Jak osiągnąć najwyższy zysk z najmu mieszkania? Rynek najmu w Polsce

262

W 31. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy, i Michał Węgrzyk – Prezes Zarządu firmy „Z Nami” omówili temat rynku najmu w Polsce oraz wyjaśnili, w jaki sposób zoptymalizować najem mieszkań by osiągnąć jak największe korzyści w długim okresie.

RTG Nieruchomości #31

Czym zajmuje się firma „Z Nami”?

„Z Nami” to firma działająca w obrębie rynku nieruchomości, zajmująca się zarządzaniem najmem mieszkań. Michał Węgrzyk jest przedsiębiorcą od 20 lat. Kiedy kupił pierwsze mieszkanie na wynajem, biznes ten wcale nie okazał się tak prosty i bezobsługowy jak się wydawało. Z tego powodu założył on “Z Nami” – profesjonalny outsourcing w zakresie zarządzania najmem mieszkań.

Jak wygląda zarządzanie mieszkaniem na wynajem w praktyce?

Kluczowa kwestia to najemca. To loteria na kogo się trafi, dlatego w pierwszej kolejności “Z Nami” weryfikuje najemców, aby zapewnić właścicielowi jak największe bezpieczeństwo. Ponadto, z reguły to właściciel musi zajmować się wszystkimi awariami w mieszkaniu, które zgłosi najemca. Takimi usługami również znajduje się “Z Nami” – podobnie jak kwestiami rozliczeń rachunków za media.

Ile kosztuje usługa świadczona przez “Z Nami”?

Wynagrodzenie składa się z opłaty jednorazowej oraz opłaty cyklicznej. Opłata jednorazowa przyjmuje wysokość 1 czynszu najmu (zysku czerpanego z tytułu najmu) za skuteczne wynajęcie mieszkania. Opłata cykliczna to 12% czynszu najmu pobierane co miesiąc.

Jak Michał Węgrzyk postrzega rynek nieruchomości obecnie?

Na Zachodzie bardzo wiele osób wynajmuje mieszkania – w Szwajcarii 80% mieszkańców, w Skandynawii – aż 90%, a w Niemczech – 49%. W Polsce posiadanie własnego mieszkania w 1989 roku stało się bardzo istotną potrzebą. Ta sytuacja była bardzo mocno lewarowana ofertą hipoteczną. Następnie wielki kryzys i kredyty we frankach sprawiły, że ta bańka pękła. To uzdrowiło rynek nieruchomości.

W dobie pandemii Polacy znów zaczęli kupować znacznie więcej mieszkań. Teraz natomiast – w związku z coraz mniej korzystną ofertą hipoteczną, zmianą stylu życia młodych ludzi i wojną w Ukrainie – na znaczeniu ogromnie zyskał rynek najmu.

W efekcie perspektywa biznesu pod tytułem “mieszkanie na wynajem” jest dziś w Polsce dobra. Popyt na najem w naszym kraju znacząco i sukcesywnie rośnie. Podaży natomiast nie zapewniają już tylko inwestorzy indywidualni, ale i instytucjonalni, czyli tak zwane PRS.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Poprzedni artykułPILNE! EBC zwołuje nadzwyczajne posiedzenie
Następny artykułEBC i FED jednego dnia
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments