi zbudować dość szczegółowy i długoterminowy plan. Możemy określić go mianem biznesplanu, lecz w tym przypadku nie będzie on dotyczył założenia firmy, lecz zadbania o nasze finanse osobiste. Od czego więc należy zacząć?

Najtrudniej wykonać pierwszy krok Grafika promująca oszczędzanie pieniędzy

Podstawą odkładanie pieniędzy na marzenia jest oczywiście świadome, rzetelne planowanie – zarówno w długim, jak i krótkim okresie. Plan długookresowy polega na ustaleniu celów całej kariery zawodowej oraz życia prywatnego. Sprawa jest prosta – aby móc skutecznie oszczędzać, trzeba najpierw zdefiniować swoje najistotniejsze, największe marzenia. Jednak tego działania również nie należy podejmować bez odpowiedniego przygotowania.

Najpierw określ swoje bieżące położenie

Pierwszym krokiem w oszczędzaniu na marzenia będzie więc określenie swojej obecnej sytuacji. W tym celu należy wykonać osobiste sprawozdanie finansowe, które składa się z bilansu majątkowego oraz budżetu naszego gospodarstwa domowego (uwzględniający dochody i wszystkie stałe wydatki).

Zdefiniuj swoje marzenia

Następnie podejmujemy się tego wyżej opisanego, wyjątkowo przyjemnego zajęcia, czyli zdefiniowania swoich marzeń. Może nimi być zakup luksusowego samochodu, mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji czy budowa pięknego domu. Jednak nie tylko. Takim najistotniejszym marzeniem mogą okazać się również długie, wymarzone, niepowtarzalne i niezapomniane wakacje. Na dobrą sprawę, każdy z nas może mieć nieco inne marzenia związane z finansami, a także oczywiście inne możliwości, zależne od sytuacji, z którą mamy do czynienia na starcie.

Nasz osobisty biznesplan na realizację marzeń będzie więc zawsze spersonalizowany. Co jednak istotne, marzenia warto tutaj podzielić na krótkoterminowe (mniej więcej do roku), średnioterminowe (do kilku lat) oraz długoterminowe (najlepiej do kilkunastu lat, choć oczywiście może to być nawet dłuższy okres).

Co może stanąć Ci na drodze?

Na drodze do realizacji marzeń może stanąć wiele przeszkód, które trzeba zidentyfikować i podjąć decyzje, w jaki sposób nimi zarządzać. Prawdopodobnie zresztą tak się zdarzy – w końcu życie jest pełne niespodzianek, nie tylko tych pozytywnych. Przeszkody te mogą mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny.

Aby zidentyfikować zewnętrzne przeszkody, trzeba wziąć pod uwagę zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne. Przeszkody wewnętrzne to z kolei nasze własne ograniczenia i wątpliwości dotyczące szansy na realizację swoich wielkich marzeń, które zaczną się z czasem pojawiać. Aby sobie z nimi radzić, należy umiejętnie zarządzać ryzykiem oraz świadomie i na chłodno podejmować decyzje związane z naszym “biznesplanem”.

Budowa osobistego biznesplanu na realizację marzeń Oszczędzanie na jakiś cel

Gdy już wiemy gdzie jesteśmy, gdzie zmierzamy oraz jakie przeszkody mogą się pojawić na naszej drodze, możemy skonstruować swój osobisty biznesplan zakładający realizację własnych marzeń. Zawiera on cykl życia z naniesionymi najważniejszymi wydarzeniami, jakich spodziewamy się w życiu oraz momentami spełnienia poszczególnych marzeń. Uwzględnia on wszystkie obszary finansów osobistych, czyli:

  • Bieżące wydatkowanie
  • Kredytowanie
  • Inwestowanie
  • Zarządzanie ryzykiem
  • Mieszkalnictwo
  • Planowanie podatkowe
  • Planowanie emerytalne
  • Planowanie spadkowe.

Nigdy nie spoczywaj na laurach

Warto tutaj zaznaczyć, że planowanie to tak naprawdę proces ciągły, do którego będziemy często wracać. Realizując biznesplan i dążąc do realizacji własnych marzeń, należy dokonywać regularnych przeglądów i w razie potrzeby modyfikować go tak, by zawsze był aktualny, dostosowany do bieżących realiów ekonomicznych.

Sporządzaj krótkoterminowe plany oszczędzania

By zrealizować swoje najpoważniejsze marzenia, związane z największymi wydatkami, powinniśmy ustalić krótkoterminowe plany oszczędzania – roczne, półroczne, kwartalne i miesięczne, które wspomagają bieżące efektywne zarządzanie finansami osobistymi, czyli odkładanie pieniędzy na marzenia. Podstawowym stosowanym do tego celu narzędziem jest budżet domowy.

Co ważne, przy realizacji krótkoterminowych planów oszczędzania, warto zapisywać wszystkie wydawane sumy. W ten sposób możemy dowiedzieć się, gdzie ponosimy zbędne, zbyt duże wydatki, które na dobrą sprawę możemy zniwelować bez wpływu na swój komfort życia. Bardzo dobrym pomysłem jest tutaj dzielenie tych sum na kategorie, na jakie zostały one wydane. Mowa tutaj choćby o zakupach spożywczych, rozrywce, transporcie czy jedzeniu na mieście.

Dodatkowe wskazówki dotyczące oszczędzania na marzenia Wrzucanie monet do słoika z napisem "przyszłość"

Po pierwsze i najważniejsze, kiedy już zdołaliśmy określić swoją bieżącą sytuację i wypisać wszystkie najistotniejsze marzenia wymagające od nas nakładów finansowych, absolutnie nie wolno odkładać rozpoczęcia oszczędzania do pierwszego dnia danego miesiąca lub nawet do poniedziałku. Taka prokrastynacja jest jednoznacznie szkodliwa i nigdy nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Aby osiągnąć sukces, nasz osobisty biznesplan musi być od razu wcielony w życie.

Co więcej, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to warto rozmawiać o swoich marzeniach z przyjaciółmi, rodziną lub nawet osobami z pracy. Dzięki temu będziemy bardziej zmotywowani do sumiennego oszczędzania, aby je zrealizować. Ponadto, możemy dowiedzieć się czegoś nowego i poznać sposoby innych osób na dążenie do spełniania swoich marzeń. Dodatkowo, dzielenie się takimi informacjami działa jak samomotywacja i rozwija świadomość finansową w naszym otoczeniu. Będziemy mieć w ten sposób pozytywny wpływ na absolutnie wszystkich.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments